Приносять страшні руйнування: що відомо про КАБи, якими Росія б'є по прифронтових містах

30 червня 2024, 18:25
Читать новость на русском

.

З березня 2023 року Росія почала активно застосовувати по всій лінії фронту керовані авіаційні бомби або КАБи. У 2024 році ці бомби стали головною ударною силою росіян на фронті, саме з їхньою  допомогою Росія знищує українські міста та села.

27 березня ворог вперше початку 2022 року завдав удару по Харкову керованим боєприпасом великого калібру. Відтоді російський терор КАБами не припиняється. 30 червня ворог вкотре завдав авіаудару по Харкову. Під прицілом російських загарбників опинився термінал "Нової пошти" і автопарк. На жаль, відомо про загиблих і поранених.

Що це за зброя – керовані авіаційні бомби (КАБ) та яку небезпеку несе для України та прифронтових регіонів – читайте в матеріалі 24 Каналу.

До теми 3-тонні "цар-бомби" ФАБ-3000, якими Росія бомбила Маріуполь і Афганістан: чи є загроза Україні

Які керовані авіабомби застосовує Росія

Керовані авіаційні бомби – це боєприпаси, що мають аеродинамічні поверхні та системи наведення для збільшення ймовірності влучання в ціль. Вони вважаються високоточною зброєю завдяки використанню модуля управління та корекції (УМПК) – фактично це накладні крильця для бомби, що збільшують дальність, а GPS-навігація відповідає за точність.

У ворога є доволі широка номенклатура КАБ:

  • відносно свіжі, але рідкісні УПАБ-1500 вагою 1500 кілограмів,


УПАБ-1500В / Фото росЗМІ


Гром-Э1 / Фото росЗМІ

  • а також ФАБ-500М-62, перетворений на високоточний боєприпас з можливістю планування. Він є прямим аналогом американської розумної бомби JDAM-ER.

"Дебют" ФАБ-500М-62 з крилами та стабілізатором відбувся в березні 2023 року –  тоді росіяни бомбили нею Донецьк. Згодом почали застосовувати ці півтонні бомби не лише по території, яку тимчасово контролюють, але й за лінією фронту, зазначають експерти Defence Express.


"Дрель" створена на базі касетної РБК-500У / Фото росЗМІ

​​Така бомба (ФАБ-500М-62) може рухатись на відстань до 40 кілометрів. У ЗСУ є подібні обвіси – JDAM-ER, які можуть рухатись на 70 кілометрів. Ці бомби нам передали США, а росіяни саме їх скопіювали, хоча й не надто швидко. А зараз вони вже вийшли на серійне виробництво,
– воєнний експерт Роман Світан у коментарі 24 Каналу пояснює небезпеку російських бомб.

В обмеженій кількості в росіян є УПАБ-500В вагою 500 кілограмів, 540-кілограмова планерувальна бомба "Дрель" і "Гром-Э2", який є варіантом "Гром-Э1" без двигуна, але зі збільшеною у півтора раза бойовою частиною.

  • Також Росія має запас так званих коригованих авіаційних бомб: КАБ-500Кр чи КАБ-1500.

Детальніше про це 1,5-тонна керована бомба УПАБ-1500В Росії: чи можна її збити та яким областям загрожує

  • Крім того, у росіян є ФАБ-3000.

Це бомби, чия вага перевищує 3000 кілограмів, а вага бойової частини становить приблизно 1400 кілограмів.

ФАБ-3000 СРСР використовував в Афганістані, а Росія використала при бомбардуванні Маріуполя.  Зокрема, ці страшні бомби скидали на захисників "Азовсталі".

У 2024 році Росія оголосила про масове серійне виробництво ФАБ-3000 і обіцяє виготовити 600 штук. Також на цю цар-бомбу планують встановити УМПК, що має збільшити її дальність та перетворити з бомби вільного падіння на гігантський КАБ.

Як далеко можуть росіяни скидати свої авіабомби

Довідково! Дальність скидання планерувальних авіаційних бомб залежить від параметрів польоту носія – швидкості та висоти. Чим вище й на більшій швидкості здійснює скидання літак, тим далі такі бомби будуть летіти.
  • Для УПАБ-1500В дальність становить 40 кілометрів при висоті скидання в 14 кілометрів, тобто – аж зі стратосфери. Швидкість літака-носія при цьому – під 1000 кілометрів на годину.
  • Для "Гром-Э1" декларується дальність 120 кілометрів при висоті 12 кілометрів і швидкості 12 кілометрів.
  • Для гібрида УМПБ Д-30 СН заявлена дальність до 70 кілометрів.

Ці заявлені росіянами цифри викликають резонні сумніви. В реальності ЗСУ бачать максимальну дальність в районі 40 – 50 кілометрів (це також багато) і не бачать точності – вони падають, де заманеться, доволі часто й на самих окупантів, єдиний розрахунок, що ударна хвиля когось та зачепить.

Важливо JDAM-ER для контрнаступу: все, що відомо про крилаті "розумні бомби", які отримали ЗСУ

Водночас навіть дальність скидання на 50 кілометрів означає, що під загрозою такого удару опинилися (і регулярно опиняються у 2023 і 2024 роках) прикордонні та прифронтові райони, включно з такими містами, як Чернігів, Суми, Харків, Херсон та Запоріжжя. А ефективним засобом боротьби з ними є лише знищення самого носія.

Якої шкоди завдають КАБ і які регіони під загрозою

За оцінками Генштабу ЗСУ, Росія щодня застосовує десятки таких бомб.

