В ОБСЄ стривожені законопроєктом Мінкульту про дезінформацію
В ОБСЄ стурбовані низкою положень нового законопроекту про дезінформацію, який нещодавно представив Мінкульт. Там наголошують, що держава не може порушувати свободу засобів масової інформації.
Боротьба з дезінформацією не повинна відбуватись шляхом втручання в роботу ЗМІ. На цьому наголосив представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Гарлем Дезір, повідомляють на сайті ОБСЄ.
Знайте більше: Представили законопроєкт про дезінформацію – як влада хоче карати ЗМІ за фейки
Він зазначив, що чинне українське законодавство вже передбачає механізми протидії суспільно небезпечної інформації
Я розумію необхідність боротьби з дезінформацією, особливо в контексті нинішнього конфлікту в Україні та навколо неї. Але це не повинно здійснюватися за рахунок свободи ЗМІ, а також шляхом втручання держави в зміст ЗМІ і організацію журналістської діяльності в країні,
– пояснив Дезір.
Представник ОБСЄ наголосив, що закріплене в Конституції, ОБСЄ та міжнародних зобов’язаннях право на свободу слова має повністю дотримуватися.
"Саморегулювання, підтримка професійних стандартів журналістики та ініціатив з перевірки фактів, незалежність ЗМІ, різноманітність джерел для розвінчання неправдивої інформації та розвиток медіа-грамотності є ключовими компонентами в боротьбі з маніпулюванням інформацією та мають першорядне значення для забезпечення доступу до достовірної інформації", – сказав він.
Законопроєкт про протидію дезінформації – що це?17 січня Мінкульт представив законопроєкт про протидію дезінформації у ЗМІ, який діятиме тільки протягом періоду російської агресії в Україні.
Документ передбачає покарання за поширення недостовірної інформації – від адміністративних штрафів до позбавлення волі. Зокрема, коли представляли законопроєкт, мовилося про максимально суворе покарання за фейки у вигляді ув'язнення на термін від 5 до 7 років.
Документ також спрямований на підвищення рівня медіаграмотності населення, органів держвлади та місцевого самоврядування. Автори документа пропонують запровадити інститут уповноваженого з питань інформації, який реагуватиме на заяви про дезінформацію.
Критика законопроєкту
- Європейська федерація журналістів. В організації наголошують, що закон застосовуватимуть не для боротьби з російською пропагандою, а для переслідування українських журналістів.
- Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський пояснив, що законопроєкт про протидію дезінформації не передбачає ув'язнення. А щодо кримінальної відповідальності за дезінформацію, то вона настає, якщо протягом року було зафіксовані 3 такі випадки.
- Спікер парламенту Дмитро Разумков повідомив, що законопроєкт про протидію дезінформації матиме низку доопрацювань. Перед тим, як внести документ у Верховну Раду, проведуть додаткові консультації.