1. ЄС без Великобританії
Розпочатий процес відокремлення Великобританії від Європейського Союзу, на мій погляд, буде доведений до кінця. Країна вийде з альянсу.
Читайте також: Британія повинна заплатити ЄС величезну суму за свій вихід
Британія, як на мене, ніколи не була повністю європейською країною. І ніколи не вщухала у британському суспільстві дискусія про те, чи потрібна нам Європа. Навіть легендарний прем'єр-міністр Уїнстон Черчілль, будучи великим шанувальником ЄС, вважав, що Британії там не місце.
Але, наскільки б парадоксально це не звучало, вихід Британії із Союзу, на мій погляд, піде йому на користь. ЄС стане згуртованішим. Не скажу, що він стане федерацією, але, напевно, буде більш єдиним. Брекзіт стане повчальним прикладом для інших країн. Люди зрозуміють, що залишатися у Євросоюзі вигідніше.
2. Старіння націй
Після Холодної війни з'явилися поняття Старої і Нової Європи. Перша – Західна Німеччина, Італія, Франція, Англія і т.д. Друга – всі ті країни, які під час Холодної війни перебували за Залізною завісою. Припускаю, що до 2030 року у нас не буде понять Старої і Нової Європи – вся Європа стане старою, фізично старою.
Європейські народи стрімко старіють. У всіх країнах спостерігається демографічна криза. За даними ООН, в жодній країні Євросоюзу немає достатнього рівня народжуваності для збереження чисельності населення в межах нинішніх показників. Тобто, кожен народ втрачає людей і поповнюється лише завдяки масовій імміграції.
Європа, яку ми побачимо через 13 років, буде старою. Більш того, багато хто з цих людей похилого віку будуть самотніми, без сім'ї, без дітей. Ми побачимо покоління вічно молодих пенсіонерів, які будуть ходити по клубах, дискотеках, а ЗМІ будуть пістрявити статтями про те, як займатися коханням після 80 років.
Істотно збільшиться частка мігрантів, в тому числі мусульман. На сьогоднішній день мусульмани становлять близько 5-7% від загальної чисельності населення Європи. Але в цій статистиці не врахована остання хвиля міграції. Цілком ймовірно, що їх вже більше. А до 2030 року, за прогнозами, мусульмани становитимуть вже 10% населення Європи.
Не думаю, що це призведе до цивільних або релігійних війн, але, швидше за все, в містах і країнах буде все більше no-go zones, територій і районів, які влада гірше контролює. Можливо, через 13 років ці особливі райони з іммігрантським населенням будуть оформлені офіційно.
3. Українські мігранти
Останній рік-півтора ми спостерігаємо масову трудову міграцію українців до Польщі. Інші центральноєвропейські країни – Словаччина, Угорщина, Румунія, Болгарія – теж починають активно залучати українські робочі сили. Для них це дуже вигідний варіант: залучати українців, щоб не приймати мігрантів з Африки, Азії і так далі.
Протягом наступних 10-15 років ця тенденція буде посилюватися, і українська діаспора в цих країнах буде зростати. Головне завдання України – зробити так, щоб ці люди згодом повернулися назад, вклавши зароблені гроші в українську економіку. Вони повинні бачити майбутнє своїх сімей тут. І це можливо: коли піднялася економіка Польщі, багато поляків повернулися додому. Більшість людей вважають за краще жити вдома.
Колонка записана під час виступу Пітера Дікінсона в межах проекту Новое Время "Діалоги про майбутнє".
Автор: Пітер Дікінсон. Джерело: Новое время
Читайте також: Стало відомо, скільки країн долучилися до "військового Шенгену"