Зеленський виступив на форумі у Давосі: головні тези
Президент України Володимир Зеленський виступив зі спеціальним зверненням на другий день Всесвітнього економічного форуму у швейцарському Давосі. Він, зокрема, нагадав про війну в Україні, назвав сучасні виклики, які стоять перед світом, та закликав інвестувати в Україну.
Виступ Президента України на економічному форумі прямою мовою наводить 24 канал.
Дивіться також: Зеленський виступає на форумі у Давосі: онлайн-трансляція
Про економічний форум у Давосі
Мені надзвичайно приємно бути на 50-му ювійлейному Всесвітньому економічному форумі. Користуючись своєю нагодою, хочу відзначити проєкт реформ України. Мовиться про сценарій майбутнього України, женевська ініціатива щодо України, нове економічне бачення для України.
Я дякую за це та розраховую на подальшу плідну співпрацю. Теми, які озвучуються у Давосі завжди точно характеризують стан сучасного світу та виклики, які постають перед людством.
Цьогорічний форум об'єднав лідерів для обговорення надзвичайно важливої теми – згуртованого та сталого світу. Ви знаєте, на мою думку, Україні точно є що сказати з цього приводу.
"Буденні" катаклізми
Яка найбільша загроза згуртованому і сталдому світу? Це питання безпеки – як окремої людини, так і цілих країн, цілих народів. Сучасний світ змінюється з реактивною швидкістю, яка перемістила нас у нову епоху.
Виступ Володимира Зеленського у Давосі: дивіться відео
Те, що вчора здавалося фантастикою, сьогодні стало реальністю. Та, на жаль, не все у цій епосі є позитивним. Торгівельні війни, перерозподіл територій, стрімке зростання військових бюджетів, сепаратистські рухи, вихід країн з попередніх міжнародних угод – це наше "нове нормально".
Це наводить на думки, чи не летить цей світ у прірву. Ми ризикуємо, що наступні покоління, страждаючи від кліматичних змін, перманетних конфліктів, бідності та обмеженого доступу до їжі, дорікатимуть кожному світовому лідерові за те, що мали дійсний шанс домовитися.
Найстрашніше, що катаклізми стали для людства буденними, потрясіння стали іноді просто звичкою. Як ніхто інший, я точно знаю, про що зараз кажу. Вже шостий рік у моїй країні триває війна.
Війна в Україні
Вже шостий рік, як Росія анексувала у нас частину територій, не зважаючи на тисячі сторінок міжнародного права і сотні організацій, покликаних його захищати. Таке у нас "нове нормально".
Так, світ згуртувався довкола вирішення цих питань. Але чи достатньо українцям, загиблим і тим, хто втратив домівки, чи достатньо всесвітньої стурбованості і занепокоєння? Цього замало. І це правда.
Важливо! На Донбасі снайпер вбив молодого військового з Волині: фото та ім’я героя
Це лише один з прикладів, який свідчить, що нинішня архітектура світу, на жаль, вразлива. Існуючі інституції не завжди працюють так ефективно, як цього вимагає сьогодення.
Світ потребує переосмислення і оновлення правил, особливо правил міжнародної безпеки. Світ не може бути згуртованим тільки у фейсбук, коли репостять виступ Грети Тунберг, фото жахливих пожеж в Австралії чи, на жаль, збитого українського літака в Ірані.
Чи означає це, що всі зробили висновки? Ні. Бо для більшості це вже втрачає актуальність, а у стрічку стукає вже новий гучний інформаційний привід.
Участь Володимира Зеленського в економічному форумі в Давосі: дивіться фото
Україна – стартап
Я не випадково і не даремно приділяю зараз так багато уваги питанню безпеки, адже це надважливо для розбудови української економіки. У цей же час наша філософія – перетворити свої проблеми на власну силу.
Виклики, які постали перед нами, мобілізують нас і змушують рухкатися швидше, надихають робити неймовірне і неможливе. Ми програмуємо себе на позитивне мислення, ми програмуємо себе на амбітні задачі.
Якою, на вашу думку, є задача для країни, що втратила частину своєї території та є далеко не найбагатшою в Європі? Ми хочемо стати лідером у Східній та Центральній Європі. Це амбітні плани.
Вважаєте, що це неможливо? Багато світових єдинорогів починали з божевільних ідей, кількома працівниками та офісами у власному гаражі. Але немає нічого неможливого.
