Росія все частіше почала застосовувати планерувальні бомби. Зокрема, 29 жовтня окупанти вдарили "Громом-Е1" по Харкову. 24 Канал вже писав про використання цієї ракети раніше.

Варто знати Росіяни знову атакували українську енергетику: що буде далі

У ніч на 29 жовтня 2024 року о 02:51 російські війська вдарили по Основ'янському району Харкова ракетою "Грім-Є1". Внаслідок атаки загинули 4 людини, повністю зруйновано 1 будинок, ще 19 пошкоджено.

Під час вечірнього обстрілу 31 серпня 2024 року росіяни атакували Харків ракетою "Грім-Є1".

Російська армія 25 травня 2024 року о 17:03 здійснила обстріл Шевченківського району Харкові ракетою "Грім-Є1". На щастя, того разу обійшлося без постраждалих.

Окрім цього, російські загарбники застосували це озброєння 19 вересня 2023 року – вони завдали удари по Куп'янську у Харківській області. Внаслідок цієї атаки є жертви серед цивільних, зокрема, відомо про 6 загиблих. За даними слідства, росіяни завдали ракетного удару в той момент, коли по мосту рухався автомобіль з волонтерами. Також про атаку на Куп'янськ повідомляли й 28 вересня.

Згодом правоохоронці зазначили, що Куп'янськ росіяни обстріляли гібридною ракетою "Грім-Е1", створену на базі ракети Х-38. Максимальна дальність ураження цієї ракети є 120 кілометрів.

Традиційно для росіян перший млинець вийшов глевким – російська "розумна бомба" зіграла в гру "артилерія б'є по своїх". 12 березня 2023 року стало відомо, що снаряд впав у приватному секторі північно-західного району окупованого Донецька. Долучитися до російських виробів, які "9 років бомбили Донбас", не вдалося – "Гром-Е1" не розірвався.

Цей факт дозволив сфотографувати рештки, що непогано збереглися. За кілька годин все це "добро" вже було в мережі. Зробили це самі ж окупанти, які почали повідомляти, що на Донецьк впала натівська JDAM-ER. Втім, фото з модифікованою російською бомбою ФАБ-500М-62 цей факт заперечили.


Російська "Гром-Е1" у Донецьку / Фото з соцмереж окупантів

Після епічного фейлу росіяни спробували "зачистити електронні сліди", але було марно. Тоді вони змінили тактику та почали писати, що нова розробка "налякала ЗСУ та НАТО", але не вказували де та як.

"Гром-Е1" – російська новітня розробка, створена на базі ракети Х-38 (прийнята на озброєння у 2013 році). Фактично, це спроба росіян перетворити свої бомби ФАБи на "високоточну зброю".

"Гром-Е1" на виставці росіян / Фото Рособоронекспорту

Перша демонстрація боєприпасу відбулася у 2015 році. За 4 роки було оголошено, що випробування "Гром-Е1" та "Гром-Е2" завершені.


Фото бомби з виставки Рособоронекспорту

"Гром-Е1 є гібридом планерувальної бомби та ракети, має крила, які розкриваються у повітрі. Це забезпечує дальність та точність. Самі росіяни гордо називають "Гром-Е1" авіаційною керованою ракетою.

За даними Defence Express, для наведення "Гром-Е1" використовується інерціальна та супутникова система навігації, а серед типів цілі вказано "легковразливі наземні цілі з відомими координатами". Окрім стандартної уламково-фугасної частини, декларувалась також розробка у термобаричному виконанні з можливістю висотного підриву.


Х-38 під час випробувань на літаку Су-34 / Фото росЗМІ

  • загальна вага – 594 кілограми;
  • вага бойової частини – 315 кілограмів;
  • бойова частина – осколково-фугасна;
  • двигун – реактивний;
  • дальність ураження при скиданні з висоти 12 кілометрів – до 120 кілометрів;
  • дальність ураження при скиданні з висоти 5 кілометрів – близько 35 кілометрів;
  • мінімальна висота пуску – 500 метрів;
  • максимальна висота пуску – 12 кілометрів;
  • наведення – інерціальне та супутникове (корекція по ГЛОНАСС).

Заявлені характеристики свідчать, що це небезпечна зброя, проте, як часто буває з новими розробками, особливо в росіян, не досить надійна. Також "Гром-Е1" точно не стане якимось вирішальним аргументом – у росіян цих боєприпасів обмежена кількість.


Російська "високоточка" не налякала НАТО / Фото – соцмережі

Росіяни кажуть, що вказана дальність досягається при скиданні з висоти 12 кілометрів та швидкості 1 600 кілометрів на годину – такі умови будуть далеко не завжди, особливо, коли у ЗСУ з'являться на бойовому чергування ЗРК PATRIOT.

З іншого боку, щоб бомбити міста, що перебувають в окупації, цього буде достатньо. Експерти наголошують, що Росія активно використовує планерувальні бомби, коли з далекобійного озброєння фіксувалось лише використання керованих ракет Х-59.

120 кілометрів – це доволі потужний показник. Та існує одне "але" – вся ця краса подається згідно з російськими даними. Щось підказує, що це "до" – дуже сильно умовне. Власне, падіння бомби в Донецьку цей факт підтверджує.