Як авіація допомагає захищати українське небо: Мусієнко пояснив, чому партнери не надають літаки
З початку вторгнення Росії на територію України західні партнери допомагають нам протистояти окупантам. Але для захисту українського неба нам потрібні сучасні літаки.
Авіація надважлива для української армії, бо завдяки у тому числі їй можна створити багатоешелоновану систему ППО. Про це 24 каналу розповів керівник "Центру військово-правових досліджень" Олександр Мусієнко. Якщо авіапарк України було підсилено хоча б на 30 літаків, це б суттєво покращило захист нашого неба.
Зверніть увагу Зроблять небо безпечнішим: до України прибули нові системи ППО NASAMS і Aspide
Авіацію використовувати дешевше
Він розповів, що використання літаків-перехоплювачів з ракетами "повітря – повітря" значно дешевше ніж системи протиракетної оборони Patriot.
Ракета до Patriot, якого ми б хотіли отримати, коштує 3 мільйони доларів. А ракета "повітря – повітря" – кілька десятків тисяч доларів. Це зовсім інші цінові рамки і межі,
– зауважив експерт.
В США і деяких європейських країнах робиться акцент у протиповітряній обороні саме на авіацію, на літаки-перехоплювачі, які в разі загрози злітають і ракетами збивають або ракети, або повітряні цілі.
Але вони, аналізуючи досвід російської агресії в Україні, приходять до висновку, що їм теж треба більше зенітно-ракетних комплексів, тому що не тільки авіація може протидіяти таким загрозам.
Авіація надважлива для захисту неба
На Заході є розуміння і підтримка багатьох експертів і фахівців, що підсиливши хоча б на 30 літаків наш авіапарк такими сучасними моделями, як F-16 або іншими, Україна могла б суттєво покращити захист свого неба.
Коли ми говоримо про багатоешелоновану систему протиповітряної оборони, то бачимо, що при загрозі ударів крилатими ракетами, ми можемо їм протидіяти авіацією. Маючи певну кількість літаків і ракет до них, ми можемо знищити цілі.
"Якщо нам загрожують балістичні ракети, російські "Іскандери, іранські, якщо вони надійдуть, або будь-які інші, то в першу чергу використовуємо системи Patriot або NASAMS. Адже літак ви не використаєте проти балістичної ракети", – зазначає Мусієнко.
В цьому – багатоешелонованість, різноплановість, інтегрованість систем, їх взаємодія і замінність у разі необхідності. Таким чином ми проти більшості загроз захищені. Авіація в цьому сенсі надважлива.
Україна – надійний партнер
В рамках тих пакетів допомоги, які вже надані Україні, якби мова йшла про 30 літаків (бо така цифра звучала в деяких колах раніше), на них можна було б виділити гроші. Це не захмарні бюджети на кілька десятків мільярдів доларів.
На Заході, в США є прихильники того, щоб надати Україні саме літаки. Тому що це дешевше і швидше, ніж надавати засоби зенітно-ракетних комплексів таких, як Patriot,
– мовить співрозмовник.
У Західних партнерів можуть існувати певні застереження щодо ймовірного використання авіації, яку вони могли б надати Україні, для ураження військових цілей на території Росії. Але з українського боку пропонуються зрозумілі, прозорі, гнучкі форми співпраці.
"Якщо наші партнери ставляться умови не завдавати удари системою HIMARS або іншою по військовим об’єктам на території Росії – ми цього дотримуємось", – зазначає Мусієнко.
Всі ці умови можна погодити під час передачі допомоги, і ми, звичайно, будемо їх дотримуватися.
Попри російську пропаганду, яка намагається дискредитувати Україну, як надійного партнера, жодний фейк не підтвердився. Ми використовуємо озброєння за призначенням, ефективно вражаємо цілі, воно в нас є на використанні та нікуди не зникає.
"Ці умови – технічні моменти, які можна вирішити. А ось політична воля – це дійсно важливий момент, коли потрібно прийняти вольове рішення про те, що Україні потрібно надати авіацію", – вважає експерт.
Авіація надважлива для захисту неба України: дивіться відео
Військова допомога Україні: останні новини
- Новий прем'єр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що у його планах збільшення допомоги Україні.
- США пообіцяли передати Україні 8 систем протиповітряної оборони NASAMS.
- Іспанія надасть потужну підтримку українцям – системи ППО та ракети.