Росіяни атакують Україну переданими нею бомбардувальниками: що відомо про Ту-160
-
Для ударів по Україні росіяни використовують ледь не все наявне озброєння і навіть дійшли до балістичних ракет середньої дальності. Проте особливо цікаві в контексті війни Росії проти України стратегічні бомбардувальники Ту-160.
Росіяни застосовують їх не так часто, як, наприклад, Ту-95 чи Ту-22, однак все ж випадки атак цими літаками були. Та найцікавіше те, що частина бортів, які зараз використовує ворожа армія, – українські. Їх ще в 1999 році Київ передав в обмін на списання боргів за газ.
Днями "Схеми" опублікували розслідування про передані Україною борти й те, де та як використовує їх Росія.
Що відомо про бомбардувальники Ту-160 та про те, як Україна передала їх Росія – читайте у матеріалі 24 Каналу.
Варте уваги Київ передав Москві 11 своїх бомбардувальників: з'явилася реакція Леоніда Кучми
Україна передала Росії Ту-160: як так сталося
Ту-160 – це міжконтинентальний надзвуковий стратегічний бомбардувальник-ракетоносець із крилом змінюваної стрілоподібності.
Ту-160, як і значна частина російської авіації, спроєктований у часи СРСР. Зокрема, роботи над літаком стартували приблизно у 1967 році. У СРСР не було стратегічної авіації, що могла б подолати опір систем ППО НАТО та США того часу.
Свій перший політ Ту-160 здійснив 18 грудня 1981 року.
Після розпаду СРСР Україна мала 19 надзвукових Ту-160 на авіабазі Прилуки, а також 21 турбогвинтовий літак Ту-95МС на авіабазі Узин.
Український Ту-160 / Фото з Вікіпедії
23 лютого 2000 року Україна завершила передачу Росії близько 600 крилатих ракет і стратегічних бомбардувальників, які згодом були передислоковані в Енгельс.
Ця передача була завершена в обмін на приблизно 285 мільйонів доларів "боргів за газ" і аеродромне обладнання. Угоду було підписано в Ялті восени 1999 року президентом Леонідом Кучмою та його російським колегою Борисом Єльциним. Угоду також підписали прем'єр-міністри Валерій Пустовойтенко та Владімір Путін.
26 листопада проєкт "Схеми" опублікував розслідування про те, скільки озброєння Україна передала росіянам та хто був до цього причетним. Тоді Київ віддав 8 бомбардувальників Ту-160. Нині 6 з них досі перебувають на озброєнні ворожої армії.
Коментуючи матеріали журналістів другий президент Леонід Кучма, який погоджував передання зброї, зазначив, що тоді зброю передавали не ворогові, а навіть визнаному Заходом союзнику. Хоча політик зізнається, що після конфлікту за Тузлу такого рішення точно б не було. Та разом з тим Кучма стверджує, що стратегічна авіація Україні б у 2022 році не допомогла.
Росія має засоби ППО, здатні протистояти ракетам класу Х-55, у той час як величезні за розміром та відносно низькошвидкісні бомбардувальники ще у перші дні війни стали б легкою здобиччю російських засобів ураження як у повітрі, так і на аеродромах. Стратегічна зброя навряд чи могла допомогти вирішенню стратегічних завдань України, і вона точно не вписувалася в український масштаб. В нас не було полігонів для випробувань ракет. Ми не мали навіть достатньої для експлуатації цих засобів територіальної протяжності – адже стратегічне озброєння потребує стратегічного простору,
– заявив Кучма.
Чому Україна не залишила собі Ту-160
Український військовий портал Defence Express з посиланням на публікацію в журналі "Авиация и время" від 1995 року пояснив проблеми України з обслуговуванням цих літаків.
Перша проблема полягала в тому, що на вірність Україні присягнуло лише 25% льотного та 60% технічного персоналу.
Утім, без російського впливу не обійшлося. КБ "Туполєва" "раптово" відмовилось від зобов'язань по технічному обслуговуванню Ту-160 ВПС України. А нестача "штатних" авіатехніків цю проблему лише посилювала.
Крім того, видання наголошує на суб'єктивній інерції, яку демонструвало військово-політичне керівництво України на той момент.
Вважалось, що в України немає полігонів для підготовки екіпажів Ту-160, і що наша держава не має завдань, для виконання яких потрібні такі бомбардувальники.
Які в Росії проблеми з Ту-160
Можна помітити, що росіяни частіше для ракетних обстрілів України використовують літаки Ту-95МС, які здатні нести 6–8 крилатих ракет. Здавалося, що логічніше підіймати в небо саме Ту-160, який несе до 12 крилатих ракет.
Як пише Defence Express, раніше, щоб підготувати один Ту-160 до вильоту, потрібно було 64 людино-години підготовчих робіт, а також 15–20 спецавтомобілів різного призначення.
Шумність при підготовці літака до польоту могла сягати 130 децибелів, а шум від запуску допоміжної силової установки начебто на 45 децибелів перевищував больовий поріг.
Не відомо, скільки зараз росіянам потрібно ресурсів, щоб підготувати Ту-160. Однак для злету Ту-95МС використовується значно менша кількість апаратури. Саме тому росіян і віддають перевагу Ту-95МС у порівнянні з Ту-160, який пропаганда називає найпотужнішим надзвуковим бойовим літаком у світі.
Ще один технічний аспект із Ту-160, на який звертають увагу експерти, – це їх двигуни НК-32. У перші роки експлуатації була проблема, що іноді ці двигуни було дуже складно завести.
