Асад у Москві, повстанці контролюють Дамаск і Хомс: все, що відомо про війну у Сирії

8 грудня 2024, 21:55
Читать новость на русском

Уже кілька днів у мережі обговорюють ситуацію в Сирії. Там досить неочікувано почався серйозний наступ на позиції диктатора Башара Асада, якого підтримує Росія. 24 Канал зібрав деталі щодо того, що відбувається на Близькому Сході.

Іншою новиною з регіону є угода про припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою". Сторони домовилися про перемир'я на два місяці, утім уже незабаром обмінялися звинуваченнями в порушенні режиму припинення вогню.

Цікаво! Неочікуваний хід НАТО, Європи та Туреччини: проти Путіна відкрився другий фронт у Сирії

Байден відреагував на падіння режиму Асада у Сирії

У своїй промові у неділю, 8 грудня, Байден висловив сподівання на те, що Сирія буде будувати краще майбутнє.

Цей режим знущався, катував і вбивав буквально сотні тисяч невинних сирійців. Падіння режиму є фундаментальним актом справедливості. Це момент історичної можливості для багатостраждального народу Сирії побудувати краще майбутнє для своєї гордої країни,
– заявив президент США.

Байден додав, що ні Росія, ні Іран, ні "Хезболла" не зможуть врятувати режим Асада.

Він зауважив, що у Сирії настав поворотний момент, ситуація там ризикована та невизначена.

Асад прилетів у Москву, де його родині надали притулок

Інформацію про приліт Асада разом з родиною у Москву російським пропагандистам надало джерело у Кремлі. Інші подробиці щодо стану та порятунку поваленого сирійського президента не наводяться.

Росія, виходячи із міркувань гуманітарного характеру, надала їм притулок,
– сказав співрозмовник пропагандистів.

Окрім того, це джерело наголосило, що офіційні особи РФ перебувають у контакті з представниками збройної сирійської опозиції. Росія також запросила екстрені консультації в Раді безпеки ООН щодо ситуації в Сирії.

Сирійські повстанці увійшли до міст, де були бази Росії

Сили сирійської опозиції увійшли в портове місто Тартус і зараз перебувають біля адмінбудівлі провінції Тартус. Сирійський журналіст Рамі Джарах опублікував відео із бойовиками у місті.

Ці інституції наші, громадські працівники залишаться на своїх посадах, ми закликаємо всіх бути стриманими та нічого не грабувати. Зброя піде до сирійської армії, ми збираємося будувати нашу національну армію,
– кажуть повстанці.

Сирійська опозиція зайшла у Тартус / Відео з акаунту у соцмережі Х

Російські пропагандисти також повідомили, що приблизно через годину озброєні угруповання захопили й місто Джебла, яке практично примикає до російської авіабази Хмеймім.

Російське опозиційне видання "Важные истории" пише, що, за даними блогера, близького до ПВК Вагнер, російські війська отримали наказ знищувати бронетехніку та документацію, щоб вона не потрапила до сирійських повстанців.

Окрім того, журналісти Reuters, з посиланням на джерело в турецькій розвідці, зазначили, що підтримувані Туреччиною сирійські війська увійшли в місто Манбідж на півночі Сирії після того, як перехопили контроль над більшою частиною прилеглої території від союзних до США курдських сил.

Боротьба проти YPG/PKK (Загони народної оборони та Робітнича партія Курдистану – 24 Канал) дуже близька до перемоги. Тривають повітряні та наземні втручання, щоб забрати Манбідж з рук YPG/PKK,
– сказало джерело, маючи на увазі курдське ополчення, яке тривалий час контролювало місто.

Співрозмовник також повідомив, що підтримувані Туреччиною сили контролюють 80% регіону Манбідж, територію площею близько кількох сотень квадратних кілометрів, і увійшли в саме місто.

Ізраїль увійшов у буферну зону на Голанських висотах

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу виступив з відеозверненням, перебуваючи прямо на кордоні підконтрольних Ізраїлю Голанських висот та сирійської території, до останнього часу підконтрольній Дамаску.

За словами ізраїльського очільника уряду, падіння режиму Башара Асада "відкриває нові можливості" для Ізраїлю, "але й створює ризики". Він наголосив, що територія, яка була буферною зоною за згодою 1974 року, "втратила цей статус, оскільки сирійські війська залишили свої позиції".

Тому Ізраїль для захисту кордонів ввів туди свої війська. За словами Нетаньягу, ЦАХАЛ взяв під контроль сирійський схил гори Гермон.

Ми не допустимо закріплення ворожих сил біля наших кордонів,
– сказав прем'єр-міністр Ізраїлю.

