Велика перемога: як Захід реагує на Томос для України
11 жовтня Вселенський Патріарх Варфоломій вирішив надати Україні право мати її власну, незалежну від Московського патріархату Церкву. Як подію коментує світова преса та які застереження щодо майбутнього отримання Томосу Україною висловлюють західні експерти – читайте в огляді 24 каналу.
Загалом міжнародна спільнота схвально оцінила новину про початок процедури надання Україні автокефалії.
Читайте також: Томос Україні: що ухвалив Синод у Константинополі – документ
Більше немає "старшого брата": військова агресія Путіна проти "братського народу", як росіяни лицемірно називають українців, повернулася на 180 градусів після рішення Синоду православної церкви надати Україні автокефалію. До свидания, до побачення,
– відреагував відомий британський і канадський політолог українського походження Тарас Кузьо.
"Україна подолала більшість шляху до розриву з Російською православною церквою", – твітнув кореспондент Reuters в Україні та Молдові Маттіас Вільямс.
А за словами наукового співробітника аналітичного центру Atlantic Council Ґіши Ґонзалес, новина про розірвання зв'язків Української церкви з Росією є "монументальною".
Проте, як прогнозують інші аналітики, та частина шляху, яку залишилось пройти, аби остаточно отримати Томос, може бути для нас нелегкою.
Велика перемога України
Обіцянкою надати Українській церкві незалежність від Росії Патріарх Варфоломій підтвердив статус впливового православного лідера, позиція, яку в останні роки Москва "намагалася заперечувати за допомогою своїх розмірів, багатства та політичного ваги", зауважує The Wall Street Journal. Видання впевнене, що Україна здобуде значну перемогу в її прагненні знизити вплив Кремля після створення Єдиної помісної церкви.
Про перемогу України в ширшій боротьбі з Росією, яка стосується окупації Криму та війни на Донбасі, пише і авторитетне Financial Times.
Рішення визнати Українську церкву сприймається і як прямий результат вторгнення Росії до Криму у 2014 році, і її ролі у війні на сході країни, що триває вже чотири роки, і як зразок того, як агресивна зовнішня політика Путіна послабила глобальну репутацію Москви навіть у духовній сфері,
– пояснюють автори статті.
Російські офіційні особи зі свого боку засудили рішення Синоду Вселенського патріархату, застерігаючи, що надання Томосу Україні може спричинити найбільший за тисячу років розкол серед християн.
Читайте також: Трагедія, що РФ має таких релігійних лідерів, – Волкер про реакцію Москви на Томос для України
Раніше, нагадує FT, лідер РПЦ Патріарх Кирил навіть пригрозив, що його церква розірве зв'язки з Константинопольським Патріархатом, центр якого знаходиться у Стамбулі, якщо той визнає незалежну українську Церкву. На думку журналістів, "сварка" Москви зі Стамбулом стала б феноменом, рівносильним розколу на православ'я і католицизм у 1054 році.
Потенційні ризики
У зв'язку з агресивними заявами Московського патріархату експерти вказують на високий рівень ризику релігійних конфліктів під час об'єднання православних церков в Україні. Українські спецслужби побоюються, що Росія спробує підігріти розбрати в ході цього процесу, йдеться у матеріалі британської газети.
Москва зображує Україну агресором і підносить прагнення до автокефалії як наступ. Але для українців це – оборонна позиція,
– коментує для The Washington Post доцент кафедри історії, російських і східноєвропейських досліджень Уесліанського університету Вікторія Смолкін.
Такі питання, як надання автокефалії, на думку росіян, повинні вирішуватися не одноосібно Варфоломієм, а одноголосно різними християнськими православними церквами. Спостерігачі, які займаються проблемами православного світу, кажуть, що причина розбіжності лежить набагато глибше.
Вона криється в багатовіковій боротьбі між Москвою і Константинополем за першість серед 250-ти з гаком мільйонів православних і в грандіозній стратегії Путіна, мета якої – створити для свого режиму імідж головного у світі захисника традиційних християнських цінностей, зауважують автори статті.
"Константинополь не підзвітний Москві. Вони – не партнери, а конкуренти", – пояснює Смолкін.
Як на Томос для України може відреагувати Кремль
Так чи інакше, а Синод Вселенського патріархату позбавив Москву підстав претендувати на особливу ідентичність на міжнародній арені, що може призвести до подальшого зростання напруги у відносинах України та Росії, припускає впливове американське видання The Atlantic.
Читайте також: "Поразка для Кремля, Москва втрачає Київ": польські ЗМІ відреагували на Томос для України
"Для Росії криза є як геополітичною, так і духовною. Ставки настільки високі, що для протесту проти релігійної автономії України Росія може досить жорстко реагувати на появу глибокого розколу в християнському світі", – йдеться у публікації.
Так, існує декілька способів реагування Росії на рішення Патріарха Варфоломія. До прикладу, Московський патріархат може відмовитись визнати Українську церкву, що стане чисто символічною заявою про неприйняття. Або, на думку директора Центру православних досліджень в Університеті Фордхем Джорджа Демакопулоса, Росія може обрати "ядерний варіант" і розірвати сакраментальну єдність, а це означає, що люди, які належать до православних Церков, окрім російської, не могли б прийняти причастя на її території. Однак це "досить важкий крок".
Все зводиться до того, чи може Росія і надалі бути прапороносцем православ'я, якою її змальовує Путін, втративши значну кількість вірян та території... Назвавши себе "політичним захисником християн", глава Кремля здобув національну підтримку. Тому й не дивно, що він не готовий відмовитися від цієї частини свого образу,
– робить висновок Демакопулос.
Читайте також: Томос для України: у Кремлі обіцяють "захистити інтереси православних"
Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення щодо надання Томосу про автокефалію Українській православній церкві. Але для фактичного отримання Томосу Україна ще має пройти певні формальні кроки.
На засіданні Синоду також було ухвалене рішення про зняття анафеми з партріарха УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія і визнання їх канонічними.
Як пояснив сам Філарет, це дає можливість УПЦ КП об’єднатись з архієреями московського патріархату та з автокефальною церквою (УАПЦ), щоб створити в Україні єдину православну церкву.
Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники слухатимуть звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні ймовірно й нададуть дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви. Після надання Україні Томосу у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви та оберуть її предстоятеля. На думку релігійних експертів, цей Собор може відбутися вже до кінця 2018 року. Православна автокефальна церква та УПЦ Київського патріархату мають самоліквідуватися і долучитися до новоствореного релігійного об'єднання.