Є попередня дата зустрічі у "нормандському форматі", – Пристайко
Зустріч лідерів чотирьох держав у нормандському форматі щодо Донбасу може відбутися вже у листопаді. Вже визначена попередня дата саміту, ал ще не всі сторони погодилися на неї.
Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко на інвестиційному форумі в Маріуполі не озвучив конкретну дату зустрічі, аби не нашкодити процесу.
До теми: Буде троє проти одного: експерт про зустріч нормандської четвірки
Є попередня дата (нормандської зустрічі, – 24 канал), яку я не можу вам зараз назвати, бо не всі сторони на неї ще погодилися. Ми не хочемо її зірвати, це дуже тонкий сенситивний процес,
– глава МЗС України.
Українська сторона сподівається на проведення саміту в нормандському форматі ще до кінця цього року, зокрема – у листопаді.
Міністр також підтвердив, що до зустрічі "нормандської четвірки" має відбутися розведення військ на трьох погоджених ділянках Донбасі: у Станиці Луганській, Золотому і Петрівському.
Нормандський формат – формат переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Учасники цих переговорів – Німеччина, Франція, Росія, Україна. Перемовини можуть відбуватися на рівні голів держав і на рівні міністрів або представників МЗС. Востаннє переговори "нормандської четвірки" відбулися у 2016 році. Надалі Путін відмовлявся від участі.
Раніше глава МЗС заявляв, що партнери України обрали дату нормандської зустрічі і чекають на погодження Росії. Водночас у Кремлі казали, що готуватися до зустрічі у нормандському форматі поки неможливо. Усе через те, що позиція "однієї з сторін" переговорів змінюється.
Цікаво: У Путіна заявили, що Крим не збираються обговорювати "у будь-якому форматі"
Пристайко також пояснив, що Україна вимушена йти на складні компромісні кроки заради миру на Донбасі.
Проте, Росія та її президент Володимир Путін також повинні зробити свою частину роботи і сприяти припиненню конфлікту. Саме РФ розв'язала війну 5 років тому, адже перекинула на Схід своїх військових, підтримує бойовиків, надає їм збройну техніку та "гуманітарну допомогу".
Зроблені певні кроки. Вони нелегкі для України, для українського суспільства. Ми розуміємо, що треба зробити певні складні компроміси. І це викликає непорозуміння у людей. Але ми маємо зробити свою складну частину шляху, щоб принести мир на схід України,
– заявив Пристайко.
Тому, у ЄС розраховують, що Путін таки повернеться до нормандського процесу і зробить свою частину роботи.
Що відомо про зустріч нормандської четвірки? Зустріч Зеленського, Володимира Путіна, Еммануеля Макрона та Ангели Меркель має пройти у Парижі. Раніше президент Володимир Зеленський говорив, що саміт в нормандському форматі відбудеться у листопаді 2019 року. Конкретну дату лідери мають обрати цього тижня.
Загалом про цю майбутню зустріч "нормандської четвірки" говорять вже кілька місяців. Проте, саміт досі не відбувся через різні позиції сторін.
Які питання буде піднімати Україна на зустрічі у нормандському форматі?
- Розведення військ у Станиці Луганській.
- Обмін полоненими.
- Підтвердження тексту формули Штайнмаєра.
- Відведення військ у Золотому та Петрівському.