"Острів Даманський усі пам'ятають": наскільки можлива зміна позиції Китаю

26 лютого 2023, 04:32
Читать новость на русском

Нещодавно китайське телебачення приїжджало до Києва і записувало серію інтерв'ю. Це може бути сигналом про те, що Китай шукає ґрунт для того, щоб почати змінювати свою позицію.

Безумовно, китайці не робитимуть це явно. Втім, якісь кроки здійснюються. Про це 24 Каналу сказав головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

До теми Отримає або Тайвань, або Сибір: Китай зайняв безпрограшну позицію у війні Росії проти України

Чи може Китай змінити риторику

Зокрема, йдеться про так званий мирний план, який анонсували напередодні. Так, поки він не виглядає серйозним, однак певний рух в цьому напрямку є. Президент України Володимир Зеленський сказав, що хотів би зустрітися з лідером Китаю Сі Цзіньпінем. Чи є реальна можливість цієї зустрічі? Припускати складно.

"Ідеальним варіантом була б зустріч Байдена та Сі Цзіньпіна у Києві. Це вбило б усіх у Москві", – переконаний Ус.

Гіпотетично, вважає він, з Китаєм можна розмовляти про те, що він обрав не тих. "Можливо, варто бути на боці, яка підтримує світ, заснований на принципах права й глобалізації, ніж на боці, яка хоче зруйнувати глобалізацію, що принесла китайцям прибутки", – пояснив він.

Основне тут – власний інтерес Китаю. Тож певний шанс того, що країна стрімко змінить свою риторику, залишається

"Взагалі-то в Китаю є територіальні претензії до Росії. Острів Даманський усі пам'ятають. Можливо, слід задуматися над тим, що у разі світу без Росії значна її частка буде у Китаю", – наголосив консультант Національного інституту стратегічних досліджень.

Китай поки що уникає відповіді на це питання. Власне, таку позицію обрала Німеччина щодо Калінінграда. "Мовчання Німеччини призвело до того, що і Польща, і Чехія почали згадувати, що вони мають претензії на цю територію", – підсумував Іван Ус.

Китай вступить у війну? Росію вже не сприймають: дивіться відео

  • Китай оприлюднив свій "мирний план" щодо війни в Україні. Там 12 пунктів, які, на переконання авторів, повинні закінчити війну Росії з Україною.
  • На ініціативу відреагував український лідер Зеленський. Він зауважив, що частково погоджується з баченням Китаю. Йдеться про такі позиції, як територіальна цілісність та ядерна безпека. Проте з деякими пунктами Україна категорично не погоджується, імовірно, як і весь цивілізований світ.
  • Натомість Джо Байден відкинув запропоноване. Президент США зауважив, що реалізація плану буде на користь лише Росії.