Без допомоги США Україна може програти війну: експерт-міжнародник прокоментував такий ризик
У Вашингтоні продовжується політична боротьба за ухвалення рішення про виділення коштів на військову та фінансову допомогу Україні. Втім, міркування деяких американських політиків з приводу того, що доля війни залежить винятково від ухвалення допомоги США, не зовсім відповідають дійсності.
Такою думкою із 24 Каналом поділився кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський. Він зазначив, що ризик не погодження допомоги Україні від США справді існує, але це не означає, що через це Україна автоматично програє війну.
Дивіться також Трамп категорично проти компромісів щодо кордону, від чого залежить допомога Україні
Який контекст резонансних заяв Білого дому
В американському політикумі думка про те, що без допомоги Вашингтону Україна не вистоїть, є дуже поширеною. Навіть сам президент Джозеф Байден вважає, що затягування із рішенням про допомогу Україні може призвести до катастрофи.
Саме тому Білий дім готовий піти на поступки в прикордонній політиці США, що протягом тривалого часу була незмінною. А для того, щоб ці зміни сталися, на них потрібна згода обох партій, якої поки що не вдається досягти через максималістські вимоги окремих республіканців.
"Найближчими днями має відбутися голосування в Сенаті, після чого ми зможемо побачити, чи все ж таки готові американські політики до продовження допомоги Україні та всьому вільному світу для того, щоб боротися з російською агресією", – зазначив Желіховський.
Зверніть увагу! Згідно законопроєкту Байдена, Україна може отримати 60 мільярдів доларів підтримки, з яких 46 мільярдів військової допомоги та 14 мільярдів економічної. Водночас протягом 2023 року Київ отримав від Вашингтону 24 мільярди доларів військової допомоги, які були співставними із понад 60% бюджету України на оборону.Як діятиме Україна в разі, якщо США не схвалять допомогу
Протягом останніх місяців 2023 року Україна змогла суттєво наростити своє власне виробництво зброї. А крім того, Україна має ще одного важливого донора в особі Європейського союзу, який може покрити левову частку дефіциту українського бюджету в 2024 році.
Крім того, Україна має сподівання на військову допомогу від окремих держав-членів об'єднаної Європи. Так, Київ очікує на візит Еммануеля Макрона, який має приїхати до України в лютому й оголосити про нові зобов'язання для України на додачу до вже обіцяних САУ Ceasar, ракет SPALP та боєприпасів.
І нарешті допомогти Україні в цей непростий час обіцяють країни, що погодились підписати гарантії безпеки. Так, нещодавно Британія оголосила про те, що інвестує у виробництво безпілотників для Сил оборони 2,5 мільярдів фунтів стерлінгів.
"Можемо сподіватися, що Україна не залишиться наодинці з Росією і зможе ефективно відбивати ті атаки, які агресор щодня здійснює. Хоча, звичайно, це буде значно складніше робити, якщо допомога з боку Вашингтона не буде наданою", – спрогнозував експерт-міжнародник.
Що ще відомо про допомогу США для України
- За час війни Сполучені Штати надали найбільший обсяг військової допомоги для України, що перевищує 43 мільярди євро. Другою країною за обсягом військової допомоги є Німеччина із 17 мільярдами євро, а третьою – Велика Британія із 6,5 мільярдами євро.
- Також США є чільними надавачами артилерійських боєприпасів для України, тому що ніяка інша країна світу не такої кількості військових запасів. Вашингтону вдається ефективно нарощувати виробництво боєприпасів з 15 тисяч на місяць до повномасштабного вторгнення до 28 тисяч на жовтень 2023 року.
- Водночас щодо деяких номенклатур озброєння США є доволі стриманими. Так, Білий дім суттєво затягнув із наданням Києву далекобійних ракет ATACMS, які прибули в Україну вже після завершення найактивнішої фази контрнаступу.