Американська "трагедія": як Янукович Манафорта до тюрми довів

3 листопада 2017, 12:00
Читать новость на русском

Полу Манафорту, колишньому консультанту Трампа і Януковича, загрожує 80-річний термін ув'язнення, якщо слідство доведе його провину у справі щодо впливу Росії на вибори у США.

Хмари над екс-керівником виборчого штабу Дональда Трампа Полом Манафортом вже не просто скупчилися. Вони пролилися дощем обвинувачень, які можуть обернутися для американського піар-менеджера довічним ув'язненням. У чому відмінність цього "кейсу" від українських історій про боротьбу з корупцією та відмиванням коштів? В тому, що Манафорта не врятували його робочі відносини з президентом Трампом. Тут не підозрюваний намагався підкреслити близькість до президента країни (і скористатися цією обставиною), а президент прагнув відмежуватися від підозрюваного. Аби не забруднитися й собі.

Читайте також: "Похмура" реальність для Білого дому: що означає арешт Манафорта та які наслідки несе для Трампа

Понеділок – день важкий

Все почалося 30 жовтня, у понеділок. Пол Манафорт та його колишній бізнес-партнер Річард Ґейтс були обвинувачені у відмиванні грошей. При цьому, за даними ФБР, Манафорт "відмив" цілих 18 мільйонів доларів, а Гейтс – 3 мільйони. Якщо конкретніше, то Манафорта та Ґейтса звинувачують за 12 пунктами. Зокрема, у змові проти Сполучених Штатів, у змові з метою відмивання грошей, діях незареєстрованого іноземного агента, наданні неправдивих відомостей у рамках Закону про реєстрацію іноземних агентів (FARA), повідомляє агентство Reuters.

Сім пунктів обвинувачення стосуються неподання звітів про іноземні банківські рахунки, повідомили у Міністерстві юстиції США. В обвинувальному висновку також говориться про те, що Манафорт і Ґейтс отримали десятки мільйонів доларів доходу від роботи на українські політичні партії та їхніх лідерів, і відмивали гроші через США й іноземні компанії, щоб приховати платежі в період із 2006 року до 2016 року. Про яких саме лідерів йде мова, цілком очевидно: Манафорт із партнером названі "агентами уряду України, Партії регіонів та її правонаступниці партії "Опозиційний блок". Вони просували інтереси політичних партій України та їхніх лідерів, зокрема Віктора Януковича, і отримували за це десятки мільйонів доларів, говорять американські слідчі.

Варто згадати, що у серпні 2016 року президент США Дональд Трамп прийняв відставку Манафорта. Це сталося, зокрема, після того, як українські правоохоронці підтвердили наявність його прізвища у документах, які, як припускається, описують багатомільйонні нелегальні виплати, що їх у 2007-2012 роках здійснювала Партія регіонів. Але, окрім українського сліду, за Манафортом тягнеться також і слід російський. Адже він є однією з ключових фігур у розслідуванні втручання РФ у президентські вибори в США минулого року. І, як передавав раніше американський телеканал NBCnews, зв'язки Манафорта з Росією виявилися значно глибшими, аніж це здавалося раніше – тільки від одного російського олігарха Олега Дерипаски Манафорт отримав кредитів на суму 60 мільйонів доларів.

Читайте також: Трамп і корупція: про причини і наслідки затримання соратника президента США

Тепер Манафорту доведеться відповідати за все. В тому випадку, якщо його провина буде доведена, піарнику загрожує до 80 років позбавлення волі, тобто фактично – довічне ув'язнення. Річарду Ґейтсу "світить" не набагато менше – 70 років. Прокурори можуть пред'явити Манафорту і Гейтсу додаткові звинувачення, що дозволить федеральним суддям посилити вирок, зазначає The Associated Press.

Але, щоправда, є один нюанс.

