11 жовтня представник Константинополя, митрополит Гальський Еммануїл оголосив журналістам у Стамбулі рішення ухвалене Синодом.
Читайте також: Українська і російська церкви: хто кому матір і до чого тут Томос
Зокрема, у ньому йдеться, що Вселенський Патріархат переходить до надання автокефалії Українській Церкві.
Процес надання Томосу Україні продовжується: дивіться відео
Повний текст документу, який зачитав митрополит Гальський Еммануїл оприлюднив на своїй сторінці у Facebook архієпископ Чернігівський і Ніжинський, керівник Інформаційного відділу Київської патріархії, секретар Священного Синоду УПЦ КП.
Синод у Константинополі ухвалив рішення щодо Томосу Україні/Фото: Укрінформ
Оголошення рішення щодо Томосу Україні: дивіться відео
Окрім рішення відновити процедуру надання Томосу Українській церкві, синод Вселенського Патріархату зняв анафему (відлучення від церкви) з партріарха УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія і визнав їх канонічними.
Предстоятель УПЦ КП Філарет пояснив, що зняття з нього анафеми дає можливість об’єднатись з архієреями московського патріархату та з автокефальною церквою (УАПЦ), щоб створити в Україні єдину церкву.
На рішення Синоду у Константинополі також відреагував Президент України Петро Порошенко, який зазначив, що група єпископів УПЦ МП підтримала надання Україні автокефалії і готова до об’єднання церков.
За його словами, звернення до Вселенського Патріарха з проханням надати автокефалію підтримала і група єпископів УПЦ Московського Патріархату.
Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні й був ухвалений дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви.
Після надання Україні Томосу у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. На думку релігійних експертів, цей Собор може відбутися вже до кінця 2018 року.
Про зібрання Собору найближчим часом оголосив глава УПЦ КП Філарет.