Крім того, в перші роки служби Ту-160 мали місце часті відмови бортового комплексу оборони "Байкал", який містив у собі засоби радіоелектронної боротьби.
Ймовірно, зараз росіяни не мають жодних технічних проблем із Ту-160 й зменшили кількість їх застосувань, щоб "зекономити" ресурс.
"Але, з іншої сторони, це заодно відкриває нове питання – якщо росіянам потрібно "економити" ресурс Ту-160, значить, там точно "щось пішло не так", – пише Defence Express.
Скільки в Росії Ту-160 та як на це вплинула "бавовна"
Як писало видання Defence Express, у різному стані льотної готовності в Росії є лише 16 літаків Ту-160. Цей тип літака – дефіцитний у Росії.
Прорідити кількість Ту-160 могла "бавовна", яка у грудні 2022 року двічі завітала на авіабазу "Енгельс".
Станом на 8 грудня після першої "бавовни" на аеродромі було понад 20 машин. На знімку від 29 грудня після другої "бавовни" можливо роздивитися лише 11 машин, частина з яких вже давно не в льотному стані.
Супутникові знімки авіабази "Енгельс" 29 та 8 грудня 2022 року / Знімки взяті з матеріалу Defence Express
Експерти звернули увагу на те, що станом на 29 грудня на "Енгельсі" було лише два Ту-160 й ці літаки перебували у зоні ризику "бавовни". Чому Росія залишила ці борти там – не відомо.
Причиною такого рішення може бути нельотний стан бортів.
Станом на липень 2023 року на цій авіабазі базувалось 11 Ту-160, на жовтень – 4, й один з них не змінював своє положення ще з вересня 2020 року. Але станом на 29 грудня цього літака на звичному місці не було.
У 2024 році "бавовна" на російських аеродромах продовжилась. В ніч на 20 березня українські дрони завдали чергового удару по "Енгельсу". Супутникові фото свідчать, що за день до того там стояли 3 одиниці Ту-160.
Після "бавовни" в Енгельсі росіяни перемістили свою стратегічну авіацію на інші аеродроми, зокрема авіабазу "Оленья" у Мурманській області. Також Росія могла перекинути Ту-160 на Далекий Схід на авіабазу "Українка", однак ця інформація потребує підтвердження.
Крім цього, частину літаків вони тримають на авіаційних заводах далеко від українських кордонів. Одним із таких є авіаційний завод ім. Горбунова в Казані – там росіяни виробляють та ремонтують бомбардувальники й іншу військову авіацію.
Зранку 17 квітня 2024 року безпілотники ГУР завдали удару по цьому заводу, пролетівши понад 1000 кілометрів над головами росіян.
Експерти раніше зауважували, що перекидання авіації мало б мати погані наслідки для Росії. Адже "Енгельс" – це центральний аеродром з відповідним матеріально-технічним базисом.
Росіяни хочуть добудувати Ту-160
Літак Ту-160 пройшов кілька модернізацій, остання з яких відбулася у 2022 році. Однак росіяни вимушено вдалися до модернізації Ту-160, оскільки провалили інший проєкт.
За минуле десятиріччя Росія не змогла запустити розробку стратегічного ПАК ДА, тому була вимушена "воскресити" виробництво радянського Ту-160.
12 січня 2022 року свій перший політ здійснив стратегічний бомбардувальник Ту-160М2, який був виготовлений на потужностях Казанського авіаційного заводу, що входить до складу російської корпорації "Туполєв".
У планах в рамках контракту вартістю 160 мільярдів рублів корпорація "Туполєв" має до 2027 року поставити дальній авіації Росії 10 нових стратегічних бомбардувальників Ту-160М2. Два бомбардувальники Росія мала отримати у 2022 році.
Цікаво, що для виробництва Ту-160М2 було використано ще радянські "заготовки". Про це інформував російський "Центр анализа стратегий и технологий".
Військовий портал Defence Express теж зазначає, що росіянам потрібно буквально "з нуля" відновити весь ланцюжок по виробництву Ту-160. На яку кількість "бортів" у росіян є "заготовки" – у відкритих джерелах даних нема.
Зазначимо, що ціна Ту-160, за найскромнішими оцінками, складає 250 мільйонів доларів. За американськими даними, вартість повного життєвого циклу літака перевершує його ціну в 3–5 разів.
Яку зброю несе Ту-160: характеристики літака
Спочатку літак Ту-160 будувався винятково як ракетоносець – носій крилатих ракет великої дальності з ядерною бойовою частиною.
Наразі Ту-160 може нести ракету Х-555, яка призначена для ураження як стратегічних, так і тактичних наземних і морських цілей практично всіх класів.
Саме цією ракетою Росія атакувала Україну 28 квітня та 1 травня 2023 року. Також окупанти неодноразово застосували цю ракету проти України й раніше.
Важливо зазначити, що в Україні є сили та засоби, щоб знешкоджувати ракету типу Х-555.
Ту-160 може розвивати швидкість до 2 200 кілометрів на годину на висоті. Крейсерська швидкість – 850 кілометрів на годину.
Максимальна дальність польоту Ту-160 без дозаправлення – 13 950 кілометрів, практична – до 12 300 кілометрів. Тривалість польоту – до 25 годин.
У разі ураження цілей на меншій дальності на озброєння беруть 24 аеробалістичні ракети Х-15 С.
Після спеціального переобладнання літак можуть оснащувати, зокрема, бомбами до 40 тисяч кілограмів різного калібру, що вільно падають, включно із ядерними, разовими бомбовими касетами, морськими мінами та іншим озброєнням.