Бездіяльність та сліпота: чому ООН та інші міжнародні інститути мають змінитися або померти
Млява та жалюгідна реакція світу на російський теракт на Каховській ГЕС свідчить про слабкість міжнародних інститутів та давно назрілу необхідність реформ. Рушійною силою цього процесу стане перемога України над російськими окупантами.
Після жахливого злочину росіян та підриву Каховської ГЕС, ООН та інші міжнародні організації спершу витримали цинічну паузу, а потім заговорили про якусь безмістовну маячню. 24 Канал проаналізував безхребетну реакцію міжнародних організацій на влаштований Кремлем екоцид.
Важливо Як і чому Росія наслідує тактику Гітлера, Сталіна та ІДІЛ
Привид Ліги Націй – з ООН все навіть гірше
В історичній науці існує давня традиція жорстко критикувати Лігу Націй та звинувачувати цю організацію в безпорадності напередодні Другої світової війни. Це не зовсім так, Ліга Націй діяла та "щось робила", проте не мала реальних важелів впливу.
До прикладу, за агресію проти мирної Фінляндії виключили з лав організації СРСР (гітлерівська Німеччина зробила це з власної волі ще в 1933 році).
Ідеалізувати Лігу Націй також не варто і рядки Олександра Олеся "Європа мовчала" цілком можуть бути адресовані також і цій організації. Всі помилки і прорахунки першої міжнародної міждержавної організації, чиїм завданням було забезпечення миру та безпеки народів мала врахувати та виправити її наступниця – нова структура під назвою ООН (Організація Об'єднаних Націй).
Ліга Націй виключала Росію зі свого складу / фото AP
Станом на 2023 рік можемо ствердно констатувати – їй це не вдалося. Насправді ООН виглядає ще жалюгідніше, ніж Ліга Націй. Підрив росіянами Каховської ГЕС та відсутність належної та адекватної реакції на цей теракт з боку ООН це лише підтвердили.
Чому в ООН "проспали" підрив
У день теракту СММники ООН викладають привітання з днем російської мови, а потім, реагуючи на шквал критики за бездіяльність, виставляють картинки про те, як погано поширювати "мову ворожнечі". Згодом ООН все ж відреагує та напише про найбільшу за останні роки технологічну катастрофу, як про щось абстрактне, в кращих традиціях російських наративів "не все так однозначно" і "всієї правди ми не знаємо".
Ні до чого не призведе й засідання Ради Безпеки ООН, воно взагалі перетвориться на бенефіс російського представника Небензі, який привселюдно буде брехати та звинувачувати Україну в знищенні плотини Каховської ГЕС (російська версія сайту ООН помилково раз за разом називає її "дамбою").
І це, нагадаємо, відбувається на 9 рік російської агресії проти України, перші 8 років якої в ООН взагалі ніби проспали.
Проспали в ООН і катастрофу в Херсонській області – соцмережі організації тримали справжню "мхатівську паузу" і ніяк не реагували (бо ж день російської мови), поки не отримали копняка від офіційного акаунту України. Не кращими були дії ООН в офлайні.
Жорстокий і одночасно сумний тролінг бездіяльності ООН:
Нині ООН зі значним запізненням штампує пресрелізи про нібито "подвоєння зусиль" по допомозі постраждалим українцям. Хоча б мали не просто стояти в черзі на селфі з врятованими цуценятами, в коробках з лого ООН, і міряти рівень води біля "фрегату", а на весь світ засудити винуватця цього акту геноциду – Росію.
Так, Росію, а не казати, що "сторони конфлікту" звинувачують у воєнному злочині одне одного. Адже для всіх є очевидним – Росія з лютого 2022 року контролює Каховську ГЕС, неодноразово заявляла про її замінування, а також погрожувала її підірвати (на російському ТБ ці погрози лунають і досі, тепер – на адресу вцілілих плотин і дамб).
Також є очевидним і те, що рукотворну геологічну конструкцію, яку будували з урахуванням необхідності витримати ядерний удар, неможливо знищити під час обстрілів, це можна зробили лише зсередини. Але для цього потрібні сотні кілограмів (якщо не тонни) вибухівки і десятки людей. Всі ці ресурси є лише у розпорядженні окупантів. Саме на цьому мали наголосити в ООН.