Фактор Трампа

Можливо, Манафорту вдасться уникнути настільки жорсткого покарання, якщо він піде на угоду зі слідством і дасть показання проти президента Трампа. Втім, це – лише версія, яку висловлює, зокрема, The New York Times. Видання пише, що зволікання із висуненням обвинувачень Манафорту виглядає дивним, адже ще влітку було відомо, що Манафорта звинуватять у нечесній фінансовій грі. Можливо, ФБР не поспішало робити це тому, що обдумувало вигоду, яку можуть принести свідчення Манафорта.

Адвокат Трампа Тай Кобб сказав, що немає сумнівів у тому, що Манафорту пропонуватимуть дати інформацію про президента в обмін на угоду. Люди, близькі до Манафорта, зокрема, його колишній діловий партнер Роджер Дж. Стоун-молодший, заявили, що екс-главі штабу Трампа немає чого запропонувати, аби допомогти прокурорам у справі проти Трампа. "Манафорт не збирається брехати", – заявив Стоун у вересні,
– зазначає The New York Times.

Але яку саме інформацію міг би надати Манафорт? Йдеться про розслідування обвинувачень, пов'язаних зі спробами Росії вплинути на останні президентські вибори у США. Одним із фігурантів таких обвинувачень є, як відомо, президент Дональд Трамп, який заперечує усі подібні закиди, називаючи їх "полюванням на відьом".

Читайте також: Арешт Манафорта – лише аперитив, головну страву подадуть пізніше, – Atlantic Council

Тим не менш слідство (очолюване спеціальним прокурором Робертом Мюллером) триває і готується представити офіційні висновки та висунути конкретні обвинувачення. "Правники кажуть, що перші обвинувачення можуть стосуватися другорядних постатей, оскільки слідчі часто вибудовують свої справи, починаючи з посадовців нижчого рангу, і лише згодом зосереджуються на провідних постатях", – зазначає радіо "Свобода".


Спецпрокурор Роберт Мюллер розслідує втручання Росії у перебіг президентських виборів у США. На думку The New York Times, Полу Манафорту можуть запропонувати угоду – пом'якшення покарання в обмін на компромат на Трампа, який фігурує у слідстві Мюллера

Видання додає: "Вважають, що Мюллер, зокрема, вивчає діяльність двох ключових членів виборчої кампанії Трампа: колишнього радника з питань національної безпеки Майкла Флінна та Пола Манафорта, який був менеджером виборчої кампанії Трампа минулого року. На додаток до розслідування, очолюваного Мюллером, можливі зв'язки виборчої команди Трампа з Росією розслідують у Конгресі США. На початку 2017 року представники американських розвідслужб дійшли висновку, що російський президент Владімір Путін особисто керував кампанією, що мала на меті спотворити демократичний процес і допомогти перемозі Дональда Трампа".

Таким чином, в інтересах Трампа, аби прокурор Мюллер не домовився з підозрюваним Манафортом. Що ж стосується самого президента Америки, то він продовжує наполягати, що нічого не знав ані про зв'язки свого радника із Росією, ані про інші його махінації.

"Вибачте, але це було багато років тому, перш ніж Манафорт cтав частиною кампанії Трампа. Чому брехлива Гілларі та демократи не в центрі уваги?", – запитує Трамп у своєму Твіттері.

А сайт каналу CNN друкує вельми цікаву статтю, автори якої розмірковують над тим, чи дійсно Дональд Трамп перебував у повному невіданні щодо справ свого підлеглого, чи лише зараз піддає корективам власну обізнаність із його оборудками?


"Вибачте, але це було багато років тому, перш ніж Манафорт cтав частиною кампанії Трампа", – так зреагував американський лідер на обвинувачення, висунуті його колишньому піарнику. Трамп підкреслює: до оборудок Манафорта він не має стосунку

"Трамп найняв Манафорта навесні 2016 року, коли працював над тим, щоб виграти боротьбу з техаським сенатором Тедом Крузом на з'їзді республіканців. У Манафорта були дві речі, необхідні Трампу: знання про вашингтонський істеблішмент та готовність працювати на Трампа", – говориться у публікації CNN.