За ці роки наша країна зробила декілька кроків назад, але ми не відступили! Ми брали відстань для розбігу та рішучого економічного стрибка.
Цікаво: Зеленський у Давосі зустрівся з керівником агрокомпанії, що вклала мільярди в Україну
Нова українська влада будує рівні права для всіх, очищує судову систему, діджиталізує процеси, втілює життєво важливі реформи та схвалює життєво важливі закони.
У нас є все, щоб стати успішною країною:
- сприятливі кліматичні умови,
- вигідне географічне розташування,
- невичерпний аграрний та індустріальний потенціал,
- неймовірно креативні і дуже талановиті люди.
Поки що у нас немає тільки двох речей – немає іншого варіанту, щоб бути успішними, і немає достатнього інвестування.
Інвестиції в Україну
Сьогодні прагматичному і закам'янілому світу гостро не вистачає дива. А світова економіка, що перебуває на межі нової глобальної кризи, потребує економічного дива. Україна – це саме те місце, де трапляються дива.
Моя мета, щоб у підручниках поряд з кейсами Японії, Південної Кореї та Сінгапуру з'явилась і Україна. Тож долучайтесь. Україна повинна стати інвестиційною Меккою Східної та Центральної Європи.
Головним драйвером для економічного розвитку є можливість отримувати прибуток. Ми одна з небагатьох країн, що дозволяє зараз заробляти такий високий дохід та інвестиційний капітал. Сьогодні ми недоінвестовані і недолюблені.
Та всупереч глобальній тенденції, Україна пришвидшує зміну клімату. Я навмисне припустив таке скандальне твердження, щоб сфокусувати вашу увагу і щоб це почули всі. Звичайно, я кажу про позитивні зміни у бізнес-кліматі.
Україна стає стабільним і передбачуваним ринком зі значними можливостями для розширення бізнесу. Для нас це питання власного виживання. А для вас – стабільність в регіоні, а отже і в Європі вцілому.
Що означає не інвестувати в Україну сьогодні? Це стати Джорджем Беллом, який у 1999 році відмовився купити Google за 1 мільйон доларів. Тож не упустіть Україну.
Європейський Союз має взяти Україну в Європейський Союз
Що має зробити Європейський Союз? Просто взяти Україну в Європейський Союз. На це питання у мене є дуже проста відповідь. Ми бачимо своє майбутнє в Європейському Союзі.
Це дуже складні речі, хоча мені здається, що є дуже прості рішення. Ми дійсно підписали Угоду про асоціацію з ЄС, підтримуємо курс на ЄС
Важливо! Скільки українців підтримують вступ України до ЄС і НАТО: опитування
Але ми повинні розуміти, що не тільки України хоче у Європейський Союз. Багато країн ЄС підтримують нас і бачать нас поруч, рівноправним партнером. Але деякі країни ЄС повинні теж хотіти залучити Україну.
Це філософське питання. Питання навіть не в тому, коли ми будемо у Європейському Союзі, питання у тому, який статус у нас там буде, яке буде стпавлення до нашої країни.
Ставлення як до потужного, рівноправного гравця, як країну, на яку не дивляться зверху вниз. Ви знаєте, зараз дуже зручний момент, коли одна країна зробила exit. Може, для України настав час зробити enter?
Що українці думають про вступ України в ЄС і НАТО / інфографіка 24 каналу
Зустрічі у нормандському форматі
Це дуже чутливе питання для мене особисто і для кожного українця. Я б ніколи не пішов у президенти України, якби головним моїм бажанням не було припинити бойові дії на Сході України.
Цікаво: Пристайко заявив про відсутність довіри до Росії після нормандської зустрічі
Це для мене головне. Так, ми сьогодні на економічному форумі, але ми розуміємо, що економіка страждає через війну на Сході країни. На жаль, ми втрачаємо наш головний потенціал – людей.
Такі ж талановиті люди зараз перебувають на фронті, захищають територіальну цілісність і суверенітет нашої держави. Щодня втрачаючи їх, ми втрачаємо наш "золотий запас".
Я дуже радий, що через три роки ми розблокували зустрічі у нормандському форматі. Дуже добре, що ми почали говорити у цьому форматі з Російською Федерацією.
Про деякі речі я можу сказати, що як ми проговорювали це на зустрічі, так воно і відбулося. У нас відбувся обмін, ми повернули з окупованої території 75 українців. Це дуже важливо.
