Авіаналіт чи масований ракетний обстріл: що чекати від Росії 24 лютого

23 лютого 2023, 15:40
Читать новость на русском

Українці з деякими побоюваннями очікують наступний тиждень через роковини повномасштабного вторгнення Росії. Офіційні особи попереджають, що в п'ятницю, 24 лютого, Росія може готувати чергову масовану атаку.

В інформаційному полі точаться дискусії, що в планах кремлівського диктатора на роковини повномасштабного вторгнення. 24 Канал проаналізував заяви офіційних осіб й експертів, а також звіти аналітиків.

Дивіться також Київ не впаде, Росія не переможе: як Захід хоче підготувати Україну до контрнаступу

Сакральні дати Путіна: що було в попередні рази

За майже рік повномасштабного вторгнення було кілька сакральних дат, на які Путін міг планувати масовані обстріли чи гучні заяви. Наприклад, від Путіна очікували гучних заяв на 9 травня.

У ЗМІ дискутували, що Путін може оголосити про мобілізацію у Росії, вторгнення у Молдову, "референдум" чи приєднання окупованих територій України до складу Росії. Однак нічого з вище переліченого 9 травня не відбулося, як і масованого обстрілу.

Восени Путін оголосив про так звану "часткову" мобілізацію у Росії, а також про анексію українських територій, але не пов'язав це із сакральною датою. Що більше, після того, як Путін оголосив про анексію українських територій, Сили оборони повернули Лиман, а згодом і Херсон.

Чогось незвичного від Путіна також чекали на його день народження – 7 жовтня. Проте й цього разу кремлівський диктатор нічого незвичного не оголосив. Натомість Путін отримав "подарунок" у вигляді вибуху на Кримському мосту 8 жовтня. Саме після цього росіяни й розпочали довготривалу серію масованих обстрілів України.

Врешті-решт, чи не єдиний випадок, коли Путін пов'язав щось з визначними датами – були обстріли на Різдво 25 грудня, а також атаки на Новий рік. Однак в цьому випадку йдеться, швидше за все, про намір зіпсувати українцям святковий настрій, вдавшись до терору.

Що передує 24 лютого

Цей тиждень вкрай насичений. По-перше, у Німеччині відбулась Мюнхенська безпекова конференція. У Мюнхені ухвалили низку важливих рішень щодо військової допомоги нашій країні. 

Так, генсек НАТО Єнс Столтенберг наголосив, що країни Заходу винесли важливі уроки з цієї війни. Найважливіший з них – світ повинен забезпечувати Україну всім необхідним для перемоги над Росією. 

Такі ж думки озвучили й інші лідери. Зокрема, прем'єр-міністр Великої Британії закликав союзників подвоїти допомогу Україні та наголосив на тому, що Захід має забезпечити Україні гарантії безпеки.  

Важливо! Західні союзники України дійсно, більш ніж будь-коли, сповнені рішучості допомогти Києву дати відсіч росіянам. Підтвердження цьому весь світ побачив уже сьогодні. 20 лютого до Києва з неоголошеним візитом прибув президент США Джо Байден. Американський лідер анонсував новий пакет військової допомоги на мільярди доларів. Ключова теза візиту – українці на полі бою й далі здобуватимуть перемогу.

Радимо прочитати Вперше за 15 років: чому візит Байдена важливий і символічний

Щодо Росії, то 21 лютого Путін виступив перед федеральними зборами, де підтвердив, що Росія не відмовилася від війни проти України. Також він знову погрожував ядерною зброєю. Зокрема, Путін вніс в Думу законопроєкт про призупинення участі в ДСНО.

Крім того, 22 лютого у Москві на стадіоні "Лужники" відбувся мітинг-концерт, присвячений роковинам початку війни в Україні, де Путін виголосив скромну і коротку промову.

23 лютого у Росії святкують так званий день радянської армії, а вже 24 лютого – роковини вторгнення Росії в Україну.

В Україні попереджають про масовану атаку

Російські військові в лютому вже двічі масовано атакували Україну. Перша атака відбулася 10 лютого, після чого повторилася 16 лютого.

Під час першої атаки Росія використала 71 ракету, з яких 61 – сили ППО збили. Водночас 16 лютого окупанти випустили значно менше ракет – 32, з яких було збито 14.