Раніше, нагадують автори, Трамп наголошував на тому, що в його команді перебуватимуть виключно обрані спеціалісти.

Я збираюсь оточити себе тільки кращими та найбільш серйозними людьми, –
говорив він в інтерв'ю Washington Post під час президентської кампанії 2016 року.

Між тим Манафорт, зазначає CNN, вже був відомий готовністю працювати на неоднозначних та авторитарних іноземних лідерів і на бізнесменів із сумнівним минулим. Відомим він був і діяльністю в Україні, де він просував російські інтереси. Звідси, пише видання, випливають дві версії. Або Трамп лише фрагментарно був обізнаний із репутацією людини, яку він наймав, і не надавав цьому великого значення. Або таки дійсно не знав геть нічого.

Читайте також: Справа Манафорта – це не "полювання на відьом", це полювання за правдою, – сенатор США

При цьому "невідомо, що є гіршим. В першому варіанті він лишив поза увагою те, що мало б викликати сумніви його радників. А за іншого сценарію просто не провів дослідження, необхідне для найму на такому високому рівні".

Що ж стосується "російської" теми, то обвинувачення, висунуті Манафорту, ще не доводять сумнівних угод Трампа з Москвою.

Проте ясно одне: коли очільнику вашої кампанії інкримінують відмивання коштів, це не є найкращим днем вашого президентства. Однак зрозуміло також і те, що на даний момент обвинувальний висновок щодо Манафорта є далеким від найгіршого сценарію для Трампа,
– підкреслює CNN.

Манафорт та Україна

"У старих гріхів довгі тіні", – говорить одна з героїнь Агати Крісті. Довгі тіні гріхів Манафорта – це його зв'язки з українським олігархатом, які тепер вимальовуються особливо чітко та яскраво. "Найдивовижніше в обвинувальному висновку Пола Манафорта і його ділового партнера Ріка Ґейтса – це те, що він навряд чи містить інформацію, яка не була відома тим, хто стежив за подіями в Україні. Пол Манафорт був політичним радником колишнього українського президента Віктора Януковича – з весни 2005 року і аж до його падіння в лютому 2014 року. Після цього Манафорт продовжував працювати на політичну партію Опозиційний блок – послідовника політики Януковича", – зазначає в авторській колонці шведський економіст Андерс Ослунд.

Читайте також: Що означає для України арешт екс-глави штабу Трампа: думка політолога

А нардеп Сергій Лещенко додає: "Всі, хто були в колі контактів Манафорта, вони всі потенційно в зоні ризику, тому що, так чи інакше, ці люди допомагали Манафорту здійснювати свої дії, які ФБР інкримінує як злочин. Це і відмивання грошей, і відсутність декларування його українських інтересів тощо".

Тут не тільки Льовочкін, тут і Фірташ, який теж був залучений в діяльність Манафорта (зокрема, Манафорт мав допомогти Фірташу купити майже за 800 мільйонів доларів нерухомість в Нью-Йорку). Тут і Ахметов, і олігархи з іншого клану, які, власне кажучи, залучили Манафорта для Януковича і, впевнений, теж здійснювали платежі на його адресу.

"Взагалі вся діяльність Манафорта в Україні була пов'язана з людьми найвищого рівня, зокрема, корумпованого рівня. Тому всі українські олігархи, які так чи інакше були пов'язані з Януковичем, вони зараз в зоні ризику, і я б дуже хотів, щоб ФБР якраз розслідувало їхню діяльність і притягнуло до відповідальності, оскільки українська прокуратура виявилася, на жаль, не здатна покарати їх за їхні діяння", – говорить Лещенко.

