У квітні держсекретар Рекс Тіллерсон озвучив таке запитання: "Чому американські платники податків повинні цікавитися Україною?" Сьогодні Сполучені Штати далеко не завжди надають підтримку або допомагають захищатися жертвам агресії, тому відповідь на запитання держсекретаря повинна виходити за межі того факту, що Україна стала жертвою навмисної агресії. Я бачу відразу п'ять таких причин.

Читайте також: Тіллерсон назвав Україну надійним партнером США

По-перше, допомагаючи Україні, США захищає своїх союзників і їх інтереси. Кожен український солдат, що бореться за свою країну, це мінус один американський солдат, необхідний для захисту Європи. Україна воює у війні США і на боці союзників США. Допомагаючи Україні захистити себе, Америка фактично економить гроші своїх платників податків. Але відповідь на запитання держсекретаря повинна бути глибше цього формулювання.

По-друге, Україна зараз фактично воює за Європу і міжнародний порядок, якому Москва оголосила війну. Росія веде інформаційну війну проти кожного європейського уряду: від країн Балтії до Іспанії. Заради підриву демократичних урядів, Кремль відкрито фінансує політичні партії у всій Європі. Тактика Росії, яку ми спостерігали на президентських виборах у США в 2016 році, повторювалася у Франції, Голландії та Німеччині. Ймовірно вона буде використовуватися і в інших країнах.

Якщо Україні буде відмовлено в засобах для самозахисту, вона, ймовірно, так і не зможе позбутися мерзенного впливу Росії, що значно погіршить ситуацію в інших країнах колишнього СРСР, а російський вплив пошириться на країни Заходу. Східна Європа буде жити в тіні війни, етнополітичної напруженості і загрози втрати територій, як це сталося з Україною. За словами Шермана Гарнетта, експерта Фонду Карнегі, Україна є наріжним каменем в системі загальноєвропейської безпеки. Тому її крах спричинить крах всієї європейської безпеки.

Заради збереження миру в Європі, за останнє сторіччя США брали участь у трьох війнах, включно з Холодною війною. Відмова від України на догоду Москві не тільки зрадить наші давні політичні інтереси в мирній, демократичній і стабільній Європі, але й відкриє шлях до великої європейської війни, яка, як нам здавалося, залишилася позаду. Ось чому кожен український солдат воює і за США.

По-третє, Вашингтон надав Києву гарантії захисту територіальної цілісності та безпеки відповідно до Будапештського меморандуму 1994 року. Адміністрація Обами не виконала це зобов'язання. У підсумку, Путін почав жорсткіше тиснути на Європу через переконання, що США і Захід не будуть її захищати. А європейським союзникам тепер потрібні нескінченні запевнення в надійності США.

По-четверте, саме нездатність США захистити Україну багато в чому підштовхнула Москву до подальшої ескалації. Сьогодні три російські армії мобілізуються проти України з повним укомплектуванням важкою технікою і артилерійськими можливостями, не кажучи вже про повітряні сили і військово-морські загрози. Або Москва хоче залякати Київ і Захід, щоб змусити їх підкоритися, або ж вона готується до нової війни. Загроза війни, якщо не сама війна, входить до російського військового розрахунку. Її мета змусити Україну і Захід повірити, що будь-яка протидія може спровокувати Росію. Але це безглуздий аргумент, адже Москва і без того постійно йде на ескалацію.

Читайте також: Позиція Трампа щодо України буде набагато жорсткішою за позицію Обами, – експерт

Ті, хто виступає проти надання летальної зброї Україні, будуть стверджувати, що РФ в такому випадку лише посилить конфлікт. Але Москва завжди готова так вчинити. Тому якщо Захід повністю підтримує Київ, подібне твердження про зброю просто невірне. Така підтримка може змусити Москву переглянути свої рішення, повернутися, наприклад, до Мінських угод, які, які б недосконалі вони не були, залишаються єдиним виходом з війни.

По-п'яте, США, як найсильніша держава в світі, не може просто відводити очі, коли відбувається агресія. Тим більше, якщо в цій агресії бере участь ядерна держава. Адміністрація Трампа і далі може просувати гасло "Америка понад усе", але як співавтор світового порядку США мають життєво важливий інтерес в його збереженні. Якщо кинути Київ під автобус, можна досягти прибуткових фінансових операцій або домовитися про риторичну підтримку в боротьбі з тероризмом. Але це також відкриє двері новому терору.

У квітні Тіллерсон закликав співробітників Державного департаменту "зрозуміти різницю між політикою і цінностями". Він зазначив, що "свобода, людська гідність і те, як обходяться з людьми, не є питанням політики". Навіть реаліст Генрі Кіссінджер писав, що інтереси і цінності не можуть бути розділені на практиці. Кожного разу, коли ми віддаємо цінності, думаючи, що це піде на користь короткострокових інтересам, ми врешті-решт платимо набагато більшу ціну за захист і цінностей, і інтересів.

Читайте також: США можуть обрізати обсяг фінансової допомоги Україні

Допомога Києву не тільки правильний вчинок, але і яскравий прояв "правильно витлумаченого егоїзму", як це, можливо, розумів сам Алексіс де Токвіль.

Автор: Стівен Бланк. Оригінал: Atlantic Council. Переклад: Новое время