Якщо не "Мінськ", то що: які сценарії для Донбасу розглядають у Зеленського
Міністр закордонних справ Вадим Пристайко заявив: нова українська влада намагається продовжити мінський процес, щоб зрештою завершити війну та повернути окуповані території. Однак, якщо цей варіант не спрацює, у Володимира Зеленського готові розглянути й інші сценарії. Що саме може чекати на Донбас і які це матиме наслідки – у матеріалі 24 каналу.
Так, за словами Пристайка, наразі існує щонайменше три варіанти розвитку ситуації на Донбасі.
- Можна спробувати домовитися в рамках мінського процесу.
- Посилювати армію, а також працювати над тим, щоб організувати миротворчу місію ООН на Донбасі.
- Ніколи більше не повертатися до цієї частини України – так званий "кіпрський сценарій".
Що говорив Пристайко про майбутнє Донбасу: відео
Варіант перший: продовження мінського процесу
За словами Пристайка, нова команда зараз намагається закінчити те, що почали попередники – мінський процес. Водночас він висловив сумніви щодо його дієвості: це можна "тягнути безкінечно довго, поки будуть вбивати наших солдат, поки наші люди, які перебувають по ту сторону лінії розмежування, зненавидять нас остаточно".
Важливо: Формула Штайнмаєра: опублікований документ, який підписала Україна
Цей варіант справді важко назвати дієвим. Як пояснив у коментарі 24 каналу директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала, "мінський процес навряд чи матиме продовження з точки зору врахування інтересів України". Він зауважив і дещо скептичне ставлення самого Пристайка щодо успішної роботи у цьому напрямку.
Достатньо дивно виглядає, коли вищі представники української влади, зокрема міністр закордонних справ, говорить про недовіру і про те, що вони не можуть гарантувати, що російська сторона і Путін будуть дотримуватися домовленостей. Національні інтереси України тут, м'яко кажучи, не зовсім захищені,
– розповів експерт.
Водночас політичний експерт Дмитро Купира переконаний: поки не буде знайдено альтернативи мінським угодам, відступати від цього формату не варто, і навряд чи це станеться.
Проте зараз доволі складно сказати, до чого зрештою вдасться домовитися сторонам – Росія хоче грати виключно в свої політичні ігри. Українська сторона ж вимушена враховувати суспільну позицію, оскільки це стосується наших громадян і території. І зараз гра йде за наступну зустріч у нормандському форматі.
Виконавши свою частину домовленостей (погодження на формулу Штайнмаєра), Україна не врахувала, що це – не зовсім "нормальна" і чітка угода, чесний обмін. Як виявилося, погодження на одну умову ще не означає, що друга сторона не висуне іншу – з надією, що буде виконана і вона. І тут уже варто чекати, наскільки міністр закордонних справ, президент і його радники зможуть обіграти це так, аби не віддати зайвого.
Читайте також: Більшість українців не можуть оцінити формулу Штайнмаєра
Варіант другий: посилення армії та миротворці ООН на Донбасі
Якщо ж Путін продовжить ігнорувати виконання мінських угод, за словами Пристайка, владі доведеться чесно заявити: "Шановні громадяни України, цей трек більше не можна виконувати". І після цього – перейти до "треку номер два і так далі, поки не зрозуміємо, що вичерпали всі позиції".
Якщо не виконується мінський процес, то ми застрягли в ньому і втрачаємо людей, втрачаємо гроші. От ця пухлина, яка живе в нас, вона не дає нам стартувати вперед, не дає нам розвиватися як державі. Тоді треба звертатися, наприклад, до світового співтовариства, що нам потрібно підтримання миру,
– зазначив Пристайко.
Міністр уточнив: якщо ми зрозуміємо, що не можемо впоратися – потрібна якась третя сила. Проте наразі і українська влада, і світове товариство не готове до того, щоб ввести миротворців на територію Донбасу.
Тут є важливий момент: жодна миротворча місія не буде вводитися, розуміючи, що немає гарантій безпеки.
Миротворців вводять тоді, коли принаймні офіційні сторони реально планують виконувати умови перемир'я. Україна зацікавлена в миротворчій місії і, зі свого боку, сприятиме безпеці миротворців. А сторона, підконтрольна Росії, не дає таких гарантій,
– пояснює Дмитро Купира.
Але те, що представники влади знову заговорили про миротворців, – хороший знак, зазначає Віталій Бала.
Введення миротворців, за словами експерта, може стати таким собі "перехідним періодом". Це сприятиме зменшенню обстрілів і зупинить загибель наших військовослужбовців.
Тобто ця ідея – одна із найкращих для того, щоб займатися питаннями деокупації, демілітаризації та реінтеграції Донбасу (це – найголовніше).
Читайте також: Річниця Мінських домовленостей: що змінилося за 4 роки та чи існують альтернативи
Варіант третій: "кіпрський сценарій"
Щодо "третього треку", Пристайко зазначив – його розглядатимуть тоді, коли точно інших варіантів не буде. Цілком ймовірно, що це буде "кіпрський сценарій" – тобто рішення не повертатися до цієї частини України.
За словами Віталія Бали, цей варіант – імовірний. Тобто йдеться про те, що ситуація в регіоні залишається "замороженою". Але все одно будуть відбуватися певні дії, умовно кажучи, як у Палестині та Ізраїлі.
Якщо ми сьогодні не здатні військовим чи політико-дипломатичним шляхом повернути статус-кво щодо агресії Росії, з моєї точки зору, немає взагалі сенсу цим займатися. Тому що це веде в нікуди. Лише більше проблем для країни,
– пояснив він.
Дмитро Купира своєю чергою говорить, що якраз цей варіант ми фактично маємо зараз. А Зеленський та його команда сьогодні володіють таким мандатом довіри, що, навіть якби вони і запропонували визначити це офіційно, то для більшої частини суспільства, принаймні на певний період, це була б достатня відповідь.
Все ж, майбутнє Донбасу великою мірою залежить від того, як надалі діятиме Росія. А яку позицію зрештою займуть в Офісі Президента, поки що передбачити важко.
Карта окупованих територій Донбасу / 24 канал