Як українці дають друге життя спадщині "совка" в сучасному місті
За перші 100 днів повномасштабної війни в Україні було зруйновано 200 заводів і понад 44 мільйони квадратних метрів житла. Далі читайте в ексклюзивному блозі для сайту 24 каналу.
Друге дихання
Втім, війні не вдалося перекреслити все, й українці продовжили як і раніше повертати життя навіть у забуті куточки своїх міст. Наприклад, старий завод в Івано-Франківську завдяки ентузіастам перетворився на центр для бізнесу та громади.
Радимо Херсонська область готова до звільнення: маршрут втечі росіян вже відомий
Це досвід, який вже сьогодні можна використовувати як інструкцію з відновлення будь-якої старої індустріальної будівлі в Україні.
Загальна вартість ревіталізації заводу "Промприлад" в Івано-Франківську – 35 мільйонів доларів США, 10 мільйонів з них – це залучені інвестиції."Спочатку ця сума здалася мені й пані Ярославі (Ярослава Джонсон, президентка Western NIS Enterprise Fund – 24 канал) захмарною! Тепер обоє каємось", – зізнається засновниця Міжнародного саміту мерів та керівниця програми місцевого економічного розвитку Western NIS Enterprise Fund Ірина Озимок.
Цеглинки успіху
Як зазначає Юрій Филюк, виконавчий директор "Промприлад. Реновація", все почалося з маленьких кроків. Спочатку була візія, побачили перспективу в цих занедбаних заводах і фабриках, яких багато в будь-якому українському місті. Це є проблемою, але в цьому можна побачити і точку розвитку.
Далі Юрій з партнерами знайшли модель спільного інвестування й інтуїтивно прийшли до імпакт-інвестування. Було боязко, але зрештою вдалося залучити 1000 інвесторів з 28 країн, найбільше, звісно, з України.
Щоб реалізувати амбітний проєкт, треба людям показати на прикладі меншого масштабу, як це буде працювати,
– каже підприємець.
Вони орендували в заводу 1000 квадратних метрів та наповнили різними функціями, як-от школа танців, гурток з робототехніки, шкіряний цех, фотостудія. Ба більше, там навіть розмістилась компанія з управління фінансами.
Варте уваги Україна вистояла: яка мрія УНР та УПА втілилася в життя після повномасштабного вторгнення росії
Івано-Франківськ поділився досвідом "оживлення" старого заводу: відео
Чотири кити сучасного міста
"Промприлад" будують на перетині чотирьох напрямків – нова економіка, сучасне мистецтво, нова освіта і урбаністика. Разом ці проєкти створюють екосистеми, в яких головне – творчість та розвиток.Інший приклад корисного для міста підприємництва, з досвіду Филюка, – ресторан Urban Space 100. Його особливість в тому, що 80% прибутку ресторану витрачають винятково на розвиток міста. За вісім років роботи закладу було профінансовано понад 123 проєкти, що зробили Івано-Франківськ комфортнішим для всіх.
Під час війни Юрій з партнерами створили фонд допомоги ЗСУ та зібрали 1,5 мільйонів доларів США, щоб забезпечити наших захисників на передовій. Також вони зосередилися на допомозі бізнесу в релокації до Івано-Франківська – 50 бізнесів переїхали в "Промприлад".
Ремонт території заводу, який триває з 2017 року, вирішили не припиняти попри війну. "Ми є дороговказом для багатьох. Хто, як не ми, повинен рухатися, незважаючи ні на що?" – зауважив Филюк.
Важливе Паспорт з тризубом: коли в Україні закінчаться суперечки про громадянство
Інструкція з ревіталізації індустріальної будівлі в Україні: що можна почати робити вже зараз
Проаналізувати об'єкт, історію, власників, стан будівлі, юридичну сторону.
Зібрати команду – людей, які готові вкладати ресурс (час, компетенції, бачення).
Зробити дослідження – що можна реалізувати на базі цього об'єкта, проаналізувати потреби громади міста.
Обробити результати, визначити найбільш проблемні ділянки, визначити план дій.
Створити модель, бізнес-план, юридичну структуру.
Залучити партнерів: локальних, всеукраїнських, міжнародних. Ідеальним є трикутник "бізнес – громадські ініціативи – місто".
Розробити пілот проєкту. Бажано починати з тесту, щоб зрозуміти, чи працюватиме модель
Бути готовими до гри "в довгу". Ревіталізація часто потребує більше зусиль і часу, ніж будівництво з нуля.
До теми – у KSE підрахували, скільки часу може піти на відбудову України: дивіться відео