Важливо не допустити повторення трагедії, – СБУ досі розслідує злочини Голодомору-геноциду

27 листопада 2021, 12:00
Читать новость на русском

Радянський тоталітарний режим у 1932 – 1933 роках жорстоко знищив понад 10 мільйонів українців. Однак ніхто так і не відповів за зруйновані долі людей. Адже організатори Голодомору – мертві.

Прорив у розслідуванні Голодомору здійснили у 2003 – 2006 роках

З часу геноциду минуло 88 років. Однак у такого страшного злочину не може існувати строків давності. Українські спецслужби досі займаються розслідуванням темної сторінки нашої історії. У межах проєкту "Голод і мор: пам'ять поколінь" ми звернулися до Служби безпеки України, аби дізнатися, що вдалося встановити правоохоронцям.

Цікаво Вбитий потенціал: як Голодомор змінив долю українського народу

Розсекречення документів органів держбезпеки УРСР, вивчення архівів та свідчень очевидців Галузевий державний архів Служби безпеки України розпочав у 2003 році. Тобто через 12 років після проголошення незалежності нашої держави. Виявлена інформація стала проривом у розслідуванні Голодомору.

Саме завдяки розсекреченим даним 28 листопада 2006 року Верховна Рада визнала Голодомор геноцидом українського народу.

Що встановила СБУ під час розслідування геноциду

Упродовж 22 травня – 29 грудня 2009 року СБУ розслідувала організацію Голодомору-геноциду у 1932 – 1933 роках. Під час слідчих дій:

  • зібрали 330 томів справи;
  • допитали 1890 свідків;
  • встановили 857 місць масових поховань жертв голоду;
  • провели 24 судові експертизи: медичні, психологічні, науково-демографічні, а також комплексну історико-правну. 

Експертиза встановила, що під час Голодомору в Україні загинули 3 мільйони 941 тисяча осіб. Водночас з урахуванням 6 мільйонів 122 тисяч потенційно ненароджених, ми втратили 10 мільйонів 63 тисячі людей.


Від голоду в Україні загинуло 3,9 мільйона осіб / Фото Валентини Поліщук для 24 каналу

Важливо. Сайт 24 каналу запустив проєкт "Голод і мор: пам'ять поколінь", аби нагадати світу про мільйони вбитих голодом українців. З 15 по 27 листопада на сайті опублікували близько 30 статей про Голодомор-геноцид 1932 – 1933 років. Ми розповіли історії людей, які пережили страшний злочин комуністичного тоталітарного режиму. Устами тих, кого вже немає серед нас, говоритили їхні рідні.

Авторка проєкту – керівниця відділу новин сайту 24 каналу Наталя Боднар.

Справу про Голодомор закрили через смерть організаторів

Весною 2009 року СБУ відкрила кримінальну справу за фактом здійснення геноциду в Україні. 13 січня 2010 року Апеляційний суд Києва розглянув справу.

Служителі Феміди визнали, що керівництво більшовицького тоталітарного режиму організувало геноцид. Однак справу закрили через смерть фігурантів – головних організаторів Голодомору.

Обвинуваченими були на той час вже померлі:

  • Йосип Сталін – генеральний секретар ЦК ВКП;
  • В'ячеслав Молотов – голова Ради народних комісарів СРСР;
  • Лазар Каганович – завідуючий сільськогосподарським і транспортними відділами ЦК ВКП(б);
  • Павло Постишев – секретар ЦК ВКП(б), другий секретар ЦК КП(б)У та перший секретар Харківського обкому КП(б)У;
  • Станіслав Косіор – перший секретар ЦК КП;
  • Влас Чубар – голова Ради народних комісарів УСРР;
  • Мендель Хатаєвич – секретар ЦК КП(б)У, відповідав за виконання хлібозаготівель у Харківській області.

Голодомор розслідують досі, але без резонансу

Усі виявлені документи та заборонені фотографії вже розсекретили. Вони є у вільному доступі. Зокрема й моторошні світлини українського селянина Миколи Боканя, який фотографував наслідки Голодомору. Тривалий час фото були заборонені радянською владою.


Заборонене радянською владою фото Голодомору в Україні / Фото Миколи Боканя, зберігається в архіві СБУ

Спецслужба досі здійснює пошуки в архівах. Однак тепер робота не має планового характеру та відбувається без попереднього гучного резонансу. 

До речі, сьогодні в СБУ відкриті кримінальні справи щодо численних виконавців Голодомору.

Росія використовує геноцид у гібридній війні проти України

Керівник архіву СБУ Андрій Когут нещодавно зауважив, що навіть сьогодні Росія використовує тему Голодомору у гібридній війні проти України. Кремль маніпулює історичними фактами та поширює фейки, щоб применшити масштаби геноциду українців. Тому протидія цьому – питання захисту інформаційного простору держави.

Ми сприяємо відновленню історичної правди, засудженню тоталітарного режиму та увічненню пам'яті його жертв. Це важливо задля майбутнього нашого народу, аби захистити Україну від зовнішньої агресії та не допустити повторення трагедії,
– наголосив речник СБУ Артем Дехтяренко.

Зауважимо, СБУ активно співпрацює з Українським інститутом національної пам'яті та Національним музеєм Голодомору-геноциду. Спецслужба надає їм архівні матеріали про геноцид українців.

Рекомендуємо Вбита смертю нареченого: дівчина у часи Голодомору вишила "весільний" рушник опухлими руками

Моторошні факти про Голодомор

  • Пік Голодомору припав на весну 1933 року. У той час щохвилини помирали 17 людей, щогодини – тисяча, щодня – майже 25 тисяч.
  • Найбільше голодних людей загинуло на території сучасних Полтавської, Київської, Сумської, Харківської, Житомирської та Черкаської областей. 
  • У 1932 – 1933 роках тривалість життя українців була дуже короткою. Чоловіки в середньому жили до 7,3 року, а жінки – до 10,9 року. Це найнижчі показники за всю історію людства.

Що відомо про визнання Голодомору

Перший крок до визнання Голодомору зробив президент Леонід Кучма у 1998 році, видавши указ про "День пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій". На виступі в ООН у 2003 році він наголосив на тому, що голод влаштували штучно.

Визнання Голодомору геноцидом найбільше пов'язують з третім президентом – Віктором Ющенком. Саме він ініціював прийняття закону "Про Голодомор 1932 – 1933 років в Україні". Згодом його наступник-втікач Віктор Янукович намагався заперечити факт геноциду. Мовляв, Голодомор був "спільною трагедією братніх народів".

Станом на 2021 рік 17 країн світу визнали Голодомор геноцидом українців.


Які країни визнали Голодомор геноцидом / Інфографіка 24 каналу

Пам'ятаймо жертв Голодомору-геноциду 1932 – 1933 років. У пам'ять про понад 7 мільйонів вбитих українців закликаємо усіх запалити "свічку пам'яті", поставити її на підвіконні о 16:00 27 листопада та вшанувати загиблих хвилиною мовчання