Також підтвердили і розміщення ізраїльських військових у буферній зоні й в Армії оборони Ізраїлю. Там зазначили, що ЦАХАЛ розгорнув сили в буферній зоні та в кількох інших місцях, необхідних для захисту, щоб забезпечити безпеку громади Голанських висот і громадян Ізраїлю.

Опозиція звільняє людей з в'язниць і грабує палац Асада

У президентський палац у Дамаску спочатку проникли озброєні повстанці, а після них у будинок почали заходити звичайні мешканці міста. Судячи з опублікованих у соцмережах відео, деякі люди просто влаштували собі екскурсію палацом та огляд речей, інші – виносили майно.

Видання The Guardian показало кадри візиту місцевих жителів та повстанців до палацу Асада. Люди виносять меблі, на підлозі повсюди порвані портрети Асада, а на письмовому столі лежать дві перуки.

Додамо, що на відео видно, як у самому палаці панує хаос: меблі та предмети побуту розкидані по порожніх кімнатах.

Що відбувається в президентському палаці в Сирії: дивіться відео

Сирійські повстанці також дійшли до в’язниці Седна, розташованої за 30 кілометрів від Дамаска. Вони звільнили десятки ув'язнених, зокрема жінок і навіть маленьку дитину. Це місце масових страт і жорстоких тортур політичних супротивників режиму Башара Асада.

Сирійські повстанці звільняють в'язнів Седни: дивіться відео

Кульмінація війни у Сирії: Асад втік з Дамаска, армія капітулювала

Вранці 8 грудня стало відомо, що, ймовірно, кількатижнева епопея у Сирії добігає свого кінця. Сирійські повстанці взяли під контроль ключове місто Хомс і столицю країни Дамаск.

ЗМІ із посиланням на командування сирійської армії повідомили, що президент Сирії Башар Асад закінчив своє правління. Самі вони вже заявили, що Дамаск "вільний від Асада". 

Опозиційні сили зайшли до Дамаска фактично без жодного опору. Кілька годин перед цим повстанці оголосили, що здобули повний контроль над ключовим містом Хомс лише після дня боїв. 


Режиму Башара Асада в Сирії настав кінець / liveuamap

Reuters пише, що Башар Асад вилетів з Дамаска у невідомому напрямку. За даними Flightradar, літак Syrian Air вилетів з аеропорту столиці приблизно в той час, коли столиця була захоплена повстанцями. 

Борт спочатку летів у бік прибережного регіону Сирії, але потім зробив різкий розворот і кілька хвилин летів у зворотному напрямку. Невдовзі він зник з радарів недалеко від міста Холм. Джерела видання Reuters у Сирії вказують, що існує дуже висока ймовірність того, що Асад міг загинути в авіакатастрофі

Він зник з радарів, можливо, транспондер був вимкнений, але я вважаю, що більша ймовірність полягає в тому, що літак збили,
– сказало одне сирійське джерело без уточнення.

Прем'єр-міністр Сирії заявив, що уряд готовий "простягнути руку" опозиції й передати свої функції перехідному уряду. Також у відеозверненні Мохаммед Газі Джалалі стверджував, що перебуває у своєму будинку й нікуди не виїжджав. Вранці він планує повернути до офісу, щоб продовжити роботу.

Сирійські повстанці у своєму першому повідомленні на державному телебаченні заявили, що вони поклали край 24-річному авторитарному правлінню Башара Асада. Операція з повалення диктатора тривала 11 днів.

Ми святкуємо разом із сирійським народом новину про звільнення наших ув'язнених, зняття з них ланцюгів і оголошення про кінець епохи тиранії у в'язниці Седная,
– кажуть опозиційні війська.

На головній площі Дамаска народ радіє поваленню режиму Асада та скандує: "Свобода".

Як розвивалися події цих кількох діб у хронологічному порядку ви можете ознайомитися нижче.

Повстанці у Сирії швидко наступали

Наступ сирійської опозиції почався 27 листопада. Уряд Башара Асада стверджував, що атака справді велика, але очікувано звинувачував у ній "терористів". Останні мають важке озброєння та безпілотники та вже захопили низку сіл.

Військові Асада "зміцнювали усі місця вздовж різних фронтів битви".

Повстанці ж казали, що увійшли в західні райони Алеппо. Раніше вони захопили Військово-науковий дослідницький центр на околиці міста. Сторони обмінялися звинуваченнями щодо удару по студентському гуртожитку при університеті Алеппо, де загинули четверо людей.