Ми не змогли, поки що, припинити повністю вогонь і втрачати наших українців. Я не випадково сказав "поки що", тому що я вірю. Я вірю у світло, але не хочу думати, що це світло у кінці тунелю.
До слова: У Мінську відбулося перше у 2020 році засідання щодо Донбасу: про що домовилися
Я просто бачу велике світло попереду і впевнений, що коли усі сторони захочуть припинити війну, то вона припиниться завтра. Україна захищає свою землю. Війна на нашій території, але ми усі розуміємо, що готові її припинити сьогодні.
Нормандська зустріч 2019, про що домовилися Україна і Росія / інфографіка 24 каналу
Що Україна може запропонувати інвесторам
Ми готові говорити з дійсно потужними західними інвесторами, крім просто теплих слів "приходьте, і ми будемо захищати ваші інвестиції".
Наприклад, ми зараз підготували нову програму, яка передбачає, що кожен великий інвестор, який приведе в Україну 100 мільйонів доларів і більше, ми забезпечимо контракт з державою.
Саме держава буде вас захищати, у вас буде менеджер, який розмловляє 5 мовами і 24 на 7 буде звами працювати. Будь-яке питання, будь-яка проблема можна вирішити з цим менеджером.
На початок весни у нас запланована велика приватизація. Сьогодні 500 підприємств готові до приватизації, будь ласка, приходьте. Так ось, перші два роки усім інвесторам, які приходять у приватизацію на понад 10 мільйонів доларів, ми даємо податкові канікули. Ви 5 років не будете сплачувати податок на прибуток.
Хто від України поїхав на форум у Давосі
- президент Володимир Зеленський,
- прем'єр-міністр Олексій Гончарук,
- міністр закордонних справ Вадим Пристайко,
- олігарх Віктор Пінчук, який щорічно організовує Український сніданок у Давосі,
- нардеп від "Опозиційного блоку" Вадим Новинський,
- генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко,
- виконавча директорка громадської організації "Центр протидії корупції" Дарія Каленюк.
Окрім того, 23 депутати
Варто відзначити, що після Давосу Зеленський відправиться до Ізраїлю, де має намір взяти участь у Всесвітньому форумі Голокосту.
Що відомо про українську програму форуму у Давосі
- 22 січня очікуються промови Юлії Ковалів, заступниці Офісу Президента України і Дмитра Сенниченка, голови Фонду Держмайна. Також очікується виступ Давида Арахамії, голови фракції “Слуга Народу” у Верховній Раді.
- 22 січня відбудеться закрита зустріч інвестиційної ради під проводом президента Зеленського.
- 23-го січня, виступлять голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв і Олексій Борняков, заступник міністра цифрової трансформації України.
- Ввечері запланований прийом для "тих, хто рухає реформи в Україні" за участю працівників уряду, нардепів та дипломатів. Останньою звернеться до світової спільноти Соломія Бобровська, депутатка та заступниця голови делегації України до Парламентської Асамблеї НАТО.
- Не вказані у програмі, але заявлені: Олег Сенцов, Віталій Кличко, Юрій Косюк.
Цікаво: Давос-2020: на що чекати світу та Україні
Протягом усіх днів Давосу, буде діяти "Український дім", вже третій рік поспіль. Він збере разом бізнесменів, стартаперів, політиків та урядовців.
Минулого року, Український дім відвідало 700 гостей. Тож у 2020, організатори хочуть "показати, що Україна - сучасна європейська держава з великою історією та глибокою культурою. Ми хочемо показати фундаментальні зміни, які рухають вперед бізнес та виробництво".
Основною метою України буде провести перемовини, хай і неформальні з якомога більшою частиною світового економічного та політичного істеблішменту та заручитись їх підтримкою. Можливо, домовитись про нові закордонні інвестиції у нашу країну. Нагадати світу про ситуацію в Україні.
Що таке Всесвітній економічний форум у Давосі?Міжнародна неурядова організація, яка щороку організовує зустріч у Давосі (Швейцарія). Ця подія збирає близько 2500 вищих керівників бізнесу, міжнародних політичних лідерів, обраних інтелектуалів і журналістів. Учасники обговорюють найбільш актуальні питання, що стоять перед світом.
Головна тема цьогорічного форуму — формування капіталізму для всіх зацікавлених сторін. Уперше за піввікову історію економічного форуму у Давосі визначено, що п'ять найбільших світових ризиків є екологічними. Мовиться про кліматичні катастрофи, втрату біорізноманіття та руйнування наземних і водних екосистем.