Відповідну заяву зробив 2 вересня, підсумовуючи місію та безпека станції. Варто пригадати, станом на вечір 2 вересня, на станції досі залишаються працівники Міжнародного агентства з атомної енергії.

Зауважте Українські розвідники зробили заяву після візиту МАГАТЕ на ЗАЕС: на чому наголосили

МАГАТЕ хоче організувати постійну присутність на ЗАЕС

Ми віримо, що було дуже важливо, щоб представники МАГАТЕ залишались там (мовиться про Запорізьку АЕС – 24 канал) на постійній основі,
– заявив Рафаель Гроссі.

Він також додав, що до візиту МАГАТЕ багато чого знали про ситуацію на станції, проте їхня справа – це інспекція, дослідження та огляд. Також гендиректор МАГАТЕ пояснив: "Різниця між перебуванням та станції та не перебуванням, це як день та ніч".

Ба більше, глава місії розповів, що:

  • звіт буде на початку наступного тижня;
  • Запорізька АЕС функціонує, адже там є професійні стосунки між експертами. Щодо українських експертів додав, що те, як вони працюють та в яких умовах, гідне захоплення;
  • на Запорізьку АЕС 1 вересня прибуло 14 експертів включно з ним;
  • кілька з них на брифінгу з ним, а шість осіб залишилися на самій АЕС.

Гроссі уточнив, що візит на ЗАЕС тривав лише декілька годин, однак ті учасники місії, які залишилися на станції, продовжать розпочату вчора роботу.

Ми вирішили організувати постійну присутність на ЗАЕС. Цього разу там залишатимуться два представники нашої місії,
– заявив Гроссі.

Гендиректор МАГАТЕ пригадав, що обстріли у регіоні збільшуються й це його турбує. Зокрема, його хвилює фізична цілісність станції. Він додав, що наразі фізична цілісність АЕС найбільш скомпрометована.

"Ті, у кого певні військові цілі, добре знають, як можна нашкодити. Це не дбати про реактори, які звичайно дуже витривалі, а бити по тих місцях, де можна зашкодити", – заявив Гроссі.

Тому Рафаель Гроссі заявив, що також переживає також за забезпечення електроенергією та колектив.

МАГАТЕ показали все, що вони хотіли

Гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії заявив, що вони на Запорізькій атомній електростанції побачили все, що хотіла побачити в першу чергу. Він додав, що бачить в реакціях і коментарях, що нібито їм щось не показали, що вони просто пройшлися.

Ми побачили те, про що я направляв запит, все, що я хотів. Навіть коли ми просто там проходили повз, якщо ми бачили, що щось потрібно розглянути, я говорив "нам треба туди" і нас туди супроводжували,
– заявив гендиректор МАГАТЕ

Він додав, що це дуже важливо й цього разу їм вдалося побачити все, що вони хотіли.

Гроссі сказав, доки фахівці будуть на ЗАЕС

За його словами, МАГАТЕ на станції залишатиметься стільки, скільки буде потрібно.

"Нам слід уникнути значної ядерної катастрофи. Саме тому ми провели свою оцінку для того, щоб оцінити всі складові і дати вам висновок. Як я і говорив, я там був і залишатимуться наші представники протягом певного часу аж до стабілізації ситуації. Поки не стане ситуація більш стабільною", – зазначив він.

Зокрема, фахівці покинуть станцію тоді, коли вона функціонуватиме у звичному режимі.

Солдати були у блоковому щиті управління ЗАЕС, та поспілкуватись їм не дали

"Вони (мовиться про росіян – 24 канал) не наближались до нас ніяким чином. Я запитував кілька разів про можливість поспілкуватись з одним із них, але нам вони не були доступні. Нас до них не допустили", – заявив Гроссі.

МАГАТЕ бачили воєнні дії навколо АЕС

Я бачив на власні очі рештки снарядів на будівлях. Фізична цілісність була порушена, і неодноразово,
– заявив Рафаель Гроссі.

Він додав, що більшість систем атомної електростанції працюють та перебувають у відносно доброму стані.

"Були певні переривання у функціонуванні, дещо з цього стосувалось і фізичних перерв, наприклад обірвані кабелі та інші комунікації, робота певних систем досі повноцінно не відновлена", – розповів Гроссі.

Сказав також, що дизельні генератори, які забезпечують функціонування АЕС у разі відключення реакторів, перебувають у нормальному стані. Пояснив, що на станції присутні російські ядерні експерти, які "співіснують" із українським персоналом ЗАЕС.

Глава МАГАТЕ звітує про візит на Запорізьку АЕС: онлайн-трансляція