Щороку оцінюватимуть прогрес: чи спростило Україні шлях до НАТО скасування ПДЧ

13 липня 2023, 05:29
Читать новость на русском

За підсумками саміту НАТО у Вільнюсі став відомим подальший формат співпраці країн-членів з Україною на шляху до її повноцінного членства. На жаль, в умовах, які має виконати Україна, поки що дуже мало конкретики.

У Вільнюсі за зачиненими дверима пройшла перша в історії Рада НАТО – Україна. Володимир Зеленський розглядає цей формат співпраці як інструмент інтеграції України до Альянсу. 

Важливо Результати саміту не ідеальні, але хороші: що сказав Зеленський на пресконференції у Вільнюсі

Чи спростили Україні вступ до НАТО

Як зазначила ведуча 24 Каналу Андріана Кучер, виглядає так, що шлях України до членства в НАТО не спростився, а можливо навіть ускладнився. Адже тепер замість ПДЧ Україні треба буде виконувати річну національну програму на десятки сторінок тексту.

Важливо! Скасування Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) було одним із найпріоритетніших завдань України у Вільнюсі. Наша держава хотіла скористатися прикладом Фінляндії та Швеції, які першими вступили до Альянсу за прискореною процедурою. Попри те, що збереження річної національної програми не дозволяє називати вступ України повноцінно "пришвидшеним", Володимир Зеленський все одно подякував союзникам за це рішення.

Цей процес може зайняти роки, адже в комюніке рішення Ради сказано, що комісія з міністрів закордонних справ країн-членів щороку оцінюватиме прогрес України.

Тепер Україна та її найближчі друзі в Альянсі муситимуть переконати скептиків нашого членства відмовитись від цієї багаторічної структури й встановити обмежений і конкретний перелік реформ.

Андріана Кучер про останні подробиці рішень Вільнюського саміту: дивіться відео

Які рішення прийняли на саміті у Вільнюсі щодо України

  • У фінальній декларації саміту не були озвучені чіткі умови для вступу України. Журналісти допитувались про у Єнса Столтенберга, але він не зумів дати на них відповідь.
  • Це питання порушив також Володимир Зеленський на засіданні Ради НАТО – Україна. Президент підкреслив, що українці розраховують на конкретику щодо умов вступу.
  • Попри часткову невдачу із достроковим запрошенням до Альянсу, Володимир Зеленський пообіцяв, що зосередиться на роботі щодо гарантій безпеки для України, які у формі відкритого документа оприлюднили 12 липня.