"Зелених чоловічків" Кремля виявили в Норвегії: все, що відомо
Російських спецназівців, відомих суспільству через захоплення Криму, нещодавно виявили і в Норвегії. І, як стало відомо, не вперше. Розповідаємо головні подробиці того, що відбувається.
Що сталося?
В кінці вересня американські літаки-розвідники на материковій частині Норвегії і на архіпелазі Шпіцберген помітили спецназівців РФ. Як повідомляло норвезьке видання AldriMer, яке спеціалізується на військовій тематиці, військові вивчали головні інфраструктурні об'єкти і в цілому розвідували місцевість.
З чого все почалося: "Зелені чоловічки Кремля": у Норвегії помітили російських спецназівців
Архіпелаг Шпіцберген на карті світу / sun-expo.ru
Служби розвідки двох країн-союзників Норвегії підтвердили: росіян на територію країни перекинув спеціальний підводний човен, призначений для виконання секретних завдань.
AldriMer з посиланням на свої джерела повідомляє, що в операції брали участь наймані воєнізовані формування, які вже відомі НАТО "через події в Криму". Йдеться про російську нелегальну ПВК "Вагнер".
З чим це пов'язують?
З військовими навчаннями "Центр-2019", які в серпні-вересні 2019 року в Баренцевому морі проводила Росія. Але є один момент – на материковій частині Норвегії російські військові діють під виглядом цивільних. Та й прибули спецназівці на архіпелаг на субмарині, яка призначена для таємного перекидання сил на територію противника.
Російські тактичні групи проводили військові операції на Шпіцбергені, у той час як російські військові частини також проводили спеціальну розвідку на материковій частині Норвегії,
– коментує джерело AldriMer.
Втім, офіційно ні Кремль, ні Норвезька влада не коментує інформацію.
Читайте також: Російський спецназ у Норвегії: з'явилися нові докази присутності чеченців Кадирова
Як відреагувала Росія?
Посольство Росії в Норвегії відразу ж назвало публікацію AldriMer "фейком" і "грубою провокацією". Крім того, відомство вважає це "частиною роботи з насадження образу ворога в особі Росії, яка ведеться в Норвегії".
Реакція Норвегії
У Міністерстві оборони Норвегії російські навчання назвали "тривожною ознакою все більш агресивної поведінки північного сусіда". Однак офіційних коментарів з приводу ситуації, що склалася не було.
Хоча джерело AldriMer переконане: Норвезька влада добре знає про дії російських військових в країні, в тому числі і про незаконні.
Територія архіпелагу Шпіцберген
Що передувало цьому?
У Норвегії періодично проводять розвідувальні роботи представники РФ як з військовим минулим, так і цивільні особи. Особливо актуально це в Північній частині країни. У випадках, коли такі операції були виявлені, Норвезька влада, як правило, називала росіян "небажаними" в країні. Зазвичай ці інциденти публічно не обговорювалися.
Також розвідувальна діяльність здійснюється російськими спецслужбами під дипломатичним прикриттям в російському посольстві в Осло.
Читайте также: В Норвегии выразили обеспокоенность поведением России вблизи своих границ
Крім того, російська "Новая газета" в акаунтах Instagram чеченців, пов'язаних зі спецназом РФ, знайшла докази присутності спецслужб Кремля на Шпіцбергені.
У березні 2019 року, а також у жовтні-листопаді 2018 року Росію звинувачували у блокуванні сигналу GPS під час масштабних навчань НАТО в Норвегії. Москва в свою чергу традиційно все заперечувала.
РФ також розмістила ракетну систему "Бал" в 35 кілометрах від Норвегії. Американці неподалік, на території Норвегії, вже побудували систему радарів на замовлення Норвезьких служб безпеки. Вона стала предметом суперечок між двома країнами. У травні 2019 року в Кремлі заявили, що будуть приймати контрзаходи щодо системи через "загрози безпеки Росії".
Що відомо про архіпелаг Шпіцберген?
Архіпелаг належить Норвегії і є демілітаризованою зоною – жодна країна не може використовувати його територію і прибережні води у військових цілях. Згідно з чинним міжнародним договором, Росія може використовувати його для економічної діяльності. Росіяни можуть приїжджати на архіпелаг, але тільки без зброї в руках. Однак, як бачимо, іноді Кремль "забуває" про це і фактично починає дипломатичну війну з Норвегією за "спільний" архіпелаг.
Як пояснив військовий експерт Олег Жданов у коментарі 24 каналу, "Шпіцберген – це дуже вигідна позиція щодо побудови військової бази або інших об'єктів, або встановлення там розвідувальної апаратури".
У Норвегії помітили російських спецназівців: відео