Про що ще мовчить ООН і Грета Тунберг
Також в ООН мали б згадати й про українців, які опинилися на лівому березі Дніпра – під російської окупацією. Мовиться про десятки тисяч людей, які нині фактично опинилися в заручниках як у "великої води", так і у великої біди під назвою Росія. Наразі ООН не ставить питання про допомогу цим людям.
Їх там немає! Хоча катастрофа сталася багато годин тому, а їх там немає,
– президент Зеленський шокований бездіяльністю міжнародних гуманітарних організацій.
Водночас глава МЗС України Дмитро Кулеба також жорстко пройшовся по роботі ООН, згадавши теракт в Оленівці та роботу "зернової угоди". За його словами, особливого результату роботи організації немає.
Вони кажуть: це велика дипломатія. Але дипломатія змінилася. І ніхто з Гітлером, ніхто з Хусейном так себе так не поводив. Добре, при Гітлерові ще ООН не було. А коли Хусейн нападав на сусідів, травив хімічною зброєю, спричиняв екологічні катастрофи через розливи нафти... Ніхто ж не сидів і не думав: ну, давайте...
– справедливо обурився міністр.
"Коли в Оленівці вбили наших військополонених. Ми сказали: ООН, пришліть місію, нехай розслідують. Ви думаєте, вони туди приїхали? Я більше скажу, ця місія була тихенько закрита ООН "без шуму та пилу", – додав Кулеба.
- Так само мовчав і "Червоний Хрест" (Міжнародний комітет Червоного Хреста та Червоного Напівмісяця), "Грінпіс", Всесвітній фонд дикої природи (WWF), Всесвітнє товариство захисту тварин (WSPA), Міжнародний зелений хрест (Green Cross), Міжнародний союз охорони природи (IUCN) і ще чимало міжнародних організацій, які мають давню історію, чудове фінансування та репутацію.
- А як щодо найвідомішої в світі екоактивістки Грети Тунберг, яка, щоправда, обмежилась ретвітом екоактивістів RePlanet із закликом до Путіна вивести війська з України. У нас в таких випадках кажуть: дякуємо і на цьому.
Український Червоний Хрест згодом таки відреагував на заклики Зеленського допомогти окупованій Херсонщині. Там відповіли, що не мають доступу до територій непідконтрольних Україні, оскільки є українською гуманітарною організацією, яка може проводити свою діяльність згідно з українським законодавством і виключно на території підконтрольній Україні.
Там також наголосили, що "після того, як російські війська підірвали греблю Каховської ГЕС, волонтери організації одразу почали евакуацію людей, в тому числі маломобільних, з територій підконтрольних уряду України".
Useless: флешмоб українців
Бездіяльність та безпорадність впливових міжнародних організацій обурила українців – акція біля київського офісу ООН з написами на автівках Uselles (марні, непотрібні) показала їхнє ставлення до лінивих і патетичних бюрократів, що не хочуть робити нічого.
Готові до бездоріжжя позашляховики ОНН стоять на одній з парковок Києва / фото Йосипа Гусака
ООН може сказати, що це зробили українці, але українці можуть сказати, що це зробили самі ООН. Тому що це світ, у якому ми живемо,
– оцінили ініціативу в United24.
Загальне обурення українців висловив і Президент України Володимир Зеленський. В інтерв'ю німецькому Bild він заявив, що шокований бездіяльністю світових організацій, зокрема, ООН і "Червоного Хреста".
Президент також наголосив, що багато міжнародних організацій або проігнорували запит про допомогу з боку України, або дипломатично відмовили.
Традиція бути бездіяльними та сліпими
Звісно, це не перший такий випадок. Згадаємо наполегливе ігнорування міжнародними організаціями (тим же ООН і "Червоним Хрестом") російського теракту в Оленівці, коли окупанти вбили близько 50 українських бранців і не понесли за це жодної відповідальності.
Згадаємо також і роки "сліпоти" ОБСЄ на Донбасі, яка фактично була колаборацією з російськими окупантами.
Згадаємо, дружні взаємини "Червоного Хреста" з росіянами – тубільне відділення організації фактично взяло шефство над російськими "мобіками" у межах численних програм, які цинічно називає "гуманітарними". Це може тішити, наприклад, журналістів каналу "Дождь" та персонально Алєксєя Коростильова, проте, порушує всі стандарти роботи самого МКЧХ.
