Зеленський затвердив положення про Реєстр олігархів: що це означає

30 червня 2022, 03:18
Читать новость на русском

Володимир Зеленський надав чинності положенню про Реєстр олігархів. У ньому будуть люди, які в Україні підпадають під низку прописаних законних пунктів.

Відповідний указ Володимир Зеленський підписав 29 червня. Він буде чинним з дня його публікації. 

Читайте також Данілов каже, що РНБО схвалила положення про Реєстр олігархів ще у травні

Зеленський увів у дію положення про Реєстр олігархів

Відповідно до статті 107 Конституції України постановляю ввести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 29 червня 2022 року "Про затвердження положення про Реєстр осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів), порядок його формування і ведення",
– мовиться в указі. 

Згідно з документом, контролювати виконання рішення Ради національної безпеки й оборони України має секретар РНБО, зараз цю посаду обіймає Олексій Данілов. 

Саме він пояснював 17 червня, що РНБО ще у травні схвалила положення про Реєстр олігархів. Ще тоді Данілов анонсував, що президент підпише указ найближчим часом.

"Інша справа – хто в ньому буде, як це буде відбуватися і чи є у нас сьогодні час приділяти цьому питанню максимальну увагу. Але ми повинні діяти за законом", – пояснив Данілов. 

Він додав, що зрозуміти, чи допомогла війна провести деолігархізацію, ми зможемо тільки після її закінчення.

Які є чинники визначення олігарха

Згідно з законом, олігархом вважатиметься фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше трьом з таких ознак:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який після дня введення в дію цього закону є суб'єктом природних монополій;
  • підтверджена вартість активів особи та суб'єктів господарювання, бенефіціаром яких вона є, перевищує 1 мільйон прожиткових мінімумів.

Олігархи з реєстру будуть змушені подавати електронну декларацію, як це роблять чиновники. Їм заборонять фінансувати партії та проводити політичну агітацію, мітинги, демонстрації з політичними вимогами.

Коротко про реєстр олігархів

  • Володимир Зеленський у 2021 році ініціював законопроєкт про статус олігарха. Його метою було перетворити олігарха в бізнесмена. 
  • 3 листопада 2021 року Верховна Рада усунула суперечності в законі й проголосувала за нього. Тоді зафіксували, що визначати статус щодо визнання когось олігархом, включати олігархів до реєстру та вести сам реєстр буде РНБО. І саме на засіданнях Ради нацбезпеки звітуватимуть про свою діяльність олігархи.
  • Перед цим суперечність була в тому, хто має вносити осіб до Реєстру олігархів – РНБО чи НАЗК.
  • Вже 5 листопада 2021 року Володимир Зеленський підписав закон. 
Варто пригадати,

що саме ефективне втілення антиолігархічного закону є однією з семи вимог, виконання яких дозволить Україні почати переговори щодо членства в ЄС.

Дивіться також – реакція світу на закон про олігархів в Україні: відео