Російський обстріл з різницею у 6 днів порушив логіку масованих ракетних обстрілів, які відбувалися один раз приблизно на 10–14 днів. До 10 лютого попередня масована така була 26 січня.

Буданов розповів, яку атаку готує Росія

Очільник української розвідки Кирило Буданов повідомив про можливий ракетний удар Росії на 23 – 24 лютого.

Проте він зазначив, що це не є незвичайною ситуацією та передбачається невеликий масштаб атаки. Генерал також заявив, що Україна вже зазнавала подібних нападів більше 20 разів.

Також український генерал пояснив, що використання ракет та дронів-камікадзе в комбінованих обстрілах є застарілими методами.

Очільник ГУР Міноборони повідомив, що в Росії залишилося мало ракет від загальної кількості, і виробництво не встигає.

У Повітряних силах готові до можливих атак

Речник Повітряних сил Юрій Ігнат зазначив, що зараз йде нагнітання ситуації через роковини повномасштабного російського вторгнення. Він відзначив, що окупанти люблять сакральні дати, тому усі очікують масованих ракетних атак.

"Ворог теж хоче показати знаковість цієї війни. Можливо, тому і нагнітається обстановка, всі очікують загострення ситуації, ударів по об’єктах критичної інфраструктури чи по інших об’єктах на східному напрямку, на лінії бойового зіткнення", – сказав Ігнат.

Речник командування Повітряних сил ЗСУ переконаний, що не варто очікувати дуже драматичних подій, адже росіяни щодня завдають ракетних ударів та атакують позиції українських військових на лінії фронту.

Водночас, за словами Ігната, Повітряні сили Збройних Сил України перебувають в посиленому бойовому чергуванні.

Попередження від ОП

Радник Офісу Президента Михайло Подоляк попередив, що 24 лютого Росія може запустити три хвилі ракет.

Подоляк переконаний, що до роковин від початку повномасштабної війни росіяни спробують накопичити той обсяг, який завжди використовують для "масованого 3-хвильового каскаду", і показати, що у них ще "порох у порохівницях".

Він звернув увагу, що в Росії є дефіцит ракет, зокрема під час обстрілу 16 лютого окупанти використали 32 ракети, а не понад 60–70, як зазвичай.

Керівник ОП Андрій Єрмак заявив, що 24 лютого Україна готова до різних сценаріїв.

Не забувайте, що в нас класні Повітряні сили, тому слухайте, що кажуть саме ці люди, які вміють збивати російські та інші повітряні цілі,
– написав Єрмак.

Удар може бути 23–24 лютого: заява Данілова

Секретар РНБО Олексій Данілов теж вважає, що 23–24 лютого росіяни можуть вдатися до нового масованого обстрілу. Водночас секретар РНБО наголосив, що нова атака аж ніяк не вплине на перебіг війни.

Вони готуються і будуть намагатися на 23–24 лютого зробити ще одну спробу масованої атаки. До цього потрібно спокійніше ставитися. Ба більше, ми до цього готові,
– підкреслив Данілов.

Він додав, що Україна пережила не одну масовану атаку, тому повинна впоратися з новим обстрілом.

"Так, ще раз скажу, буде важко. До цього треба готуватися. Треба зберігати максимальний спокій. Розуміти, що ми обов’язково переможемо", – резюмував Данілов.

Росія може збільшити кількість обстрілів, – Веніславський

Член Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, представник президента у парламенті Федір Веніславський заявив, що Росія, скоріш за все, посилить ракетні обстріли України у період з 22 по 24 лютого.

За його словами, малоймовірно, що загарбники застосують сотні ракет. Веніславський сказав, що росіяни будуть використовувати для масованої атаки ракети та безпілотники.

Терор на сакральні дати: що кажуть у ЗСУ та ISW

Наталія Гуменюк, керівниця пресцентру Сил охорони та оборони ОК "Південь", заявила, що в період з 22 до 24 лютого Росія може готувати масований ракетний удар.

"Розраховуючи тактику ворога, ми можемо спрогнозувати, що цілком ймовірно з 22 по 24 лютого, коли у Росії відповідні події мають сакральне значення на вищому державному рівні, ці дні можуть супроводжуватися такими способами терору, які противник застосовує протягом цього повномасштабного вторгнення. Тобто ворог ці способи терору використовує як супровід своїх подій або реагування на об'єднання світової спільноти проти їхньої діяльності", – сказала Гуменюк.

