Чи є неявка в ТЦК порушенням: уряд пропонує зміни до мобілізації в Україні

31 січня 2024, 09:24
Читать новость на русском

Уряд України пропонує нові норми до мобілізаційного процесу. Зокрема, визначає поважні причини неявки військовозобов'язаних до центрів комплектування.

Оновлений законопроєкт, внесений до Верховної Ради 30 січня, передбачає не лише покарання за ігнорування повісток, але й визнає обставини, що звільняють від відповідальності. 24 Канал деталізує потенційні нововведення, які можуть вплинути на процес мобілізації.

Дивіться також Оновлений законопроєкт про мобілізацію: все про документ, який подали у Раду

Поважні причини для неявки

Згідно з текстом ініціативи, військовозобов'язані зможуть уникнути відповідальності за неявку в територіальний центр комплектування лише тоді, коли нададуть документальне підтвердження поважних причин. Власне, до таких причин належать:

  • стихійні лиха; 
  • особиста хвороба;
  • дії країни-агресора; 
  • смерть близьких родичів.

У разі неявки без поважної причини військовозобов'язаний спочатку отримає спеціальну вимогу від ТЦК, а далі справу можуть уже й передати до суду. Вимогу мають право надсилати як і поштою, так і через електронний кабінет.

Зверніть увагу! Потенційне оновлення законодавства разом з тим стосуватиметься категорій осіб, які не підлягають мобілізації, а також дозволятиме мобілізацію працівників правоохоронних органів. За законопроєкт мають скоро проголосувати у першому читанні, не виключено, що уже 6 лютого 2024 року. Про це говорив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

Дивіться також Законопроєкт про мобілізацію: кого з українців можуть зобов'язати знову пройти ВЛК

Контекст: що потрібно знати

  • Кабмін вніс до українського парламенту оновлений та допрацьований законопроєкт стосовно змін до мобілізації. Стара версія документа, внесена 25 грудня 2023 року, була розкритикована суспільством та експертами. З-поміж іншого, говорити про її антиконституційність та антидемократичність.
  • Вдосконалена ініціатива, зокрема, передбачає покарання та обмеження прав осіб лише через суд. Звісно, лише у разі ігнорування ними повісток. Водночас обов'язковим перед початком судового процесу є отримання військовозобов'язаними вимоги від ТЦК.
  • Крім того, уряд визначив категорії осіб, які не будуть підлягати мобілізації згідно з оновленою версією законопроєкту, а також запропонував дозволити мобілізацію співробітників правоохоронних органів. До речі, нещодавно в Нацполіції заявляли, що готові до мобілізації.