Читайте також: Справа Манафорта: американська письменниця вказала на небезпечну схожість Януковича і Трампа

У заочній суперечці з Лещенком представник прокуратури зазначає, що його відомство було б радо відправити злочинців на лаву підсудних, але в тому епізоді слідства, що пов'язаний із Манафортом, ФБР не пішло назустріч своїм українським колегам. Так, голова департаменту спецрозслідування Генпрокуратури Сергій Горбатюк в інтерв'ю "Громадському радіо" говорить таке.

Розслідування США щодо відмивання коштів Полом Манафортом вкладається у рамки тих розслідувань, які ми здійснюємо. Перше стосується розтрати коштів Мін'юсту, які виділялись на американську юридичну фірму для підготовки звіту по справі "Тимошенко проти України" щодо її незаконного арешту. Друге – в частині матеріалів по чорній бухгалтерії (Партії регіонів – "24"). Ці справи ми й далі розслідуємо,
– сказав Горбатюк.

За його словами, Генпрокуратура України близько двох років тому направляла запит до Міністерства юстиції США, щоб там допитали Манафорта щодо коштів та їхнього використання, але так і не отримала відповіді.

Тим часом "Прямий канал" наводить слова екс-"регіонала" та нинішнього депутата від "Опозиційного блоку" Нестора Шуфрича, якийф згадує, що саме Манафорт порадив "Опоблоку" виступати проти НАТО та представляти голос росіян на Сході. В результаті "Опоблок" отримав 43 місця в парламенті і сплатив близько 1 мільйона доларів Манафорту.

Інвестиція в Манафорта виправдала себе. Він – геній,
– переконаний Шуфрич.

А ВВС додає, що у розмові із представниками української редакції "низка колишніх соратників Віктора Януковича розповіла про десять років роботи Манафорта в Україні. Зокрема, один із колишніх керівників виборчого штабу Януковича Тарас Чорновіл заявив, що Манафорт прийшов до політичної команди екс-президента після "Помаранчевої революції" в 2005 році. Після цього він керував усіма наступними виборчими кампаніями: трьома парламентськими та однією президентською.

Читайте також: Арешт Манафорта: експерт вказав на важливу деталь щодо українських активів екс-помічника Трампа


Екс-"регіонал" Шуфрич вважає Пола Манафорта "генієм" і говорить, що "інвестиція у нього виправдала себе". Саме він порадив "Опоблоку" гнути проросійську лінію, виступати проти НАТО і представляти на виборах-2014 східну Україну. Колаж The Daily Beast

Чорновіл, а також колишній помічник Віктора Януковича Ганна Герман, стверджують, що до команди Януковича Манафорта привів мільярдер Ринат Ахметов.

Один із керівників Партії регіонів Борис Колесніков у розмові з ВВС Україна не зміг згадати, хто саме платив Манафорту. Проте він стверджує, що завдяки американцю Янукович та Партія регіонів вигравали усі вибори,
– йдеться у статті.

Ціна такого успіху була чималою. "Протягом 2007-2012 років Манафорт отримав щонайменше 12,7 мільйони доларів, зазначається у рукописних бухгалтерських книгах Партії регіонів, які знайшли пізніше в головному офісі партії. У травні минулого року колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак передав НАБУ документи, у яких підтверджуються незаконні виплати Партією регіонів готівки низці колишніх і нинішніх високопоставлених чиновників, а також Манафорту (йдеться про "чорну бухгалтерію" ПР)", – зазначається у цитованій вище публікації на сайті "Прямого каналу".


Не всі у Партії регіонів можуть пригадати, звідки в їхній команді взявся американський політтехнолог. Дехто каже, що Пола Манафорта привів мільярдер Ринат Ахметов. Втім, у ПР добре пам'ятають інше: завдяки Манафорту їхня політсила вигравала усі вибори

Отож, справедливо очікувати, що "далі – буде". Справа Манафорта не лише багатогранна, вона також цілком може бути названа міжнародною. А це означає, що новин у ній не бракуватиме. Головне – це вчасно їх відстежувати, і правоохоронним органам України – зокрема.

Читайте також: У ГПУ зробили неочікувану заяву щодо справи Манафорта