Сирський у колі людей, яких Міноборони України вважає творцями нових перемог ЗСУ – "атлантів, що тримають операцію на своїх плечах". Відповідно до рішення Володимира Зеленського, відтепер Олександр Сирський головнокомандувач ЗСУ. 24 Канал зібрав головні факти з біографії генерала-полковника – що відомо про нього, його військову кар'єру, успіхи, оборону Києва, Бахмута тощо.

Дивіться також Рішучий і хитрий: особисті якості генерала Сирського, який стоїть за українським наступом

Тривалий час питання зміни керівництва Збройних Сил України було темою для спекуляцій і вносило чимало непорозумінь – повідомлення про відставку Валерія Залужного як з'являлись, так і спростовувались офіційними представниками влади.

Однак увечері 8 лютого відбулася зустріч президента Володимира Зеленського та Головнокомандувача Валерія Залужного, за підсумками якої глава держави подякував генералу за роботу й анонсував зміну керівництва ЗСУ.

У вечірньому зверненні президент підтвердив зміну керівництва української армії – Валерія Залужного на посаді замінив Олександр Сирський. То ж далі у матеріалі розповідаємо про нового командувача українського війська та про те, чим він відзначився перш ніж обійняв найвищу військову посаду.

Олександру Сирському – 57 років. Народився 26 липня 1965 року у селі Новинки Володимирської області РРФСР.

Сирський служить в Україні з перших років її незалежності. Здобув освіту в Академії Збройних Сил України та Національному університеті оборони. Обидва навчальні заклади закінчив із відзнакою.

У 1986 році почав службу командиром мотострілецького взводу. З 1993 року командував мотострілецьким батальйоном 6 дивізії Національної гвардії України у Чугуєві, згодом очолив полк цієї дивізії.

На початку 2000-х років Сирський командував 72 механізованою дивізією у місті Біла Церква. Отримав звання генерал-майора у 2009 році.

Станом на 2013 рік був першим заступником начальника Головного командного центру ЗСУ і був залучений до співпраці з НАТО. Так, у листопаді того ж року Сирський від імені Міністерства оборони у штаб-квартирі НАТО обговорював зміни в українській армії відповідно до стандартів Альянсу.


Сирський пройшов усі щаблі військової кар'єри командувача / Фото EPA

З початком бойових дій на Сході України Олександр Сирський очолив штаб АТО. Був одним із командирів під час боїв під Дебальцевим та в Вуглегірську, а також координував групу Барс, яка прикривала відхід українських військ із самого Дебальцевого.

У 2016 році очолював Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ, який координує оперативні дії різних українських силовиків на Донбасі.

А уже за рік – у 2017 – став командиром всієї Антитерористичної операції на Сході України, яку пізніше змінили на Операцію об'єднаних сил.

З 6 травня до 5 серпня 2019 року Сирський був командувачем Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ.

5 серпня 2019-го став командувачем Сухопутних військ ЗСУ. Цю посаду він обіймав до лютого 2024 року і саме у цій ролі генерал-полковник брав участь в обороні від російських загарбників з початку повномасштабного російського вторгнення.

Під керівництвом Сирського була запроваджена нова система управління, подібна до G-структури НАТО. Метою системи є формування сил шляхом підготовки військ і кваліфікованого військового персоналу, а також формування та підготовки резервів.

Командування Сухопутних військ створило у своїй структурі три командування, а саме командування підготовки, командування матеріально-технічного забезпечення та командування територіальної оборони. Це кардинально відрізняється від того, що передбачала радянська система управляння, якою керувалось українське військо раніше.

Сирський успішно продовжив впроваджувати ті реформи, які зрештою допомогли українській армії бути гнучкішою на полі бою і йти вперед у своєму розвитку значно далі, аніж армія противника.


Олександр Сирський на фронті / Фото Сухопутних військ

Повномасштабне вторгнення: оборона Києва та контрнаступ на Харківщині

Роль Олександра Сирського у протистоянні російським загарбникам на українській землі незаперечна. Саме він командував обороною Києва в перші критичні тижні вторгнення Росії.

Київська оборонна операція та подальші наступальні дії мала вирішальне значення, насамперед у психологічному плані. З неї розпочалося звільнення України, наші війська заволоділи оперативною ініціативою,
– розповів нещодавно Олександр Сирський в інтерв'ю.

У вересні 2022 року Олександр Сирський відповідав за контрнаступ ЗСУ на Харківщині, у ході якого було звільнено сотні населених пунктів, окупованих у перші місяці російського вторгнення, серед них: Балаклія, Куп'янськ, Ізюм.


Олександр Сирський керував обороною Києва / Фото Сухопутних військ

Олександр Сирський часто їздить на передову та особисто зустрічається з бійцями на "найгарячіших" ділянках фронту, щоб на місці проаналізувати тактику бою, визначити проблемні питання та підтримати бійців.

Сирський відповідає за оборону Бахмута, який росіяни тривалий час намагалися захопити. Командувач неодноразово пояснював, що Україна знекровлювала противника, який всіма силами намагався взяти Бахмут.

Тепер ситуація у Бахмуті докорінно змінилася. Саме Сили оборони України ведуть наступальні операції на Бахмутському напрямку.

Сирський заявив, що для звільнення Бахмута створені всі умови. За його словами, Україна може повернути місто, але з меншими у десятки разів втратами.

Командувач зазначив, що окупанти перебувають у напівоточенні, чим не можна не скористатися. При цьому він наголосив, що Бахмут має стратегічне значення.

У травні 2023 року російська влада оголосила в розшук головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та командувача Сухопутних військ Олександра Сирського.

Відповідні "бланки" кремлівська влада розмістила на сайті міністерства внутрішніх справ Росії.

В Міноборони України заявили, що так званий розшук Сирського та Залужного спрямований на деморалізацію українських військових.

Радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк заявив, що Сирський і Залужний самі можуть прийти до слідчого комітету Росії, однак є нюанс. Як сказав Подоляк, в українських військових будуть питання до тих, хто вирішив їх розшукувати.