Головні новини 30 березня: нові глави МОЗ та Мінфіну і закон про ринок землі

31 березня 2020, 08:20
Читать новость на русском

Іллю Ємця та Ігоря Уманського звільнили з посад очільників МОЗ та Мінфіну. Їхні місця зайняли Максим Степанов та Сергій Марченко. Рада схвалила закон про ринок землі. Позачергове засідання Ради в часи пандемії: депутати у захисних масках та нагальні для вирішення питання. Скандал із примусовою обсервацією українців. Такими були головні новини понеділка, 30 березня.

Найважливіші новини за понеділок, 30 березня, в Україні та світі:

Звільнення глав МОЗ та Мінфіну

Біографія Що відомо про Іллю Ємця

Нардепи більшістю своїх голосів підтримали звільнення Іллі Ємця з посади міністра охорони здоров'я. За рішення проголосували 271 депутат.

Сам Ємець вважає, що причиною його відставки стала колишня очільниця міністерства Уляна Супрун.

Я думаю, підстави такі: що нашій команді було представлено продовження реформування охорони здоров’я, вона не сподобалась нашим головним опонентам — це є виконувачка обов'язків Супрун, яка за 3, по-моєму, роки продовжує, ну будемо так казати, знищує стаціонарний рівень допомоги,
– заявив Ємець.

Він додав, що "як спеціаліст" вважає, що через реформи Супрун надання допомоги стаціонарного рівня стане неможливим. Ємець також розповів, що спілкувався про свою відставку з Зеленським, але подробиці цього діалогу притримав при собі.

Водночас, зовсім іншу причину звільнення міністрів назвав прем’єр Денис Шмигаль.

"Ілля Ємець та Ігор Уманський – професіонали, які здатні реалізовувати довгострокові реформи. Але наразі країна вимагає швидких дій", – зауважив він у своєму телеграм-каналі.

Водночас очільника Мінфіну Ігоря Уманського Рада звільнила з посади 249 голосами. Раніше заступниця керівника фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук зазначала, що політсила підтримає звільнення Уманського. Серед причин його звільнення – нераціональний секвестр бюджету.

Довідка Ігор Уманський більше не міністр фінансів: що про нього відомо

Також йшлося про те, що Уманський не спрацювався із прем’єр-міністром.

Увага! Іллю Ємця та Ігоря Уманського призначили на посади міністрів менше, як місяць тому, 4 березня, коли уряд Гончарука відправили у відставку.

Нові міністри

Дивіться також Чому призначення Буславець зняли з порядку денного: пояснення "Слуги народу"

Новим міністром охорони здоров’я став Максим Степанов. Цікаво, що це вже четвертий глава МОЗ за останні 7 місяців.

Цікаво, що Рада спочатку не проголосувала за це призначення, втім, під час другої спроби парламентарі 246 голосами все ж підтримали кандидатуру Степанова.

Що відомо про Степанова? У 2017 – 2019 роках він очолював посаду губернатора Одеської області. За цей термін він запустив телемедицину, відкрив найбільший в країні центр нефрології, створив "карти реперфузійних клінік" для пацієнтів з хворобами серця по всій області.

Також він запустив дистанційне навчання для школярів з віддалених сіл та побудував трасу Одеса – Рені.

Більше про нового главу МОЗ читайте на сайті 24 каналу.

А ось Уманського на посаді замінив Сергій Марченко. У Раді за нього спочатку теж не назбиралося голосів. Однак з другої спроби парламентарі 256 голосами все ж підтримали його кандидатуру.

Більше про нового міністра фінансів читайте у матеріалі 24 каналу


Нові ротації в уряді / Інфографіка 24 каналу

Закон про ринок землі

Верховна Рада на позачерговому засіданні у ніч на 31 березня схвалила в другому читанні закон щодо обігу земель сільськогосподарського призначення. Свої голоси за це рішення віддали 259 народних депутатів.

