Послідовник Орбана: як ЄС може вплинути на проросійського Фіцо

27 жовтня 2023, 14:07
Читать новость на русском

Новий очільник словацького уряду Роберт Фіцо в минулому відзначався антиукраїнськими заявами. Цю риторику він продовжив і на новій посаді. Однак ЄС має важелі впливу на прем'єра Словаччини.

Політолог Володимир Фесенко в ефірі 24 Каналу висловив думку, що, якщо Словаччина продовжуватиме нехтувати спільною європейською позицією щодо України, то це може обернутись проблемою для неї ж. Під ударом опиниться і новообраний Фіцо.

Варто переглянути Все почалося 14 років тому: Politico назвали особисту причину ненависті Фіцо до України

"Тривожний сигнал" для України

Новий прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що не буде голосувати за жодні санкції проти Росії без оцінки їхнього впливу на ЄС. Але й це не все. Він також підкреслив, що не підтримуватиме військову допомогу для України.

Тепер же прем’єр Словаччини дуже нагадує лідера Угорщини Віктора Орбана.

Те, що це ще одна іпостась Орбана та його політики – факт. На превеликий жаль. Погано те, що не лише Фіцо. Деякі кадрові призначення, зокрема очільник МЗС та інші, є тривожним сигналом,
– зауважив Володимир Фесенко.

Варто відзначити, що заяви новообраного прем’єра є такими ж, як і були під час його виборчої кампанії. Втім це не було її продовженням, а радше закономірним розвитком подій. 

"Думаю, що це робиться зараз як заявка на торги з Брюсселем. У Словаччині складна соціально-економічна ситуація, яка врешті-решт вплинула на результати виборів, адже у такій складній ситуації часто перемагають популісти. Вони дають прості відповіді на складні питання і завжди шукають ворога: хто винен?", – пояснив політолог.

При цьому часто називають не справжніх, а штучних ворогів. У цьому випадку Фіцо використовує Україну як об’єкт для критики. Так робив і Віктор Орбан.

Володимир Фесенко про заяви Роберта Фіцо: дивитись відео

Зараз і Угорщина, і Словаччина можуть створювати Україні проблеми, особливо під час інтеграції у Європейський Союз. Але у наших урядовців вже є уявлення, як на певні проблемні моменти реагувати й відповідати.

"Треба міняти порядок ухвалення рішень в цих організаціях. Не може далі працювати порядок консенсусу, коли потрібна згода всіх країн. Треба переходити до кваліфікованої більшості, і такі плани вже є в ЄС. Думаю, такі ж реформи треба провести і в НАТО", – наголосив Фесенко

ЄС не стоятиме осторонь

Зрештою, в Брюсселю є важелі впливу на Фіцо. Як Угорщина, так і Словаччина дуже залежить від субвенцій з боку Європейського Союзу. Очевидно, що просто так їх ніхто не дасть.

Якщо він виступатиме проти єдиної узгодженої спільно європейської політики щодо підтримки України, то, думаю, у Фіцо будуть проблеми. Тому він буде торгуватися. Але, на жаль, проблеми все одно будуть,
– підкреслив Фесенко.

При цьому є ще один важливий момент. У Словаччині зараз продовжується виборчий цикл. Відбулись парламентські вибори, а наступного року будуть президентські вибори. А через напружену ситуацію в країні, суперечки можуть виникати й всередині уряду.

"Уряду Словаччини доведеться зважати на спільну європейську позицію, інакше під ударом буде і сам Фіцо", – підсумував політолог.

Новий уряд Словаччини: що відомо

  • У середу, 25 жовтня, президентка Словаччини Зузана Чапутова призначила новий уряд. Очолив парламент Роберт Фіцо, який під час повномасштабного вторгнення Росії, висловлював антиукраїнські заяви.
  • До нового уряду увійшли доволі скандальні особистості. Наприклад, новий міністр оборони Роберт Каліняк раніше очолював МЗС Словаччини. Раніше він втрапив у скандал, адже побився з колишнім головою уряду Ігорем Матовичем.
  • Міністром закордонних справ призначили Юрая Бланара, який є рупором російської пропаганди. Напад Росії на Донбас 2014 року він називав "громадянською війною", а також висловлювався щодо необхідності прав для "російськомовних меншканців". Цікаво відзначити, що Бланар запустив фейк, мовляв, очільниця німецького МЗС Анналена Бербок назвала антиросійські санкції помилкою.