Крім того, Гуменюк наголошувала на зміну тактики окупантів через ефективність ППО України. За її словами, росіяни починають застосовувати хвильові атаки, в яких комбінують "Шахіди" й ракети різного типу базування та спрямування.

Аналітики Інституту вивчення війни вважають, що Кремль може завдати чергової серії ракетних ударів по цивільних об'єктах по всій Україні, щоб відзначити символічну річницю.

В ISW заявляють, що окупанти не досягли військових успіхів на фронті, тому й використають терор проти цивільних.

Росія стягує авіацію: чи буде масове застосування літаків

Офіційні особи в Україні, а також західні партнери та ЗМІ попереджали, що Росія готує новий великий наступ на початку 2023 року. В Україні вже заявляють, що наступ Росії триває, зокрема на Донбасі. Однак під Бахмутом і Вугледаром росіяни не мають успіху, зазнаючи рекордних втрат у війні.

На тлі ймовірних невдач Росії з наступом британське видання Financial Times з посиланням на свої джерела з розвідданими, якими обмінюються союзники по НАТО, повідомило, що Росія накопичує авіацію поблизу кордону з Україною.

Це може свідчити про те, що окупанти готуються задіяти свої літаки та вертольоти для підтримки наземного наступу, що пробуксовує.

Зверніть увагу! Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат зазначив, що дещо здивувався цій інформації. Та наголосив, що авіація – не танки, її не можна стягувати до кордону.

Що кажуть в ОП та експерти

Радник ОП Михайло Подоляк заспокоїв, що наразі не спостерігається суттєве збільшення кількості авіаційної техніки, яка б могла принципово вплинула на перебіг війни.

Водночас він наголосив на ірраціональному мисленні росіян, які не проводять аналітику війни. Подоляк натякає, що від Кремля можна чекати будь-чого, оскільки масований наліт авіації може мати серйозні втрати для ворога.

Подоляк нагадав, що Росія практично завжди використовує виключно стратегічну авіацію для терору українців зі своєї території та тактичну з Білорусі. Простими словами, росіяни ховають свої літаки від Сил оборони України.

Вони можуть збільшити десь інтенсивність обстрілів, підтягнувши ще якусь низку артилерії, але знову ж таки це не дуже принципово,
– сказав він і додав, що Україна знищить літаки Росії, якщо їх кількість збільшиться.

Військовий аналітик, майор запасу Нацгвардії, ветеран російсько-української війни Олексій Гетьман заявив, що росіяни зосередили близько 400 літаків і 300 гелікоптерів біля кордону з Україною.

Зважаючи на те, що Росія має перевагу в небі, Україна робитиме ставку на сили ППО в боротьбі з авіацією противника.

"Якщо вони полізуть у великій кількості, сподіваюсь, що наше ППО дасть відсіч. Багато разів вона демонструвала, що ми вміємо працювати з тими комплексами, які у нас були і які нам поставили союзники. Думаю, що нічого суттєво не зміниться. Але це ще одне навантаження, яке вони нам зроблять", – наголосив Олексій Гетьман.

Удари можуть бути пізніше, коли українці розслабляться 

Гетьман переконаний, що Україну, швидше за все, очікують масовані ракетні удари, але не 23–24 лютого. Росія завдасть ударів пізніше, коли українці трохи розслабляться. За його словами, окупанти будуть комбінувати ракетні обстріли з повітряними кульками, які виснажують роботу української ППО.

Де Росія може застосувати авіацію: аналіз ISW

Фахівців американського Інституту вивчення війни сумніваються, що Росія виділить значну кількість авіації для ведення бойових дій над територією, контрольованою Україною.

Аналітики припустили, що російські винищувачі можуть підтримати наземний наступ.

Високопоставлений чиновник НАТО повідомив, що 80% російських повітряних сил залишаються недоторканими. Повідомляється, що російські війська намагаються вивести з ладу українську ППО, готуючись до масштабної кампанії із завдання ударів.

Міноборони Британії повідомило 16 лютого, що кількість російських вильотів зросла за останній тиждень до рівня, який востаннє спостерігався влітку 2022 року.

Водночас там заявили, що російські сили не збільшили свою повітряну присутність в Україні. Тому російські сили навряд чи готуються до тривалої повітряної кампанії.

Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що можливостей української ППО не достатньо для протидії новій хвилі повітряних атак. Однак, за його словами, немає жодних ознак неминучої масованої російської повітряної атаки.

Великий наступ Росії вже триває

Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що так званий великий наступ Росії вже розпочався, проте окупанти зовсім не мають вагомих успіхів.

Словосполучення "великий наступ", як вони хотіли, вже згасло. Великий наступ, як вони планували, він вже, за їхнім задумом, триває восьмий чи десятий день. Жодних успіхів немає. П'ять напрямків сьогодні, де вони намагаються атакувати. Але наші бійці мужньо захищають нашу країну,
– зауважив Данілов.

Він повідомив, що Україна піде в контрнаступ лише після того, як відповідне рішення ухвалять на засіданні Ставки Верховного Головнокомандувача.

Керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирило Буданов теж підтвердив, що Росія вже розпочала свій "великий наступ".

За словами Буданова, в окупаційних військ є стратегічне завдання – до 31 березня вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей. Керівник ГУР наголосив, що "це те, про що вони мріють, їм не вдасться цього зробити".

Оцінка ймовірності наступу від британського Міноборони

У кулуарах Мюнхенської конференції з безпеки міністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявив, що немає жодних свідчень великого зосередження російських сил, порівнюючи з тими, які були 24 лютого 2022 року.

Бен Воллес наголосив, що:

  • Кремль не демонструє бажання відмовитися від тактики "м'ясорубки";
  • Росія щосили намагається продовжувати наступ;
  • "великий" наступ Путіна просувається "на метри, а не кілометри".

Росія може оголосити про захоплення Бахмута

У Британській розвідці вважають, що Кремль готується оголосити, що нібито їх вояки захопили місто Бахмут, довкола якого кілька місяців тривають кровопролитні бої.

Усе це потрібно для того, аби Путін оголосив бодай якісь перемоги на фронті, щоб знизити тиск всередині Росії.

Що про наступ Росії кажуть експерти

Військовий експерт, льотчик-інструктор та полковник ЗСУ в запасі Роман Світан заявив, що ворог з початку року почав перевіряти нашу оборону.

Це можна назвати початком наступу, адже розвідка боєм – це і є намір наступати. Відбудеться збільшення наступальних операцій з розширенням фронту,
– зазначив Світан.

На думку Світана, загальна хвиля наступу окупантів відбудеться під кінець місяця. Причому він переконаний, що широкомасштабна авіаційна компонента не буде використовуватись.

Військовослужбовець ЗСУ Юрій Федоренко вважає, що Росія може спробувати посилити атаки у Донецькій та Луганській областях, а також Запорізькій.

Воїн ЗСУ наголосив, що загарбники не зможуть досягти своїх цілей, бо українські захисники вже готові дати їм відсіч. Українська розвідка працює разом із міжнародними партнерами та вже знає про наміри Росії.

Основні наміри противника вже розкриті станом на сьогодні. І Збройними силами України вже проведені необхідні приготування до того, щоб у місцях, де можуть бути ускладнення, зустріти противника з гідною дубинкою,
– запевнив Федоренко.

Військовий аналітик Олексій Гетьман вважає, що росіяни можуть посилити атаки на Півдні, Луганському напрямку або біля Бахмута на Донеччині. За його словами, очікувати масштабних дій на суходолі – не варто.

Гетьман переконаний, що Україну, швидше за все, очікують масовані ракетні удари, але не 23–24 лютого. Росія завдасть ударів трохи пізніше, коли українці трохи розслабляться.

Також військовий аналітик вважає, що Росія спробує застосувати авіацію, бо на початку вторгнення вони також масово її використовували.

Провокації на білоруському кордоні

Оперативне командування "Північ" попереджає про можливі провокації росіян на північному кордоні України, зокрема до роковин вторгнення.

Українська розвідка зафіксувала колони російської техніки, які рухались біля Чернігівської області. В ОК "Північ" наголосили, що колони вже не пересуваються, тобто проїхали.

За даними командування, вони поїхали у невідомому напрямку. Інцидент стався декілька днів тому.

ЗСУ стверджують, що ситуацію тримають під контролем, а ДПСУ і Генштаб ЗСУ повідомляє, що на території Білорусі не виявлено ударного угруповання. Речник ДПСУ Андрій Демченко наголосив на можливості провокацій з боку Росії.