Орбан вже перейшов межу, – Клочок пояснив заяву Борреля щодо Угорщини
Прем'єр Угорщини Віктор Орбан порівняв членство країни в Європейському Союзі з радянською окупацію після Другої світової війни. Тим часом Верховний представник ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель зазначив, що Угорщину ніхто не зобов'язує бути в ЄС.
Та риторика Орбана й реакція ЄС свідчить про те, що Угорщина дійшла до дуже серйозної політичної кризи. Таку думку 24 Каналу висловив керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок, зауваживши, що заява Борреля – дуже різка.
До теми Гра, в яку можна грати вдвох: ЄС вміє знаходити важелі для приборкання Угорщини
"Ця риторика Орбана на тлі особливо війни Росії проти України, його "цілування в ясна" з Путіним – свідчить про те, що Орбан уже перейшов межу", – наголосив Клочок.
Угорщина дійшла до межі серйозної політичної кризи, однак це ще не проявилося у масових акціях протесту з вимогою змістити від влади Віктора Орбана.
Однак, на думку керівника Центру громадської аналітики "Вежа", це не питання далекого майбутнього.
Це крик душі у Борреля й всіх чиновників, що Угорщина й виборці мають дійти до висновку того, що далі з таким керівництвом країни жити в європейській спільноті просто неможливо. Устами Борреля Європа говорить: "Або ви, угорці, зміните ситуацію всередині країни, або вам доведеться вийти з ЄС",
– сказав Валерій Клочок.
Адже, мовляв, Угорщина не є країною, яка представляє європейську демократію. Тобто це виклик та апеляція до угорців. Мовляв, якщо вони хочуть зберегти проєвропейську країну, як вони це демонструють на мітингах, вони мають прибрати абсолютно проросійського прем'єра від влади.
Уся Угорщина – це не Орбан
В Угорщині достатня кількість людей, які підтримують саме чинного прем'єра. Однак загалом, вважає Клочок, це "пригнічений електорат", який звик бути заручниками ситуації. Утім, якщо говорити про Будапешт, то там інші електоральні уподобання.
Так нещодавно опозиційні депутати парламенту Угорщини провели акцію. На мітингу імітували, що резиденцію Віктора Орбана буцімто обливають кров'ю після зустрічі з Владіміром Путіним у Пекіні. Тоді прем'єр Угорщини потиснув руку президенту країни-агресорки. Це все вказує на те, що в Угорщині є опозиційні процеси, які схильні до Європи, але при владі проросійські політики.
"Це процес несталий. Те, що нині Боррель починає провокувати цю політичну ситуацію в Угорщині – це добре", – сказав керівник Центру громадської аналітики "Вежа".
Валерій Клочок додав, що раніше Віктор Орбан був яскравим прихильником НАТО й противником Путіна. Однак після поїздок до Москви та налагодження відносин з військово-політичним керівництвом Росії, він налагодив відносини з очільником Кремля. Вони тривають і нині.
У Путіна є хороша тека на Орбана, яку він може дістати у будь-який потрібний момент. Він натякає: "Або ти робитимеш те, що я тобі скажу, або ти просто політичний труп". Орбан цього боїться, абсолютно очевидно,
– додав сказав керівник Центру громадської аналітики "Вежа".
Що означає заява Жозепа Борреля щодо Угорщини: дивіться відео
Хвилює лише власна доля
Раніше ЗМІ повідомляли, що Угорщина знову заблокувала 500 мільйонів євро на військову допомогу Україні. Системна політика Віктора Орбана щодо підтримки російської агресії в Україні викликає невдоволення серед європейських чиновників. До слова, Угорщина у 2023 році мала отримати 13 мільярдів євро допомоги.
"Це країна, яка дуже бідна. Угорщина далеко незаможна. Гроші від ЄС їм вкрай потрібні. Але очевидно, що Орбан просто закрив очі на ці гроші, він з ними вже розпрощався. Йому нині нецікава доля Угорщини. Йому цікава лише своя доля", – переконаний Валерій Клочок.
Скандальні заяви Орбана
- Прем'єр Угорщини звинуватив Європейський Союз у тому, що він хоче позбавити його країну ідентичності через "нав'язування моделі ліберальної демократії". А її, мовляв, угорці відкидають. Віктор Орбан вважає, що Брюссель діє з Угорщиною методами, які нагадують часи СРСР. Зазначимо, що також прем'єр Угорщини назвав Брюссель "поганою сучасною пародією Москви".
- Віктор Орбан зустрівся у Пекіні з Владіміром Путіним. Там прем'єр Угорщини заявив, що його країна "ніколи не хотіла протистояти Росії". А, мовляв, її мета була "налагодити й розширити контакти".
- Окрім того, Віктор Орбан назвав війну Росії проти України "воєнною операцією". На таку заяву відреагував депутат угорського парламенту.