Результат бомбардування російськими КАБ українського міста Оріхів 11 квітня 2023 року / Фото з телеграму Андрія Єрмака

Російські літаки завдають ударів з відстані від 50 кілометрів поза лінією бойового зіткнення чи державного кордону України, або з моря. Серед них — переважно фугасні авіабомби ФАБ-500, але оснащені крилами та GPS-навігацією.

Не лише південь, а й по всій лінії фронту: Сумщина, Чернігівщина, східний напрямок. Вони атакують всюди. Є нова загроза, на яку реагувати, м'яко кажучи, важко, тому що противник застосовує керовані бомби дистанційно, поки що безкарно,
–  речник командування Повітряних сил ЗСУ (2022 – 2024) Юрій Ігнат в ефірі телемарафону пояснює масштаби проблеми та констатує, що під ударами можуть опинитись Чернігів, Суми, Харків, Херсон та Запоріжжя.

Вибух КАБ на Херсонщині – дивіться відео:

КАБ не може похвалитися точністю, але маю страшну руйнівну силу. До того ж у росіян їх просто багато й вони можуть собі дозволити втрачати ці бомби десь Білгородщині, скидати (нібито випадково) на свої опорники та буквально засіювати цими боєприпасами українську землю.

Російські КАБи знищують Авдіївку – відео з ефектом присутності:

Як протидіяти КАБ

Як зазначили в ЗСУ, для скидання керованих планерувальних авіаційних бомб ворожі літаки не входять в зону ураження нашої ППО. Боротися з такими бомбами складно – вони є проблемними цілями як для ППО, так і для РЕБ. Простіше та логічніше було б знищувати їхній носій: літаки Су-34, Су-35 тощо.


Су-35 з бомбовим навантаженням / Фото росЗМІ

Юрій Ігнат констатує, що це є великою проблемою, адже російські літаки ховаються в тилу й користаються безкарністю.

Літаки немає поки що чим діставати. Бомби можна пробувати збивати, але для цього потрібно дуже багато засобів. 10–12 таких бомб противник по лінії фронту застосовує щодня. Це в основному ФАБ-500, оснащена крилами, GPS-навігацією, летить до своєї цілі 10–20 км, а може й більше, відповідно до того, з якої висоти її кинуть,
— пояснював Юрій Ігнат.

Взимку 2024 року Росія зробила КАБи своє головною ударною силою при наступальних операціях. Завдяки активному бомбардуванню було знищено Авдіївку – опорні пункти сил оборони перетворилися на руїни й ВСУ змушені були залишити зруйноване місто. Командування сил оборони вирішило ризикнути й підтягнуло на фронт "мандрівне ППО". Як результат, лише у лютому 2024 року було збито 13 російських літаків, більшість з яких носії КАБів на Донбасі. Утім, українські PATRIOT та інші системи, коли наблизились до лінії фронту, самі стали мішенями для росіян та потрапили під ракетні обстріли.

Вибух ФАБ-1500 на Сумщині – дивіться відео:

"Мандрівне ППО" на деякий час зменшило інтенсивність россійських бомбардувань, але не розв'язало проблеми – незабаром Росія відновила та навіть збільшила кількість пусків КАБів. Також ворог розширив географію застосування: крім Донбасу це Херсонщина, Запоріжжя, Харківщина, Чернігівщина та Сумщина. Тобто КАБи застосовуються по всій лінії фронту. У березні 2024 року Росія почала скидати КАБи на власну територію, вона робила це й раніше, але тепер – свідомо, для боротьби з озброєною опозицією, що провела операцію на теренах Білгородщини та Курщини напередодні так званих "виборів Путіна".

Остаточно проблему має зняти з порядку денного поява більшої кількості систем PATRIOT та SAMP-T, а ще – обов'язкове збільшення авіаційного парку ЗСУ та широке застосування ракет класу "повітря – повітря". Саме для цього Польща, Словаччина та Болгарія передають Україні МіГ-29, а Україна так боролася за винищувачі F-16.

Засоби, які можуть протистояти їм, це системи PATRIOT, SAMP-T – з наземних, а найкраще — це сучасні літаки F-16 або інші літаки покоління 4+, здатні протистояти російській авіації на великій відстані, які мають як потужні радари, так і ракети класу "повітря – повітря". Треба знову й знову звертатися до наших партнерів, щоб процес передачі такої техніки пришвидшувався,
–  Юрій Ігнат знає рецепт протидії російським КАБ.

Очікується, що влітку 2024 року F-16 нарешті з'являться в українському небі. Але вони потрібні нам вже зараз. 

Світ повинен бачити, як міжнародна юстиція працює у відповідь на агресію й терор. Лише один приклад зараз – Сумщина, наш регіон, який межує з російською територією. І це – постійні російські спроби заведення ДРГ. Постійні терористичні обстріли та удари. Наші прикордонні села російська армія намагається просто спалити до руїн. Лише від початку цього березня й до сьогодні російська авіація скинула тільки на громади Сумщини вже майже 200 керованих бомб. Просто по селах, по містах, по цивільній інфраструктурі. Очевидна необхідність для України – посилити нашу ППО таким чином, щоб унеможливити цей терор,
– саме про це говорив 19 березня президент Зеленський.

З початку 2024 року російські літаки скинули на Україну понад 3500 авіабомб. Це у 16 разів більше у порівнянні з 2023 роком. Це у середньому – 40 авіабомб щодня. За інформацією міністра оборони Рустема Умерова, лише 3% російських бомб, ракет чи БпЛА вразили військові цілі, решта – цивільна інфраструктура.