Володимир Зеленський виступив у Мюнхені: відео та головні тези

15 лютого 2020, 16:56
Читать новость на русском

Володимир Зеленський виступив у межах Мюнхенської конференції з безпеки. Президент України наголосив, війна триває не просто в Україні, а у Європі. Говорив також про необхідність повного припинення вогню, вибори на Донбасі, новий принцип розведення сил та підготовку до нормандського саміту.

Володимир Зеленський розпочав дводенний робочий візит до Німеччини, де вперше бере участь в 56 Мюнхенській конференції з питань безпеки.

Важливо: Зеленський зустрівся зі Столтенбергом: про що говорили

"Війна в Європі"

Глава держави вважає, що не зовсім коректно вживати термін "війна в Україні", натомість потрібно казати "війна у Європі". При цьому Зеленський заначив, що "вона разом з анексією Криму вже триває стільки ж, як і Друга світова, уявіть собі!"

президент наголосив, що його турбує зменшення уваги до українсько-російського конфлікту.

Це, скажу відверто – небезпечна тенденція. Ми розуміємо, що сьогодні на планеті є чимало гострих проблем і гарячих конфліктів. Але жодне питання не може втрачати актуальність, допоки його не буде вирішено остаточно,
– наголосив він.

Зеленський додав, що вважатиме вирішенням конфлікту той момент, "коли до нас повернуться наші люди і наші території – ми говоримо і про Донбас і про Крим".

"Повного припинення вогню досягти не вдалось"

Президент наголосив, що необхідні дієві механізми для забезпечення всеосяжного припинення вогню на Донбасі, про що домовились на зустрічі лідерів нормандського формату в Парижі 9 грудня. Однак повну тишу забезпечити так і не вдалось.

"Майже за 2 місяці зафіксовано більше 400 обстрілів українських позицій, в результаті яких продовжують гинути наші солдати. Потрібні дієві механізми, за якими припинення вогню відбудеться не на словах, а в реальному житті", – сказав він.

Секторальний принцип розведення

Україна пропонує секторальний принцип розведення на Донбасі. Вже найближчим часом його детально озвучать учасникам нормандського формату.

Відповідно до нього, лінія розмежування розбивається на сектори. Здійснюється поступове розведення сил і засобів. Перехід від одного сектора до наступного можливий лише після того. Як СММ ОБСЄ верифікує, що у секторі відсутні будь-які збройні формування, озброєні війська та військова техніка,
– пояснив глава держави.

Зеленський також додав, що наразі українська сторона запропонувала і узгодила одну ділянку розведення із потрібних трьох.

До теми: Зеленський у Мюнхені: сильна армія є захистом країни, я не вірю в будь-які бумаги

Нормандська зустріч: Україна робить все можливе

Володимир Зеленський заявив, що Україна робить все можливе для того, аби наступна зустріч у нормандському форматі відбулась у квітні. Водночас глава МЗС Вадим Пристайко у межах конференції заявив, що така зустріч, ймовірно, відбудеться пізніше.

Довідка. Попередня зустріч у нормандському форматі відбулася 9 грудня у Парижі. Це перша зустріч з 2016 року, коли лідери України Володимир Зеленський, Франції Еммануель Макрон, Німеччини Ангела Меркель і Росії Володимир Путін сіли за стіл переговорів. Під час саміту сторони домовилися про наступну зустріч "через 4 місяці", тобто у квітні.

Місцеві вибори на Донбасі в жовтні 2020

Глава держави додав, що Україна хоче провести місцеві вибори по всій території України в жовтні 2020 року, однак тільки за законами України.

Наше бажання сьогодні – провести місцеві вибори по всій території України, включаючи окремі райони Донецької і Луганської областей, в жовтні 2020 року. Але зробити це без елементарних безпечних і політичних умов, порушуючи Конституцію України та міжнародні стандарти демократичних виборів, неможливо,
– пояснив президент.

Так, Росія сьогодні відкрито інформує світ, що в 2019 році на тимчасово непідконтрольних частинах Донбасу було видано 125 тисяч російських паспортів.

Читайте також: Зеленський зустрівся з головою МВФ – про що говорили

США

Глава держави впевнений, що його візит у Вашингтон відбудеться. Водночас він хоче, аби взаємини між США та Україною розпочалися із "чистого аркуша" після історії з імпічментом.

"Я хочу приїхати і з чистого аркуша почати наші відносини, щоб ми домовилися, підписали якісь контракти, домовилися про стратегічні речі, інвестиційні речі. Давайте підготуємо пакет цих документів і зустрінемося", – сказав він

При цьому він додав, що "зараз м'яч на стороні президента США, але завжди раді бачити всіх в Україні".

Зеленський також прокоментував ситуацію із затриманням військової допомоги в липні 2019 року. Він підкреслив, що, дізнавшись про блокування військової допомоги США, зрозумів, наскільки важливо "виграти в цій історії" без погіршення наших відносин з США.

Про окупований Крим

Володимир Зеленський наголосив, що зараз в жодному форматі і ні на жодному майданчику не обговорюється питання повернення Україні окупованого Криму. Президенту це категорично не подобається. Він також вважає, що США могли б вплинути на цю ситуацію.

Що мені не подобається (в нормандському форматі – 24 канал)? Це питання Криму, якого немає, чесно, ми ж дуже відверті сьогодні. Питання Криму не обговорюється сьогодні. Зовсім. Тобто, чи потрібно вносити і серйозно обговорювати це питання,
– зазначив він.

Президент також додав, що для цього потрібен новий майданчик.

Реакція: Зеленський про 12 мюнхенських кроків до миру: Можна було запитати в нас

Дивіться відео виступу Володимира Зеленського:

Що треба знати про Мюнхенську конференцію з безпеки

Це найавторитетніший міжнародний форум. Коференція об’єднує навіть абсолютно протилежні політичні режими заради пошуку спільних відповідей. Величезну роль грають кулуарні зустрічі та домовленості.

Конференція проходить у столиці Баварії Мюнхені з 1963 року. У 2020 році захід пройде у 56 раз. Триватиме він 14 – 16 лютого. Цього року головними темами стануть конфлікти та роззброєння, питання клімату та охорони здоров’я. Головний профіль конференції – кризовий менеджмент. Наразі є 27 криз, які потребують обговорення.

Відео 24 каналу: виступ Володимира Зеленського на Мюнхенській безпековій конференції