Зверніть увагу Вагомий поштовх та історична подія: Шмигаль і Єрмак привітали відкриття ринку землі

Що передбачає законопроєкт про ринок землі

  • З 2021 року землю зможуть купувати лише фізичні особи і не більше 100 гектарів в одні руки. З 2023 року обмеження становитиме до 10 тисяч гектарів в одні руки.
  • Юридичні особи зможуть купувати землю тільки з 2024 року та з обмеженням у 10 тисяч гектарів.
  • Іноземці матимуть право купувати землю тільки після проведення референдуму щодо відповідного питання, у разі згоди більшості громадян України.
  • Початок дії закону відкладається, тобто запрацює з 1 липня 2021 року.
  • У перші 2 роки дії закону буде заборонений продаж земель державної власності. Вільний обіг землі стосуватиметься лише ділянок, які належать пайовикам.

Важливо! Ухвалення закону про ринок землі разом із законом про регулювання банківської діяльності було умовою для отримання нової програми фінансування від МВФ у розмірі приблизно 8 мільярдів доларів.


Статистика ставлення українців до відкриття ринку землі / Інфографіка 24 каналу

Турборежим Ради

Дивіться також Зеленський звернувся до депутатів під час позачергового засідання Ради: головне

Верховна Рада України 30 березня зібралася одразу на 3 позачергові засідання. Під час останнього у залі був присутнім Президент України Володимир Зеленський. Він передовсім подякував депутатам за те, що прийшли у масках, і наголосив на важливості роботи влади у момент карантину.

Зауважимо, що у парламенті нардепам роздавали маски, захисні окуляри та рукавички. Дехто приходив зі своїм захистом. Ба – більше: аби не наразити депутатів на небезпеку, під час перерв у роботі сесійну залу дезінфікують.

Окрім кадрових ротацій в уряді Дениса Шмигаля та закону про ринок землі, Рада 30 березня розглядала також законопроєкт, що стосується вдосконалення механізмів регулювання банківської сфери. У народі його назвали "антиколомойським". Його підтримали 267 народних обранців.

Примусова обсервація

Смішне Це злочин проти коронавірусу: депутат Папієв про засідання Ради в карантин

Рейс із В'єтнаму, організований за сприяння МЗС України, 29 березня евакуював українців до Києва. У мережі з'явилася інформація, що прибулі опиралися обов'язковій обсервації. Самі пасажири кажуть, що не у всіх, а лише у 10 людей здали нерви. Людей злякала інформація, що їх нібито відправлять на примусову обсервацію. Але на добровільну самоізоляцію вони, як і решта, погодилися.

Українці з В'єтнаму опираються обсервації – дивіться відео

Пасажири, які летіли рейсом із В'єтнаму, спростовують інформацію про те, що вони опиралися обсервації. За їхніми словами, стан їхнього здоров'я перевіряли і у В'єтнамі, і в Україні, а перед вильотом попередили, що усім доведеться провести в самоізоляції 14 днів.

Усі відповідні документи пасажири підписали та на самоізоляцію погодилися ще в літаку, а от про примусову обсервацію не мовилося. Натомість у Борисполі людей не випускали з аеропорту та збиралися начебто вивезти до якогось приватного готелю саме на примусову обсервацію, на що люди, звісно, згоди не давали.

Після довгих годин очікувань людей все ж по декілька випустили з аеропорту.

Інша ситуація спіткала пасажирів спецрейсу Доха – Київ. Евакуйованих з Катару українців, які прибули до "Борисполя" рейсами зі столиці Катару Дохи, поставили перед фактом: вони будуть змушені пройти обов’язкову обсервацію.

Коротко про ситуацію:

  • Вночі, 30 березня, в Україну прибули два рейси з Дохи, Катару. На рейсах перебували близько 350 людей. Частина з них направилася у визначені місця обсервації (частина з розумінням поставилася до нововведення, частина — погодилася після роз'яснень).
  • Приблизно 50 осіб ще перебували в літаках, і категорично відмовлялися від обсервації.
  • Пасажири заявляли, що рішення Кабміну про обсервацію ухвалили, коли їхній літак вже був у небі. В обох рейсах всі були від початку згодні і на двотижневу самоізоляцію, і на аналізи прямо в аеропорту – але не на обсервацію в готелях.

Більше – у матеріалі 24 каналу.