На ЗАЕС залишаться експерти МАГАТЕ: Фейгін відповів, що від цього зміниться
Ситуація на Запорізькій АЕС може змінитися у позитивний бік через присутність фахівців Міжнародного агентства з атомної енергії. Однак це прямо залежатиме від повноважень їхньої місії.
Якщо за станцією не буде постійного міжнародного контролю, росія може тримати місію МАГАТЕ як заручників. Про це 24 каналу розповів російський правозахисник та опозиційний політик Марк Фейгін.
Зверніть увагу Їхні можливості зведені до 0, – політолог про роль представників МАГАТЕ, які залишилися на ЗАЕС
"Символічний" статус місії
Правозахисник зазначив, що на сьогодні достеменно невідомі повноваження місії МАГАТЕ, і чим дозволять їм займатися на території станції російські окупанти.
Щось може змінитись. Тому що присутність міжнародних інспекторів, якщо їх не вважати заручниками, швидше за все, пом'якшить ситуацію щодо обстрілів. Мовляв, вони приїхали й українська сторона перестала обстріляти. Але виникає питання: які повноваження мають ці інспектори?,
– пояснив Фейгін.
Водночас він вважає риторичними запитання щодо того, чи зможе місія МАГАТЕ перешкодити крадіжці електроенергії на користь росії або ж визначитись, чиєю вони вважають ЗАЕС.
"За всієї даремності цієї місії, загроза ядерної катастрофи знижується. Сама москва від неї може відступитися – не тому, що приїхала місія МАГАТЕ. Це можна використовувати як засіб шантажу, але доводити все до другого Чорнобиля – вони цього уникатимуть", – підкреслив опозиціонер.
Які нові ядерні погрози використовуватиме кремль: дивіться відео
Чому Європа "не вмикається"
Фейгін констатував, що європейські лідери ніколи не люблять планувати щось на перспективу, тому відмовляються від різких заяв щодо Запорізької АЕС.
"У них не заведено заходити так далеко. Це і погано, і добре водночас. Тому що росія наполягала на припиненні вогню у Запорізькій та Херсонській областях, після чого усі залишаться на своїх місцях. На що Україна десятьма різними способами пояснила свою позицію", – додав він.
Читайте також Ситуація на ЗАЕС і зерно: Ердоган провів телефонну розмову з путіним
На його думку, у цій ситуації важливіше спостерігати за реакцією Заходу на такі пропозиції кремля.
"Зверніть увагу, що цю позицію москви західні лідери не просувають, цього не робить той же Макрон. Це добре. Але, з іншого боку, вплутуватися в цю історію, щоб брати на себе відповідальність – то вони спробували взяти відповідальність за "Азовсталь" та Маріуполь – пам'ятаєте?", – вказав правозахисник.
За його словами, ту тему активно просував генсек ООН Антоніу Гутерреш та президент Франції Еммануель Макрон.
Скінчилося все вибухом в Оленівці. Я думаю, що вони зробили висновки і так сильно брати на себе відповідальність – боронь боже. Гутеррешу подітися нікуди, але щодо західних лідерів – вони будуть обережними,
– резюмував Фейгін.
Провокації росії на Запорізькій АЕС: що відомо
- Навесні окупанти захопили Запорізьку атомну електростанцію. російські загарбники перетворили її на військову базу.
- окупанти неодноразово обстрілювали Запорізьку АЕС, а також замінували її. росіяни цинічно пригрозили підірвати станцію, якщо Україна поверне собі контроль над нею.
- 25 серпня дії російських загарбників спричинили перше в історії повне відключення Запорізької АЕС. Попри провокації ворога, рівень радіації в Енергодарі все ще в нормі.
- Наступного дня Запорізьку АЕС вдалося підключити до енергомережі. ЗАЕС запрацювала та виробляє електроенергію для потреб України.
- Фахівці Міжнародного агентства з атомної енергії відвідали Запорізьку електростанцію 1 вересня. Рафаель Гроссі заявив, що російські військові були на ЗАЕС. Гендиректор МАГАТЕ пояснив, що хотів запитати росіян, чому вони були в блоковому щиті управління. Однак поспілкуватися з російськими військовими представникам МАГАТЕ не дали.
- Після візиту на ЗАЕС Рафаель Гроссі заявив, що важливо, аби представники МАГАТЕ залишалися на Запорізькій АЕС. Мовиться про перебування 2 фахівців на постійній основі.
- Радник глави Офісу Президента Михайло Подоляк схарактеризував довгоочікуваний візит місії МАГАТЕ як "дивний". Зокрема, його здивувало те, що представники МАГАТЕ під час візиту на ЗАЕС дивилися на зброю та військову техніку, однак не зробили жодних заяв з цього приводу.
- Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у вівторок, 6 вересня, відзвітує перед Радою Безпеки ООН про візит місії агентства на Запорізьку АЕС.
Вас також може зацікавити – путін не знає, що робити із ЗАЕС: дивіться відео