Можуть бути провокації: політолог припустив, як розвиватиметься ситуація на Близькому Сході
Між ХАМАС та Ізраїлем триває тимчасове припинення вогню для того, щоб вдалося обміняти заручників з обох сторін. ЦАХАЛ переконує, що одразу після його завершення відновить військову операцію у Секторі Гази.
Політолог Ігор Рейтерович розповів 24 Каналу, що Ізраїль, ймовірно, готовий продовжувати режим тиші, якщо ХАМАС і далі звільнятиме заручників. Проте ризик для країни полягає в тому, що за цей час бойовики зможуть відновити свої позиції.
Дивіться також Нетаньягу раптово приїхав у Газу та назвав 3 цілі Ізраїлю у війні проти ХАМАС
Якою буде ситуація далі
Палестинські бойовики, ймовірно, не сподівалися, що Ізраїль так жорстко увійде в Сектор Гази й проводитиме саме такі операції. Адже ЦАХАЛ спочатку знищує інфраструктуру в містах, бомбардує, а потім піхота й бронетехніка зачищають території.
Судячи з усього, Ізраїль готовий чекати навіть кілька десятків днів поки остаточно вдасть розв'язати ситуацію і повернути заручників. Однак сторони вже тепер звинувачують одна одну у порушенні режиму тиші, тому все може змінитися.
Можуть бути різні провокації та бойові дії відновлять, але доки воно працює, то перевагу надаватимуть політичним рішенням,
– підкреслив Ігор Рейтерович.
Щобільше, ізраїльське суспільство готове йти на такий ризик заради того, щоб повернути своїх громадян та інших заручників. Після цього руки будуть розв'язані й країна зможе робити те, що раніше.
Ігор Рейтерович припустив, що відбуватиметься у Секторі Гази далі: дивіться відео
Ще одне питання полягає в тому, чи намагатиметься ХАМАС максимально "затягувати" цю історію, наприклад, зменшуючи кількість людей, яких видаватимуть Ізраїлю. Також бойовики через різні пропалестинські демонстрації можуть апелювати до світу.
Єдиними можливими переговорами для Ізраїлю можуть бути переговори щодо капітуляції ХАМАС. Сідати й домовлятися про щось інше навіть немає з ким, адже ХАМАС не є офіційною адміністрацією регіону,
– сказав політолог.
Відтак треба бути готовим до того, що у будь-який момент бойові дії можуть відновитися з тією самою інтенсивністю.
Чи спонукатимуть Ізраїль до продовження перемир'я
За словами політолога, публічно це вже робиться через демонстрації та заклики певних країн про припинення обстрілів. Нещодавно президент Туреччини Реджеп Ердоган взагалі назвав все, що відбувається "геноцидом з боку Ізраїлю".
Це звучить дико, особливо враховуючи всі історичні аспекти, але такі заяви будуть. Мені здається, що непублічно певні перемовини також ведуться,
– зауважив Рейтерович.
Можливо, одна з вимог до Ізраїлю – це спробувати врегулювати ситуацію політико-дипломатичним шляхом. Тоді навіть якщо війна відновиться, то ці країни зможуть сказати, що доклали зусиль, щоб звільнити "братів по вірі" з ізраїльських в'язниць.
Ігор Рейтерович додав, що публічно навряд чи хтось виступить із заявою про те, щоб перемир'я було сталим, а згодом було переведене в режим управління цією територією. Причина дуже проста – в регіоні немає жодної країни крім Ізраїлю, яка готова взяти на себе відповідальність за ситуацію в Секторі Гази.
"Вони не хочуть цим зв'язуватися. Парадокс в тому, що вони підтримують людей, які там живуть, але як тільки мовиться про введення військ, встановлення режиму управління, отримання мандату від ООН, то всі одразу вдають, ніби звертаються не до них", – підсумував політолог.
Режим припинення вогню у Секторі Гази: що відомо
- Чотириденне перемир'я між Ізраїлем та бойовиками ХАМАС почало діяти 24 листопада. Воно передбачає припинення вогню у Секторі Гази та звільнення заручників. У перший день планували віддати 13 людей, яких утримують у Газі, а впродовж наступних чотирьох – щонайменше 50 жінок і дітей. Зі свого боку Ізраїль мав випустити з тюрем 150 палестинських в'язнів.
- Також в Ізраїлі повідомили, що готові на додатковий день перемир'я за кожних десять звільнених заручників. Додамо, що це перше припинення бойових дій після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня. Тоді палестинські бойовики вбили близько 1200 людей, більшість із яких – цивільні. Також вони захопили понад 200 заручників.
- Процес обміну заручниками розпочався 24 листопада, тоді ХАМАС звільнив 13 ізраїльтян, а також 12 громадян Таїланду, яких утримували у Секторі Гази. Першу групу людей передали до рук Міжнародного комітету Червоного Хреста.
- Ввечері 25 листопада ХАМАС відпустив ще 17 людей. Представники Червоного Хреста вивезли їх з Гази до Єгипту. У ЗМІ повідомили, що серед звільнених є літні люди, а також діти.