На нашу редакційну пошту приходить чимало листів із закликом допомогти. І щобільше – саме у ситуаціях із зухвалим рейдерством.

Типова рейдерська схема – це банальна махінація з документами. Державний реєстратор нібито правочинно змінює власника підприємства чи земельного паю: новим господарем може стати будь-хто. Далі – власність перекуповується другим, третім, четвертий, п’ятим. І кінців вже не знайти.

Так утворюється заплутаний ланцюг, який правоохоронні органи можуть розв'язувати роками. Чого не скажеш про дії новоявлених "доброчесних власників", тобто по суті рейдерів, які з'являються на порозі та захоплюють підприємство за допомогою тітушок. Прокуратура і поліція за цим дійством хіба спостерігають збоку.

Нещодавні події у селі Бережинка на Кіровоградщині розкрили цей нарив. Нагадаю – там сталося криваве побоїще між бійцями нацгвардії та ветеранами АТО з батальйону Донбас. Дісталося і простим селянам – їх жорстко і без розбору побили.

Читайте также: Кровавая бойня на Кировоградщине: селяне против подчинённых Авакова

Загалом передісторія Бережинки така. Власник великого фермеського господарства Микола Трибиненко несподівано дізнався, що подарував більшу частину підприємства "Нива-2010" офшорній фірмі. Угоду засвідчив нотаріус. Далі – бізнес перепродали, і вже нові власники – пред’явили Трибиненку вимоги віддати їм те, що йому вже не належить. Плюс знівідкіля з'явилися мільйонні борги. Перші тривожні дзвіночки з’явилися у вигляді листа від виконавчої служби, а за кілька днів – у перших числах травня – до Бережинки завітали нові господарі фермерського підприємства. На кону – 130 селянських селян паїв.

За словами Трибиненка – усі ці "подарунки" – чистої води фікція. Документи подали на експертизи, почали писати усі можливі заяви до усіх можливих інстанцій. Але ж судитися і доводити, що ти потрапив в тенета аферистів – це роки боротьби. А захищати своє – треба зараз! Бо спроби захопити силою офіс агропідприємства були неодноразові. Зокрема наприкінці червня там з’явилися бійці приватної охоронної фірми "Борисфен" із Дніпра, яку до речі пов’язують із нардепом Юрієм Березою. Бережинські селяни стали в оборону, а на допомогу протистояти захвату закликали атовців. Ну й далі події почали розвиватися непередбачувано.

Здається подібний жах ми вже спостерігали і наяву, і з телеекранів зимою 2014 року. Так само нещадно беркутівці били людей на майдані. Але ж надворі 2017 рік. Що відбувається? Чому Нацгвардія застосовує силу до людей?

Та опустимо емоції і повернемось до ситуації навколо агрофірми "Нива-2010". Наші агенти вирішили розібратись. Суто технічно – схема виконана класична – віджим за допомогою держреєстратора.

Так і тут – ниточки ведуть до державного реєстратора Володимира Руденка, який провів у Єдиному державному реєстрі зміну керівника, складу учасників, адресу місцезнаходження та кінцевого бенефіціарного власника агрофірми. І спробуй потім доведи – що перший власник нікому свій бізнес не дарував.

Читайте также: Справи депутатські: скільки нардепів були притягнуті до відповідальності

До речі, про великі можливості та по факту нульову відповідальність держрєстраторів та нотаріусів ЦРУ лише цьогоріч присвятив кілька програм. Це – реально велика проблема для України. Під каток потрапляє і бізнес, і прості люди. Вони не гребують переоформлювати машини. квартири і як бачимо – цілі великі підприємства.

Здебільшого такі нотаріуси та реєстратори працюють – на замовлення, під конкретні кримінальні угрупування. Та що вражає – Мінюст не може знайти на них управи. З досвіду наших героїв – покарання за зухвалі порушення – як правило підвищення кваліфікації, максимум – тимчасове обмеження доступу до реєстру майнових прав та можливості вносити зміни.

Так от тепер, коли завдяки галасу, увазі медіа – до проблеми Бережинки прикута увага суспільства, постраждалі фермери отримали бодай якийсь шанс на прозоре розслідування та повернення вкраденого. Як будуть розвиватись події далі – побачимо. Та ж така ситуація по всій країні. Добробати та телебачення приїжджають не всюди.

Про атаки мисливців за чужою землею волають на Київщині, Одещині, Черкащині, Львівщині Херсонщині. Випадків земельного рейдерства – тисячі, без перебільшення.За даними асоціації фермерів – вже в такий спосіб відібрали понад 5 мільйонів гектарів селянської землі. Як відібрали – приватизувати землю не дозволяє мораторій. Але мета рейдерів – перехопити договори оренди на селянські паї. Ці документи, до речі, теж підробляють безбожно.

Читайте также: Приватні береги: хто став власником елітних ділянок узбережжя

Чи врятує ситуацію земельна реформа та вільний ринок землі? Зараз на цю тему точаться гострі баталії. У нинішній ситуації, коли дії реєстраторів - геть неконтрольовані - вільний продаж чорноземів може перетворитися на тотальну катастрофу. Обдурити простого селянина, підробити документи та його підпис – ще куди простіше, аніж вкрасти ціле підприємство.

Тож, схоже наведення ладу треба починати з гори. Спочатку, пане міністр, зробіть щось із підконтрольними вам реєстраторами та нотаріусами. Аби їм можна було довіряти. Найбільше зловживань – саме через них. Звідти – і Бережинки, і сотні інших земельних. І це – ваша відповідальність.

Більше про земельне рейдерство – ми розкажемо в одній із нових програм Центру розслідувань України.