Радники лідерів країн "нормандської четвірки" завершили переговори в Берліні: деталі
Завершилися переговори політичних радників лідерів нормандського формату, які розпочалися 2 вересня у столиці Німеччини Берліні. Від України тут виступав міністр закордонних справ Вадим Пристайко.
Позиція України
Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко розповів, що під час перемовин мовилося про виконання конкретних домовленостей, які відкриють шлях до зустрічі на вищому рівні, повідомляє "Укрінформ".
До теми: Ми не можемо і не будемо вести нескінченні переговори в різних форматах, – Пристайко
Сподіваюся, що досягнуті домовленості, які ми збираємося виконати всі, буде імплементовано найближчим часом, і ми зможемо відкрити шлях до зустрічі на вищому рівні. Є певний успіх, на основі результатів якого ми збираємося базувати наступну зустріч лідерів,
– сказав міністр.
Пристайко зазначив, що не може розкрити деталей домовленості "нормандської четвірки", але серед важливих моментів, на яких було зосереджено увагу, він назвав завершення процесу розведення військ у Станиці Луганській.
Крім того, міністр розповів, що питання обміну полоненими радники лідерів "нормандської четвірки" не обговорювали. За його словами, це залишили відповідній підгрупі в рамках Тристоронньої Контактної групи. Також не обговорювали тему миротворчої місії на Сході України.
Щодо зустрічі лідерів країн "нормандського формату", то про неї говорити ще зарано. За словами Пристайка, лідери Німеччини, Франції, України та Росії мають вирішити це самі на основі звітів, які їм представлять їхні радники.
Хто такий Вадим Пристайко
Позиція Росії
Як розповів директор Центру політичної кон'юнктури Олексій Чеснаков, на зустрічі в Берліні так і не погодили дату саміту лідерів країн нормандського формату. Натомість радники лідерів країн "нормандської четвірки" обговорили умови, за яких цей саміт може відбутися.
За словами Чеснакова, російська делегація наполягала, що спочатку треба виконати рішення попередніх зустрічей, а саме розвести сили в Петровському та Золотому, а також узгодити формулу Штайнмаєра.
Що таке формула Штаймаєра? Вона передбачає, що місцеві вибори на Донбасі відбудуться під контролем і за сприяння ОБСЄ. Потім ОБСЄ має підтвердити, що вибори відповідали міжнародним стандартам. Якщо ОБСЄ це підтвердить, тоді набуває чинності законодавство про "спеціальний статус". Якщо ні, для Донбасу не буде жодного "спеціального статусу".
Також Чеснаков розповів, що сторонам на зустрічі вдалося значно просунутися в дискусії на вищезазначені теми.
Загалом можливість відновлення роботи "нормандського формату" вітають усі сторони. Роботу буде продовжено як на рівні помічників лідерів, так і в контактній групі,
– додав він.
Зверніть увагу! Зеленський знову поговорив з Макроном: що відомо
Раніше, після завершення саміту G7 президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Ангела Меркель домовились, що найближчими тижнями організують саміт у нормандському форматі (Україна, Росія, Німеччина, Франція).
Згодом Меркель заявила, що Німеччина і Франція працюють над організацією цього саміту найближчим часом у Парижі. А 29 серпня Меркель і президент Росії Володимир Путін домовилися продовжити підготовку до саміту в нормандському форматі.
Що таке нормандський формат? Формат переговорів про врегулювання ситуації на Донбасі. Перша зустріч у цьому форматі відбулася у французькій Нормандії. Учасники цих переговорів – Німеччина, Франція, Росія, Україна ("нормандська четвірка"). Перемовини можуть відбуватися на рівні голів держав і на рівні міністрів або представників МЗС.
Востаннє переговори "нормандської четвірки" відбулися у 2016 році. Надалі Путін відмовився від участі у цих перемовинах, тож решта сторін контактували лише телефоном або на рівні радників і міністрів.