До теми Гра на боці росії та закиди щодо війни в України: чому Amnesty International потрапила у скандал
Згадаємо також і скандальний звіт Amnesty International про воєнні злочини в Україні та спроби прирівняти агресора та жертву (після критики боси Amnesty International замовили аудит свого звіту, а після того, як перевірка показала значні порушення у ньому, вирішила про це промовчати).
Змінитися, або померти: ООН має бути реформовано
Таких випадків багато – вони вказують на те, що професійні борці за мир та активісти "за все добре і проти всього поганого", не лише не виконують свою роботу (яка прописана в їх же установчих документах), але й не люблять, коли їх тикають носом у їхній же послід та критикують.
Для них є погані новини – їхній час минув, критики не стане менше, якщо вони й надалі не будуть робити те, що мають.
Україна та люди доброї волі їм просто цього не дозволять. Українські дипломати прямо говорять, що обов'язково примусять ООН і МКЧХЧН робити їх роботу і будуть вимагати, щоб вона була якісною.
За словами глави МЗС Кулеби, зараз ситуація схожа на ту, яка була на початку війни. Проблема – не у відсутності бажання щось робити, а в процедурах, які гальмують процес розгортання місій міжнародних організацій – ООН, на територіях, які постраждали.
Але ми пришвидшуємо. Ми вчора, позавчора з ними працювали, сьогодні будемо працювати. І я думаю, що ми вийдемо на максимальне розгортання потужностей цих організацій структури ООН. Є ще міжнародний Червоний Хрест. Там ще складніша історія, тому що там стільки правил – про нейтральність, про те, щоб не скомпрометувати себе чимось – що з ними треба вести окрему розмову. Тому констатуємо, що швидко в них не вийшло, але ми їх "дотиснемо" і допоможемо, де треба, щоб вони там з'явилися в повному обсязі,
– заявив очільник МЗС України Дмитро Кулеба.
І це виглядає як вирок авторитетним міжнародним організаціям. Якщо їх примушують робити те, що вони мали б робити за своїм статутом, то це сигнал про велику проблему.
Кожна загибла людина там – це вирок наявній міжнародній архітектурі, міжнародним організаціям, які розівчилися рятувати життя. Якщо зараз міжнародної організації немає в зоні цієї катастрофи, значить, її взагалі немає, значить, вона недієздатна. Усі відповідні звернення України, нашого уряду є,
– президент Зеленський у зверненні до нації ввечері 7 червня.
З президентом України важко не погодитись. Підрив росіянами Каховської ГЕС – трагічний епізод війни, яка б була неможливою, якби світова система безпеки працювала, а не висловлювала "глибокі занепокоєння" та продовжувала торгувати з Росією після вторгнення у Грузію в 2008 році і санкцій 2014 року. А також не допомагала розбудовувати її армію та насичувати економіку агресора новими сотнями мільярдів доларів.
В ООН прокинулися, але чи не запізно?
Схоже, що розголос та тиск з боку України таки подіяв. Вже 8 червня, глава МЗС України Дмитро Кулеба та кооординаторка системи ООН в Україні Деніз Браун врешті домовились, що організація негайно сформує групи для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей на окупованих територіях на Лівому березі Дніпра за умови, що Росія надасть доступ і гарантії безпеки.
- В ООН також погодилися, що масштаб руйнувань та страждань, завданих громадянам і тваринам, потребує якісно іншого реагування.
- Крім того, ООН негайно сформує в Запоріжжі та Херсоні групи, які направлять на постраждалі окуповані території Лівобережжя для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей за умови забезпечення безпечного проїзду на окуповані території з підконтрольної уряду України території.
- Водночас Україна надає всі безпекові гарантії ООН для виконання гуманітарних операцій в усій зоні ураження. Підрозділи організації поїдуть до уражених зон на тимчасово окупованих територіях з наших територій, щойно Росія надасть доступ та гарантії безпеки.
Наразі ООН очікує на гарантії від Росії. Та чи надасть їх Москва – побачимо вже найближчим часом.
Попри це, всій гнилій архітектурі має прийти кінець – ООН має бути реформована, так само як і "Червоний Хрест" та інші міжнародні організації. Пригодовані Росією та іншими тоталітарними режимами професійні активісти-бюрократи мають піти. Лише так людство отримає шанс на мир і цивілізоване життя.