Мають реагувати на оперативну обстановку: Березовець сказав, навіщо відбувається зміна комбригів
Після поїздки на фронт Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що у деяких бригадах на Сході будуть проведені кадрові перестановки. Заміна командирів військових з'єднань – батальйонів, бригад, полків – компетенція винятково Головкома.
Про це 24 Каналу розповів боєць ЗСУ та політолог Тарас Березовець, зауваживши, що Сирський здатний та уповноважений ухвалювати відповідні кадрові рішення. Це робив і його попередник Валерій Залужний. Це робить і чинний Головнокомандувач ЗСУ, виходячи з оперативної ситуації.
Не пропустіть Куди подінуться Залужний та інші звільнені командувачі: Данілов зробив припущення
Як обирають командирів
Боєць ЗСУ розповів, що Збройні Сили України на початку повномасштабного вторгнення налічували близько 250 тисяч особового складу. На сьогодні загальна кількість військовослужбовців у складі українських Сил оборони сягає понад 1 мільйона осіб, сюди входять: ЗСУ, Прикордонна служба, ССО, Національна поліція, Сили територіальної оборони та інші формування.
Такої кількості командирів українські навчальні заклади не могли підготувати. За словами Березовця, вже добре, якщо людина має базову освіту – закінчила військову кафедру. Утім, велика частина офіцерів жодного дня не служили у Збройних Силах України. Насамперед по вертикалі на посади комбатів та комбригів просувають кадрових офіцерів. Водночас командирами батальйонів та бригад вже є чимало офіцерів, які мали або відносно обмежений досвід, тобто проходили строкову службу, або давно її закінчили.
"Робиться ставка на інтелект, на здатність ухвалювати рішення. У нас дуже багато молодих комбригів у званні не тільки полковників, а й бригадних генералів, які досягають результатів, нагороджені багатьма державними нагородами, серед них є Герої України. А також чимало бойових офіцерів разом із Головкомом Олександром Сирським зараз прийшли в командування Генштабу та різні родів військ ЗСУ", – сказав Тарас Березовець.
Які повноваження має комбриг
Військовий пояснив, що командир бригади не планує проведення операції. Він лише бере участь в їхній розробці на рівні ОСУВ та ОТУ, які в межах обмеженої компетенції можуть розібрати операції разом з Генштабом.
Комбриги мають вузький оперативний простір. Їхнє основне завдання полягає у тому, щоб виконувати відповідні бойові розпорядження, які формуються Генштабом та спускаються через ОТУ та ОСУВ.
Утім, українські командири мають вибір на відміну від росіян. Можна виконувати бойове розпорядження від А до Я. Водночас дозволено ухвалювати самостійні рішення з огляду на зміни в оперативних обставинах для того, аби уникнути втрат серед військових та техніки.
Насамперед Головком каже про те, що ми маємо цінувати життя нашого особового складу,
– зазначив Березовець.
Чому відбуваються кадрові зміни
Боєць ЗСУ розповів, що там, де командири можуть не ухвалювати рішення або з потрібною швидкістю, або вони не відповідають оперативним обставинам, проводяться кадрові зміни. Звісно, всі помиляються, але якщо помилки систематичні, перестановка комбригів або комбатів обов'язкова.
"У нас є достатньо підготовлених офіцерів у батальйонах та інших військових формуваннях, які отримують підвищення до звання командирів бригад. Я знаю чимало офіцерів, які починали війну у 2022 році на різних посадах і зараз дослужилися до рівня командирів бригад або навіть вище", – підкреслив Тарас Березовець.
Війна висуває на перший план ініціативних, здатних ухвалювати самостійні рішення, сміливих, спроможних нести відповідальність та брати її на себе.
У ЗСУ кажуть, що різниця між командиром та офіцером насамперед полягає у тому, що командир каже: "Роби як я". А якщо людина не володіє відповідними офіцерськими та особистими якостями, вона каже: "Робіть, а я буду спостерігати".
Останні кадрові зміни
- Володимир Зеленський звільнив із посади командувача Сил підтримки Збройних Сил України Дмитра Герегу та призначив на його місце Олександра Яковця.
- Президент України призначив генерал-лейтенанта Євгена Мойсюка спеціальним уповноваженим з питань реалізації міжнародних гарантій безпеки та розвитку Сил оборони.
- Зеленський звільнив Сергія Наєва з посади Командувача об'єднаних сил ЗСУ. На цей пост призначили Юрія Содоля.
- Глава держави звільнив Валерія Залужного з посади Головнокомандувача Збройних Сил України і призначив замість нього генерал-полковника Олександра Сирського.