Попри полювання депутатів: боротьба з олігархами перебуває під загрозою
Депутати можуть не ухвалити документ, який визначає перелік олігархів і створює певні обмеження для них. Адже законопроєкт обріс тисячею правок.
Більша частина депутатів стверджує, що зміни до законопроєкту розумні. Наприклад, вони дозволяють змінити орган, який визначатиме олігархів.
Зверніть увагу Його реально бояться, – Веніславський сказав, коли ухвалять закон про олігархів
"Якщо ми відбираємо голів антикорупційних органів, щоб зробити судову реформу через комісію з міжнародними експертами, зробімо те ж саме з олігархами. 4 представники від відомих організацій, які борються з корупцією, 3 – від Кабінету Міністрів, Верховної Ради і президента", – відзначив голова фракції "Голос" Ярослав Железняк.
Лист Людмили Денісової
Інша причина гальмування – це лист Людмили Денісової до голови Верховної Ради. В ньому омбудсмен вимагає направити законопроєкт на розгляд Венеційській комісії.
В іншому разі колишня депутатка піде в Конституційний Суд. Мовляв, законопроєкт посилює вплив президента і порушує права людини.
Не може бути жодних обмежень в правах за будь-якими ознаками, зокрема і за майновим станом,
– наголосила Денісова.
Вона сказала і про те, що подавання посадовцями декларацій про контакти з олігархом – це втручання у приватне життя. Також омбудсмен вбачає цензуру у ЗМІ в цьому законопроєкті.
Чи відкладуть боротьбу з олігархами: дивіться відео
Позиція депутатів
Але депутати вважають, що причина цієї зацікавленості зовсім не в порушенні прав людей. "Я бачу в цій позиції більше від політики, ніж від права. Я б радив пані Денісовій сконцентруватися на захисті прав простих громадян, а не тих, хто потенційно міг бути долучений до переліку олігархів", – зазначив народний депутат від "Слуги народу" Данило Гетманцев.
До теми "Більше від політики, ніж від права": як Рада реагує на заяви Денісової на закон про олігархів
За словами експерта, Денісову хвилює доля конкретної людини – найбагатшого українця Ріната Ахметова. Саме через омбудсмена потенційний олігарх намагається вплинути на розгляд законопроєкту.
Він сам не хоче вступати в конфлікт з президентською командою, але хоче торпедувати цей закон. Це, до речі, свідчення того, що олігархи, зокрема найбагатша людина, реально побоюються цього закону,
– вважає політичний експерт Володимир Фесенко.
Не так хочуть боротися з олігархами, як домовлятися з ними, тому й гальмують розгляд законопроєкту. В цьому впевнені в об'єднанні "Справедливість".
"Насправді, відбувається процедура затягування, щоб мати більше часу і просто домовитися з тими самими олігархами. Цей законопроєкт не запланований на те, щоб його ухвалювали", – сказав Ярослав Юрчишин.
Читайте також РНБО справиться, – Кравчук про те, хто визначатиме олігархів
Депутати переконані, що для боротьби з олігархами не так потрібно ухвалювати дещо популістичний законопроєкт, як просто посилити антимонопольне законодавство і внести запобіжники на вплив на медіа. В будь-якому разі боротьбу з олігархами, схоже, відкладають у далеку шухляду.