Як РПЦ тиснула на Українську церкву: історичний документ виявили у Німеччині
У 2016 році українські та німецькі науковці розпочали спільний проект щодо вивчення оригіналу грамоти російського царя Петра I митрополиту Київському Іоасафу Кроковському. Цей історичний документ виявили у бібліотеці міста Тюбінген, що у Німеччині.
Що це за грамота та як вона є пов’язаною з РПЦ
Як розповіла український історик Наталя Сінкевич, яка свого часу працювала при університеті Тюбінгена, щоправда над іншою темою, цю грамоту Петро I адресував київському митрополиту Іоасафу Кроковському, що був останнім обраним, а не призначеним очільником Київської митрополії, пише BBC.
Читайте також: Росія анексувала Українську церкву: Константинополь провів дослідження щодо Томосу для України
У грамоті підкреслювався той факт, що Київський митрополит підпорядковується Московському
Перед цим у 1686 році Київська митрополія з дозволу Константинополя тимчасово підпорядкувалась Московському патріархату. А видана Іоасафу Кроковському царська грамота продовжувала обмежувати й без того урізані права Київського митрополита. Зокрема, в грамоті вкотре підкреслювався той факт, що Київський митрополит підпорядковується Московському патріарху. Також документ містив заборону українським ієрархам безпосередньо звертатися до Вселенських патріархів. Ця заборона свідчить про те, що у Москві доволі сильними були побоювання про повернення Київської митрополії під владу Константинополя,
– зауважила науковець.
Як документ потрапив до Німеччини
Після того, як Петро І надіслав грамоту до Києва, вона тривалий час зберігалася з іншими документами Київських митрополитів у ризниці Софійського собору. А після революції у 1922 році документи з Софії передали до бібліотеки щойноствореної Всеукраїнської академії наук (нинішня Національна бібліотека імені Вернадського.
Потім про документ нічого не було чути аж 1943 року, коли його нацистські окупанти вивезли з Києва та у підсумку перевезли до австрійського міста Санкт-Ламбрехта. Там грамота потрапила до британських союзників, після чого її слід знову загубився.
Довгий час про документ нічого не було відомо та у підсумку він опинився у Німеччині
Появу ж грамоти у місті Тюбінген пов'язано з ім'ям засновника Інституту східноєвропейської історії, професором Вернером Маркертом, який досліджував Східну Європу. Під час війни він служив при Верховному командуванні Вермахту, і очевидно, у 1958 році його колишні співробітники і запропонували йому придбати старовинний документ.
Читайте також: Православна церква України отримала Томос про автокефалію
Де зараз перебуває грамота
Провисів документ у Інституті східноєвропейської історії, який власне Маркерт до 2016 року. А 14 березня 2019 року Міністерство закордонних справ Німеччини повернуло його Україні, де вона опинилася у Національній бібліотеці імені Вернадського.
Сьогодні грамота зберігається в Україні