Показуємо Алеппо на карті:

28 числа загинули 15 мирних жителів і 36 було поранено. Це сталося внаслідок авіаударів і обстрілів по контрольованих повстанцями районах в Алеппо і сільській місцевості Ідліб. Бомбили не тільки сирійці, але й росіяни. Загалом під час боїв з обох сторін могли загинути кілька сотень людей, зокрема декілька російських спецпризначенців.

Повстанці їдуть у бій: дивіться відео

Були повідомлення про те, що урядові війська тікають з позицій, а саме Алеппо було не готове до тривалої оборони. Серед трофеїв повстанців називали 31 танк, 20 БМП і 3 самохідні гаубиці.

А ще могли захопити великий склад російської зброї.

Захоплена російська вантажівка КАМАЗ у Сирії: дивіться відео

Згодом війська Асада оголосили про вихід з Алеппо та підготовку до реваншу. Вони визнали, що зазнали втрат, але запевнили, що чекають на підкріплення. Росія пообіцяла підтримку протягом 72 годин – зброю привезуть на авіабазу "Хмеймім".

Anadolu повідомляє, що під контролем повстанців перебувають понад 70 населених пунктів на північному заході Сирії.


Яку територію контролюють повстанці в Сирії зараз / Levant24

Повстанці просувалися неймовірними темпами

Журналісти CNN 7 грудня повідомили, що сирійські повстанці взяли під контроль місто Дар'а, епіцентр повстання 2011 року, і просуваються до столиці Дамаска. 

Наступ проти режиму президента Башара Асада посилювався як у північних, так і в південних регіонах, що оточують столицю. 

Водночас курдські сили у Сирії оголосили про своє вторгнення у східні райони країни. Курди, які встановили велику автономію на північному сході Сирії за десять років громадянської війни, висловлюють занепокоєння, що їхні завоювання можуть бути поставлені під загрозу наступом сирійської опозиції. Хоча головна мета повстанців – кинути виклик режиму Асада, курдські бійці побоюються, що ескалація насильства може поширитися на їхні території.

Згодом ЗМІ написали, що сирійська Пальміра вже також перебуває під контролем повстанців. За останні чотири дні сирійська армія Асада залишила Хаму, Дейр-ез-Зор та Алеппо, а на околицях Хомса продовжуються бої.

Сирійська Пальміра вже під контролем повстанців: дивіться відео

Також повідомлялося, що бойовики "Хаят Тахрір аш-Шам" захопили переносні комплекси ЗРК та системи ППО, що дуже ускладнює роботу російської авіації. 

Тим часом урядові війська Сирії починають виведення військ із військової бази Т4 ("Тіфор") на схід від Хомса.

Також, за повідомленнями, повстанські сили захопили авіабазу "Аль-Тала" в Сувейді, стратегічний об'єкт, який раніше утримували сирійські військово-повітряні сили. Крім того, вони стверджують, що взяли під контроль місто Кунейтра, розташоване поблизу ізраїльського кордону.

Окрім того, під Дамаском сирійці зносять пам'ятники батьку Башара Асада – Хафезу аль-Асаду. Військові, поліція та чиновники тікають із міста. Чим завершилося все ми описали у першому розділі матеріалу. Але якщо коротко: повстанці поклали край 50-літньому правлінню Асадів у Сирії.

Сирійці зносять пам'ятники Хафезу аль-Асаду під Дамаском: дивіться відео

Як події у Сирії впливають на світову політику і чим загрожують Москві

Башар Асад править Сирією з 2000 року. Війна у цій країні точиться з далекого 2011 року. Тоді, під час Арабської весни, Асад придушив повстання проти свого режиму і розпочалася громадянська війна. У 2020 році було підписано угоду про припинення вогню, тож сутички були хіба що локальними. До слова, угоду уклали Туреччина і Росія.

Ключові союзники Сирії – Іран і Росія. Москва втрутилася у війну у 2015 році. Тепер Пєсков закликав Асада "швидко навести порядок і відновити конституційний лад". Своєю чергою Тегеран пообіцяв і надалі підтримувати Сирію, а в ситуації звинуватив США та Ізраїль.

Що стосується ситуації навколо Алеппо, то це замах на суверенітет Сирії, і ми виступаємо за те, щоб сирійська влада якнайшвидше навела лад на території і відновила конституційний порядок,
– заявив Пєсков.

Росія обстрілює Ідліб і Сармаду: дивіться відео

Стурбованість Росії можна зрозуміти, адже вона має в Сирії доступ до порту Тартус, авіабази "Хмеймім" та, імовірно, тримає в країні розвідувальні бази. І, звісно, експортує туди зброю.

Говорять навіть, що Асад терміново вилетів до Москви на переговори з Путіним. Та Пєсков відбувся традиційною відмазкою "Мені нічого сказати про це".