Росія все частіше почала застосовувати плануючі бомби, зокрема раніше 24 Канал вже писав про використання УПАБ-1500В, а 12 березня з'явились фото використання російського аналога JDAM-ER, який впав у Донецьку.

До теми Росія використала в Україні гібрид ракети та плануючої бомби "Гром-Е1"

Традиційно для росіян перший млинець вийшов гливким – російська "розумна бомба" зіграла в гру "артилерія б'є по своїх". 12 березня 2023 року стало відомо, що снаряд впав у приватному секторі північно-західного району окупованого Донецька. Долучитися до російських виробів, які "9 років бомбили Донбас", не вдалося – "Гром-Е1" не розірвався.

Цей факт дозволив сфотографувати рештки, що непогано збереглися. За кілька годин все це "добро" вже було в мережі. Зробили це самі ж окупанти, які почали повідомляти, що на Донецьк впала натівська JDAM-ER. Втім, фото з модифікованою російською бомбою ФАБ-500М-62 цей факт заперечили.

Російська "Гром-Е1" у Донецьку / фото з соцмереж окупантів

Після епічного фейлу росіяни спробували "зачистити електронні сліди", але було марно. Тоді вони змінили тактику та почали писати, що нова розробка "налякала ЗСУ та НАТО", але не вказували де та як.

"Гром-Е1" – російська новітня розробка, створена на базі ракети Х-38 (прийнята на озброєння у 2013 році). Фактично, це спроба росіян перетворити свої бомби ФАБи на "високоточну зброю".

"Гром-Е1" на виставці росіян / фото Рособоронекспорту

Перша демонстрація боєприпасу відбулася в 2015 році. За 4 роки було оголошено, що випробування "Гром-Е1" та "Гром-Е2" завершені.


Фото бомби з виставки Рособоронекспорту

"Гром-Е1 є гібридом плануючої бомби та ракети, має крила, які розкриваються у повітрі. Це забезпечує дальність та точність. Самі росіяни гордо називають "Гром-Е1" авіаційною керованою ракетою.

За даними Defence Express, для наведення "Гром-Е1" використовується інерціальна та супутникова система навігації, а серед типів цілі вказано "легковразливі наземні цілі з відомими координатами". Окрім стандартної уламково-фугасної частини, декларувалась також розробка у термобаричному виконанні з можливістю висотного підриву.


Х-38 під час випробувань на літаку Су-34 / фото росЗМІ

  • загальна вага – 594 кілограми
  • вага бойової частини – 315 кілограмів
  • бойова частина – осколково-фугасна
  • двигун – реактивний
  • дальність ураження при скиданні з висоти 12 кілометрів – до 120 кілометрів
  • дальність ураження при скиданні з висоти 5 кілометрів – близько 35 кілометрів
  • мінімальна висота пуску – 500 метрів
  • максимальна висота пуску – 12 кілометрів
  • наведення – інерціальне та супутникове (корекція по по ГЛОНАСС).

Заявлені характеристики свідчать, що це небезпечна зброя, проте, як часто буває з новими розробками, особливо в росіян, не досить надійна. Також "Гром-Е1" точно не стане якимось вирішальним аргументом – у росіян цих боєприпасів обмежена кількість.

Російська "високоточка" не налякала НАТО / фото – соцмережі

Росіяни кажуть, що вказана дальність досягається при скиданні з висоти 12 кілометрів та швидкості 1600 кілометрів на годину – такі умови будуть далеко не завжди, особливо, коли у ЗСУ з'являться на бойовому чергування ЗРК PATRIOT.

З іншого боку, щоб бомбити міста, що перебувають в окупації, цього буде достатньо. Експерти наголошують, що Росія активно використовує плануючі бомби, коли з далекобійного озброєння фіксувалось лише використання керованих ракет Х-59.

120 кілометрів – це доволі потужний показник. Та існує одне "але" – вся ця краса подається згідно з російськими даними. Щось підказує, що це "до" – дуже сильно умовне. Власне, падіння бомби в Донецьку цей факт підтверджує.