Як українська незалежність впоралася зі стрес-тестом війни
Цього року уперше за часи Незалежності ми оцінюємо власну державу на здатність витримувати страшні воєнні удари. Далі читайте в ексклюзивному блозі для сайту 24 каналу.
Випробування на міцність
В умовах збройної агресії з'ясовуємо стійкість і міць національної системи публічного адміністрування. Її спроможність протистояти загрозам. І її здатність забезпечити ключові управлінські процеси, що визначають сутність держави та її можливості надавати громадянам належний рівень послуг.
Радимо 189 повітряних тривог: путін знову показав реальні причини війни
31 рік українці будували свою національну управлінську модель. Усі ми – науковці, викладачі, державні службовці, експерти... Зрештою – усі небайдужі громадяни, яких хвилює, у якій державі їм жити.
Сьогодні ми разом відповідальні за те, як країна долає ці випробування. Наскільки вона готова протистояти викликам, яких важко було очікувати. Війна для держави є найжорсткішим із імовірних "stress testing". Наразі стійкість системи визначається в умовах багаторазового перевищення меж її нормального функціонування.
Наважуся наголосити, що результати цього тестування – гідні. Управлінський фундамент виявився надійним. Упродовж пів року державний сектор управління зберігає керованість і здатність діяти адекватно. Цю мою упевненість підтверджує щоденна комунікація із колегами – публічними службовцями.
Ми уважно вивчаємо громадську думку в нашому середовищі. Опитування засвідчують високі дух і гідність українських службовців. Зауважте, що понад 3,5 тисячі наших колег захищають Україну на фронті. 76% попри щоденний ризик працюють на робочих місцях. 91% вирішили лишатися на державній службі, попри війну і зниження заробітної плати.
Варто прочитати Українці зараз виконують місію, яка змінить 21 століття
Український взірець
Мене надихає реакція міжнародних партнерів, готових допомагати нам і переймати наш досвід. У світі існує колосальний запит на пошук дієвих рішень, які зберігають інституційну спроможність в умовах війни. Наприклад, усіх цікавить Методика функціонального аудиту у кризових умовах, яку розробили експерти НАДС. Вона дозволяє визначити актуальні для кожного державного органу актуальні функції, а після того – розробити рекомендації з оптимізації.Ця технологія прийнятна як в умовах воєнної загрози, так і при супутніх викликах – економічному спаді, зниженні соціального рівня, глобальному подорожчанні енергоносіїв. Саме із цим зіштовхнувся цивілізований світ, що допомагає нам побороти агресію.
Сьогодні ніхто не має готового рецепту утримання стабільності в державі під час війни. Тому на рівні ЄС інтегруються національні системи публічного управління з урахуванням українського досвіду. Таким чином і ми стаємо ближчими до Європи. Усі розуміють, що агресія кремля – глобальна небезпека. Тому її уроки мають вивчити усі, хто готовий битися за свободу. Як нині б'ється Україна.
Про головне Українці переможуть у війні завдяки тому, про що росіяни навіть не здогадуються
Зміни не зупинити
Упевнена, що дієва система адміністрування є чинником зміцнення Незалежності. Це – передумова нашої економічної інтеграції та політичної асоціації з ЄС. Тому будемо і надалі впроваджувати європейські стандарти і практики державного управління. Аби зрештою збудувати інноваційну модель цифрової публічної служби, із дигіталізацією, дистанційними технологіями і якісними послугами. Її тренди – оптимізація державного апарату, зростання мовних компетентностей, інклюзивність, гендерна культура.
Це все – "дизайн" архітектури нової моделі публічної служби, яку створює в Україні Національне агентство з питань державної служби разом із усіма стейкхолдерами, в тому числі й з міжнародними партнерами. Усі ми зацікавлені, аби українська система публічного адміністрування була сильною, дієвою і європейською. Мусимо її зробити саме такою.
Актуальне – як цивільні українці докорінно змінили життя через війну: дивіться відео