Легше, ніж демократії: чи може Росія повністю перейти на військові рейки
Існують припущення, що Росія переводить свою економіку на військові рейки. Не варто вважати, що це врятує країну-агресорку від поразки.
Про це 24 Каналу розповів головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус, зауваживши, що перехід на військові рейки не гарантує успіху. У цій моделі держава посилено працює на військову сферу, а усі інші суттєво страждають.
Дивіться також Під ударом Україна, США та Євросоюз: нові тези пропаганди, якими Росія атакуватиме світ
Перехід на військові рейки – не панацея
Як зауважив Ус, Росія дійсно легше перейти на військові рейки, ніж демократичним країнам. Але тоді виникатимуть додаткові проблеми.
Росії, як і будь-якій автократії, легше перейти на військові рейки, ніж демократіям. Але це не гарантує фінального успіху. В класичному розумінні це означає, що вони працюватимуть лише на військову сферу. Але в такому разі виникатимуть проблеми в інших сферах – у медичній системі, освітній; будуть проблеми з тепломережами; не буде коштів на ремонти тощо,
– сказав Ус.
В Росії дійсно відбувається суттєве зміщення акцентів у військовий бік. Ще у вересні 2023 року центробанк Росії повідомляв, що зростання відбувається у сферах, які не є пов'язаними зі споживання чи інвестуванням. Фактично це означає, що вони "палять" гроші на війні.
Такий акцент суттєво послаблює інші сфери. До прикладу, якщо у світі станеться пандемія схожа на Covid-19, то медична система Росія буде під сильним ударом і не факт, що справиться з викликами. Така ж ситуація може статися і в інших сферах.
Економіка Росії: коротко
- Росія спалює власні заощаджені кошти. За даними російських ЗМІ, у 2023 році там витратили значну частину ліквідної частини Фонду національного добробуту. Пішло 4 трильйони з 9 трильйонів рублів.
- Світовий банк нещодавно оновив прогнози щодо економічної ситуації в Росії. Там очікують, що упродовж 2024 – 2025 років на Москву чекатиме зниження темпів росту ВВП.
- Аналітики видання The Economist вважають, що економіка Росії може не витримати через державні витрати, які регулярно зростають. Вона близька до того, щоб "перегрітися".