Чи дійсно можна відстежити процес підготовки ядерного удару: відповідь експерта Defense Express

3 жовтня 2022, 15:18
Читать новость на русском

Путін погрожує Україні ядерним ударом, але така атака передбачає певну підготовку. Цей процес дуже легко можна помітити на супутниках, тож про підготовку до удару тактичною ядерною зброєю можна дізнатися заздалегідь.

Що передує ядерному удару

Про це 24 каналу розказав експерт Defense Express Іван Киричевський. Він пояснив, що ядерні боєголовки постійно на ракетах не стоять, особливо, якщо йдеться про оперативно-тактичні комплекси, наприклад, типу "Іскандер".

Зверніть увагу Удар по флоту й армії Росії, – Петреус про відповідь НАТО на застосування Москвою ядерної зброї

Так, усі ядерні боєголовки лежать на спеціальних базах зберігання, ба більше, їх мають зберігати у відповідних мікрокліматичних умовах. Якщо ж зберігати їх так, як росіяни звикли зберігати свої снаряди, то ядерний боєзаряд просто не вибухне, адже це – складний конгломерат хімічних сполук, який має ініціюватися за відповідних умов. 

Отже, згідно з алгоритмами застосування тактичної ядерної зброї, якщо є наказ видати ядерну боєголовку, з цих самих баз має виїхати ціла кавалькада машин спеціального призначення, в одній з яких має бути ядерна боєголовка. Її везуть на місце базування тієї чи іншої ракетної бригади, де й прикручують на ракету. Лише після цього ракетна установка виїжджає на рубіж для стрільби. 

Як бачимо, у цьому процесі є щонайменше 3 етапи, кожен з яких можна доволі легко відстежити, тому що це буде дуже помітно з супутника,
– констатував військовий експерт.

Наскільки можливий ядерний удар

Киричевський зауважив, що хоч росіяни і розкидаються погрозами, є кілька нюансів, які роблять завдання удару менш можливим. Наприклад, наразі є питання, чи взагалі залишилися у росіян "Іскандери", щоб застосувати ядерну боєголовку. Річ у тім, що станом на кінець серпня у ГУР МО повідомляли, що у Росії залишилося менше ніж 200 балістичних ракет цього типу.

Як пояснив військовий експерт, це означає, що половина ракетних бригад Росії зараз взагалі не мають "Іскандерів", а ті, що мають, можуть розраховувати буквально на один залп. Відтак, було б логічно, якби окупанти почали б економити ці ракети, але ж вони цього не роблять.

"Цими самими "Іскандерами" зараз активно б'ють по цивільній інфраструктурі Одещини та Дніпропетровщини. Виходить, що їм є радість від того, що вони знищили будинок нашого офіцера-артилериста, який якраз воював під Лиманом, але тим самим вони позбавили себе як мінімум 10 засобів доставки ядерної зброї", – пояснив він. 

Є і ще один специфічний нюанс – доктрина застосування ядерної зброї армії Росії передбачає, що генерали мають перебувати десь у повітрі, на спеціальних літаючих командних пунктах типу Іл-22ПП. Однак щонайменше половина цих літаків зараз несправна і перебуває на ремонті.

Вони, звісно, можуть у красивих залах Кремля розповідати, що Росія всіх переможе і обов'язково застосує тактичну ядерну зброю, але наразі це справді виглядає як блеф. Тому що російська армія у доволі деградованому становищі, щоб провести це швидко і блискавично, і щоб Захід не зміг цьому завадити,
– підсумував Киричевський. 

Іван Киричевський про можливість застосування ядерної зброї Росією: дивіться відео

Який ядерний потенціал у Росії

Аналітики BBC підрахували, скільки ядерних боєголовок має у своєму арсеналі країна-агресорка. Федерація американських вчених заявила, що Росія має 5977 таких боєголовок, хоч ці цифри і є приблизними. 

Утім не всі з них реально можуть застосувати. Так, наприклад, 1500 боєголовок зняті з експлуатації та підлягають демонтажу. За словами експертів, наразі "розгорнуто" близько 1500 російських боєголовок.