Враховуйте нове законодавство: що таке військовий облік і хто повинен на нього ставати

9 травня 2023, 10:13
Читать новость на русском

Джерело:

"7 Канал"

Від початку великого вторгнення в Україні триває мобілізація та не діє призов на строкову службу. Разом з тим важливо розуміти різницю між такими статусами як "призовник", "військовозобов'язаний" та "мобілізований".

Юрист Максим Шинжирбаєв розповів про нещодавні зміни до законодавства про військовий облік. За його словами, потрібно відокремлювати військовий статус "призовник", "військовозобов'язана особа" та "особа, що підлягає мобілізації".

Дивіться також Воєнний стан знову продовжили: кого можуть призвати в травні 2023 і чого чекати від мобілізації

Пояснення експерта

Розпочав юрист з того, що на загальний військовий облік повинні ставати чоловіки у 16-річному віці в той рік, коли їм виповнюється 17 років. Простіше кажучи, якщо до кінця 2023 йому юнаку буде 17 років, а зараз йому 16 – то він повинен прийти та приписатись на призовну дільницю.

Власне, після цього він автоматично стає на облік як призовник та може бути призваний на службу у період від 18 до 27 років. Хоча, звісно, є випадки, які дають тимчасове звільнення від строкової військової служби й в такому разі за хлопцем просто закріплюється статус "військовозобов'язаний" – призовником він не є.

Тобто потрібно відокремлювати військовий статус "призовник" та "військовозобов'язана особа". Так, військовозобов'язана особа може бути з 18 років, але за умови що вона звільнена від проходження строкової служби,
– сказав юрист.

Однак він зазначив, що строкова військова служба під час дії воєнного стану не проводиться згідно зі статею 18 закону про військовий облік та службу. Відповідно, тому потрібен окремий статус "призовник", адже такі особи, які не проходили службу, не можуть бути мобілізовані у звичайному порядку.

Хто може отримати відстрочку

Як можна зрозуміти, мобілізації не підлягають особи, яким виповнилось 60 років. Вони хіба що можуть бути призвані за власним бажанням.

Окрім того, зазначимо, що причини, через які надається відтермінування, є незмінними, це:

  • сімейні обставини;
  • стан здоров'я;
  • здобуття освіти або продовження професійної діяльності;
  • звільнення від мобілізації за видом діяльності;
  • бронювання підприємствами.