Зеленський особисто може обговорити з Путіним газовий контракт

2 грудня 2019, 11:19
Читать новость на русском

Зустріч у нормандському форматі для врегулювання війни на Донбасі відбудеться 9 грудня. Володимир Зеленський допускає обговорення питання про транзит газу у рамках зустрічі, однак це не має бути пов'язано з темою Донбасу.

Президент України в інтерв'ю західним ЗМІ Der Spiegel, Le Monde, Time і Gazeta Wyborcza наголосив, що газопровід "Північний потік-2" значно послабив позиції України на переговорах.

Важливо: У Зеленського відповіли, чи піде він на поступки Путіну

Зеленський нагадав, що європейські партнери називають "Північний потік-2" не політичним, а економічним проєктом.

Я дозволю собі не погодитися. Однак якщо нам вдасться укласти новий договір про транзит на термін до 10 років, якщо європейці нам допоможуть, а Росія не опиратиметься цьому, тоді ми зможемо говорити, що "Північний потік-2" не є політичним проєктом,
– сказав Зеленський.

За словами президента, наразі це твердження без будь-яких підстав.

Все про "Північний потік-2" – читайте за посиланням.

Володимир Зеленський додав, що Володимир Путін взяв до відома позицію України щодо питання транзиту газу під час нещодавної телефонної розмови.

Для мене важливо, що проблема газу сама по собі є питанням. Що б не побажали обидві сторони, це жодним чином не має бути пов'язано з Донбасом,
– зазначив президент.

Зауважимо, що газовий контракт з Росією завершується 31 грудня, а нового ще не уклали. Росія пропонує укласти договір на 1 рік, Україна та її європейські партнери – на 10 років. Наступна зустріч має відбутися вже цього тижня.

Детальніше: Газові переговори Росії та України у Відні: з'явилися деталі зустрічі

Що відомо про зустріч у нормандському форматі:

  • Вона відбудеться 9 грудня та пройде у Парижі. Усі країни-учасниці вже узгодили цю дату.
  • У її межах вперше можуть зустрітися Зеленський і Путін. До цього вони лише декілька разів говорили телефоном. Востаннє обговорили повернення Росією українських військових кораблів і питання газових перемовин.
  • Українська сторона давно наполягала на зустрічі у нормандському форматі, де б обговорили питання врегулювання ситуації на Донбасі. Але Росія довго її відтягувала, пояснюючи це тим, що вона "не принесе користі без ретельної підготовки".
  • Попередньо анонсовані питання України під час нормандської зустрічі – розведення військ, обмін полоненими, текст формули Штайнмаєра та Крим.
  • Передумовами для проведення норманського саміту стали розведення військ у Станиці Луганській (завершилося 30 червня), Золотому (2 листопада) та Петрівському (11 листопада). Також відбулися розмінування цих територій і демонтаж фортифікаційних споруд з обох боків. У підсумку тут має розміститися майбутня демілітаризована зона.