Росіяни могли навмисне шкодити МіГ-29, які вирішили передати Україні, – Міноборони Словаччини

7 квітня 2023, 11:41
Читать новость на русском

Джерело:

Euractiv

Уряд Словаччини вирішив передати Україні МіГ-29, які не використовували з серпня 2022-го. Раніше у літаках виявили несправності. У словацькому Міноборони заявили, що росіяни могли навмисне пошкодити винищувачі.

До 2022-го російські технічні фахівці були присутні на авіабазі Сляч у Словаччині. Саме тоді, вважають у Міноборони, вони й могли завдати шкоди літакам.

Читайте також Перші словацькі винищувачі МіГ-29 вже захищають українське небо: над яким містом

Росіяни могли навмисно пошкодити МіГ-29 у Словаччині

Після того, як опозиція на чолі з партією Smer-SD колишнього прем'єр-міністра Роберта Фіцо різко розкритикувала уряд за відмову від винищувачів, міністр оборони Ярослав Надь пояснив: "Вони могли літати, але це не означає, що вони були боєздатними. Українці приїхали до Словаччини за тиждень до їхнього відльоту, привезли запчастини та оглянули літаки".

Також він розповів, що у літаках в минулому виявили несправності, які, як припустив міністр, могли навмисно спричинити російські технічні спеціалісти. Адже до минулого року представники держави-агресора були на авіабазі Сляч у Словаччині. У Міноборони країни вважають, що саме тоді росіяни й могли завдавати шкоди МіГ-29.

Дивіться також Польща будує найбільшу армію в Європі: як допомога Україні перетворює її на військову машину

"Могли дістатися тільки вони"

Навіть поліція проводила розслідування на основі наших підозр. У двигунах літака були частини, до яких мали доступ словацькі фахівці, а були частини, до яких мали доступ лише російські фахівці. Дефекти з'явилися тільки в тих частинах, до яких мали доступ росіяни,
– заявив Надь.

Хоча розслідування не довело навмисного саботування роботи літаків, Міноборони "відчуло втрату довіри до російських техніків у Слячі, тому що помилки продовжували з'являтися в місцях, до яких могли дістатися тільки вони", додав міністр.

Колишній топпілот, генерал-лейтенант Любомир Свобода окремо припустив, що росіяни навмисно шкодили літакам.

"Ми забрали у них двигун, який повинен був працювати 350 годин. А в підсумку він пролетів лише 70 годин. Що ми можемо з цим зробити? Можливо, була неякісна робота, назвемо це так. Я не знаю", – сказав він в інтерв'ю.

Тим часом російське посольство у Словаччині заявило, що постачання винищувачів Україні нібито призвело до "непередбачуваної і небезпечної ескалації "конфлікту", за яку будуть нести відповідальність ініціатори прийнятих рішень".

Радимо дізнатися Американський F-16 чи радянський МіГ-29: чому Україні треба західні літаки

Зверніть увагу! Станом на 30 березня Словаччина передала нам 4 МіГ-29. Ці винищувачі вже захищають українське небо. Загалом Братислава пообіцяла 13 таких літаків. Втім, Україні досі потрібні сучасні винищувачі.

Речник Повітряних сил Юрій Ігнат пояснив, що літаки типу "МіГ" і "Су", які наразі має наша держава, не можуть ефективно збивати крилаті ракети й "Шахіди". Водночас винищувачі F-16 з потужним радаром та сучасними ракетами дозволять збивати ці цілі ефективно. Крім того, F-16 – це платформа, що має широкий спектр озброєння, яким можна завдавати потужних ударів по наземних цілях, та навіть морських.