У Медведчука можуть відібрати "112 канал": що про це відомо

20 серпня 2019, 14:39
Читать новость на русском

СБУ відкрила кримінальне провадження щодо "112 каналу". Причиною цьому, найімовірніше, стала заява колишнього номінального власника цього медіа – Андрія Подщіпкова. Він нещодавно повернувся в Україну.

В ході розслідування майно каналу можуть заарештувати й передати новим власникам, інформує The Бабель.

Телеканал "112 Україна" розпочав свою роботу наприкінці 2013 року, буквально за декілька днів до початку Євромайдану.

Цікаво: У Зеленського вже знають, що робити із пов'язаними з Медведчуком каналами

Засновником і "першим реальним власником" ЗМІ називає себе бізнесмен Віктор Зубрицький. Проте, згідно з офіційними документами, кінцевим бенефіціаром каналу був партнер Зубрицького – Андрій Подщіпков. На останнього, за словами Зубрицького, канал оформили в червні 2014 року, аби захистити ЗМІ від переслідувань.

Слід зауважити: Подщіпков – такий же інвестор, як й інші "номінали", а реальним власником телеканалу спочатку був Віталій Захарченко, втім, після його втечі з України витратний канал передали на баланс Віктору Медведчуку.

Хто такий Віталій Захарченко? Це міністр внутрішніх справ часів Януковича. Він є підозрюваним у злочинах проти людяності під час подій Євромайдану. Від лютого 2014 року перебуває у розшуку СБУ. Переховується від правосуддя в Росії.

За словами Зубрицького і Подщіпкова, оточення п’ятого українського президента Петра Порошенка хотіло придбати канал і постійно на них тиснуло. Врешті обидва бізнесмени виїхали з України. Поки їх не було, влітку 2015 року, Нацрада з питань телебачення і радіомовлення відмовилася продовжити ліцензії каналу, а восени 2015 року Державна фіскальна служба розслідувала кримінальну справу за внесення грошей у статутні фонди цього ЗМІ.

Згодом у квітні 2018 року канал продали Едуарду Кацу, якого пов’язують із Віктором Медведчуком. Вже у грудні того ж року Кац перепродав "112 канал" соратнику кума Путіна, нардепу Тарасу Козаку.

Які ЗМІ контролює Медведчук?Проросійський політик та член партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктор Медвечук де-юре не володіє жодним медіахолдингом. Проте де-факто під його контролем перебувають вже три інформаційні телеканали. Йдеться про NewsOne, "112 Україна" і ZIK. Ними за документами володіє народний депутат 8 скликання Верховної Ради від фракції "Опозиційного блоку" та права рука Медведчука Тарас Козак

Хто такий Віктор Медведчук: відеобіографія політика

Несподівано, в липні 2019 року Подщіпков записує відеозвернення, у якому звертається до новообраного президента Зеленського. У ролику він називає себе "єдиним законним власником каналу" і каже, що ЗМІ зазнало рейдерського захоплення. Також Подщіпков закликає притягнути до кримінальної відповідальності Едуарда Каца і Тараса Козака. До них бізнесмен додає ще й Олександра Онищенка. Той начебто вів перемовини про купівлю каналу від імені Петра Порошенка.

До теми: Вирішує Путін, – Порошенко про Медведчука і скандальні українські телеканали

До речі, поруч з Онищенком переговори про купівлю "112 каналу" від імені Порошенка вели заступники голови Адміністрації Президента Бориса Ложкіна.

Важливо! СБУ відкрила провадження щодо "112 каналу" за статтею "Протидія законній господарській діяльності". У рамках слідства спецслужба просить Генпрокуратуру порушити клопотання про арешт майна каналу, але генпрокурор Юрій Луценко, як стверджують джерела в його оточенні, відмовляється це робити.

Сам Юрій Луценко на запитання журналістів відповів: "Моя позиція – заарештовувати ЗМІ можна тільки у справі про держзраду або загрозу територіальній цілісності. Все інше – неприйнятно для демократії".

Джерела The Бабель у правоохоронних органах та в оточенні колишнього керівництва каналу, стверджують, що і за відеозверненням Подщіпкова, і за новим кримінальним провадженням щодо "112" стоїть глава Офісу Президента Андрій Богдан.

Він начебто хоче отримати контроль над каналом та вивести його зі сфери впливу близького друга Володимира Путіна Медведчука.


Які ЗМІ в Україні контролюють олігархи: інфографіка 24 каналу

Санкцію на арешт майна "112-го" може дати вже новий генпрокурор, призначити якого планують відразу після початку роботи парламенту 9 скликання.

Якщо майбутній генпрокурор накладе арешт на майно "112 каналу", Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) зможе передати це майно в управління компанії, яка виграє відповідний конкурс.

Цікаво: утримання каналу – задоволення не з дешевих. Витрати становлять кілька сотень тисяч доларів на місяць, а тому передача його на баланс АРМА буде тяжким фінансовим тягарем для держави.

Зрештою, "112 канал" працює без дозволів на ефірне цифрове мовлення: всі 5 ліцензій закінчилися майже рік тому. Проте Нацрада чомусь закрила на це очі і таким чином "підіграла" Медведчуку: канал продовжив мовлення вже без ефірних ліцензій.

Актуально: Медведчук "атакує" аналітиків VoxCheck за допомогою підконтрольних ЗМІ

Перипетії довкола збиткового й дорогого в утриманні телеканалу тривають вже понад 5 років. Якщо поставити крапку в цій історії не вдасться і тепер, це буде поганим знаком.