Повільно і обережно: як світ починає виходити з жорсткого карантину

27 квітня 2020, 14:10
Читать новость на русском

Тоді як спалах COVID-19 подекуди досягає свого піку, окремі держави фіксують зменшення випадків захворювання і починають поступово послаблювати обмеження. Розповідаємо, де і як у світі виходять із жорсткого карантину.

Чехія

Спочатку тут відкрили магазини, що продають обладнання для дому та велосипеди. Потім, з 7 квітня, чехам дозволили їздити на велосипеді і виходити на пробіжки. У сільській місцевості тепер можна ходити без масок. Відкривають і деякі спортивні об’єкти, включаючи тенісні корти та поля для гольфу, якщо там одночасно грає не більше двох людей.

До теми Коли пандемія відступить: як зміниться світ після карантину

З 24 квітня уряд дозволив чехам їздити за кордон, однак, після повернення назад, потрібно буде дотримуватися 14-денного карантину. У публічних місцях тепер можна збиратися групами до 10 осіб (раніше дозволялося максимум двоє).

З 27 квітня відкриваються автошколи, спортзали, бібліотеки, зоопарки та магазини площею до 2500 квадратних метрів (якщо вони розташовані не у торгових центрах). Самі ТЦ, як і заклади громадського харчування, запрацюють з 11 травня.

Чехія впровадила систему "розумного карантину", яка використовує дані з мобільних телефонів та кредитних карток інфікованих людей, за їх згодою, для відстеження, з ким вони могли контактувати протягом попередніх п'яти днів. І ці заходи, схоже, працюють – кількість випадків COVID-19 в країні зменшується.


Відновлення після карантину скрізь буде поетапним / Фото Getty Images

Данія

Уряд країни запевняє, що поширення вірусу зараз під контролем, тому тут бажають відновлювати економіку. Однак кроки будуть повільними та обережними – прем’єр-міністр Метте Фредріксен порівняла їх з ходінням по канату.

Якщо ми "відкриємо" Данію занадто швидко, то ризикуємо різко заразитися повторно. І тоді нам доведеться знову усе закрити,
зазначила очільниця уряду.

Так, з 15 квітня діти повернулися до садочків та початкових шкіл. Однак з певними обмеженнями: відстань між школярами у класах повинна бути більшою, прибирання ретельнішим, також зросте кількість занять на свіжому повітрі.

З 20 квітня відновлюють роботу дрібні підприємства: перукарні, салони краси, автошколи.

Зверніть увагу Соціальна дистанція: що це і як надовго може затягнутися

Китай

Представники низки професій (наразі – найважливіших) уже повертаються на роботу. Відновлюється курсування громадського транспорту. Але у салонах літаків має бути заповнено три чверті місць, а пасажири поїздів будуть сидіти через місце один від одного.

В Ухані зняли режим жорсткого карантину, у місті працює громадський транспорт, відновили роботу більшість підприємств. З 8 квітня повністю зняли обмеження на сполучення з іншими населеними пунктами. Також у місті почав "оживати" бізнес, хоча школи залишаються закритими, а люди все ще без необхідності не виходять з дому. Як і підприємства, які потрапляють під "обмежений список" (наприклад, кінотеатри чи тренажерні зали).


У Китаї обмеження послаблюють, хоч про повернення до нормального життя говорити рано / Фото Getty Images

Не дивлячись на послаблення обмежень, життя в країні навряд чи найближчим часом повернеться до нормального стану. Жителям все ще потрібно користуватися мобільним додатком, який надає кожному урядовий QR-код. Останній вказує на стан здоров’я користувача, від чого залежить можливість вільно пересуватися між населеними пунктами та всередині міст, відвідувати заклади громадського харчування тощо.

Читайте також Громадські місця: роз'яснення Кабміну, де потрібно носити маску

Іспанія

У країні, яка є однією з найбільш постраждалих через COVID-19, з 13 квітня почали послаблювати карантинні обмеження, щоб відновити економіку. Так, працівникам низки підприємств, які не можуть працювати віддалено, дозволили повертатися до роботи.

Ми ще далекі від перемоги, від моменту, коли відновимо нормальність у своєму житті. Ми всі прагнемо повернутися на вулиці, але наше бажання виграти війну та запобігти рецидиву є сильнішим,
попередив прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес.

З 26 квітня дітям до 14 років дозволяють гуляти з одним із батьків, коли ті ходять по магазинах або в банк – але лише з 9:00 до 21:00 і на відстань у межах 1 км від дому. До цього усі діти перебували на карантині.

У мадридському метро та на автобусних та залізничних вокзалах поліція, у рамках національної стратегії, роздає пасажирам захисні маски.

Зверніть увагу Життя після коронавірусу: як пандемія змінить подорожі

Німеччина

16 квітня коефіцієнт зараження тут опустився нижче одиниці. Тому було прийнято рішення з 20 квітня відкрити магазини площею менше 800 квадратних метрів, а з 4 травня – відновити навчання у школах.

Тим часом на сході Німеччини ще раніше дозволили прогулянки популярним узбережжям Балтії у пасхальні вихідні. Однак лише місцевим жителям, для німців з інших регіонів заборона все ще діє.

Крім того, федеральний уряд Німеччини дозволяє тисячам румунів і поляків прилетіти до країни, щоб допомогти з роботами у сільськогосподарському секторі. Через коронавірусні обмеження тут бракує робітників, тому до травня очікують на прибуття до 80 тисяч іноземних сезонних працівників. Усі вони пройдуть медичний огляд та будуть зобов’язані працювати невеликими групами.


Країни "відкриваються" за умов суворого дотримання заходів безпеки / Фото Getty Images

Австрія

Тут з 14 квітня відкрилися магазини площею до 400 квадратних метрів, а також – будівельні та садові магазини, незалежно від розміру, автомийки та майстерні. З 4 травня відновлюються шкільні уроки для випускників. Молодшим учням поетапно теж дозволять ходити до школи. З 15 травня будуть відкривати ресторани і бари (однак ті працюватимуть до 23:00), проводити служби в церквах.

Ми починаємо з невеликих магазинів. Через два тижні знову відкриваємо парки, потім великі магазини, ще через два тижні після цього будуть зняті певні обмеження на бари та ресторани, а можливо, навіть на готелі,
– розповів RTE керівник відділу економіки Raiffeisen Bank International у Відні Гюнтер Дюбер.

Норвегія

Діти тут повертаються до дитячих садків з 20 квітня, з 27 – до шкіл. ВНЗ та коледжі спочатку будуть відкриті тільки для студентів випускних курсів. З кінця квітня за низки умов можуть запрацювати і перукарні та інші бізнеси, які передбачають контакт працівників з іншими людьми.

Італія

У кількох регіонах країни, яка найбільше в Європі постраждала від коронавірусу, вузьке коло підприємств та магазинів відновили діяльність з 14 квітня. Зокрема, сюди входять книгарні, канцелярські товари та магазини, які продають дитячий одяг. У Венето, наприклад, дозволили роботу відкритих ринків та прогулянки неподалік місця проживання.

З 4 травня уряд країни планує зняти ще частину обмежень, однак правила будуть відрізнятися у різних частинах країни. Зокрема, можуть дозволити одиночні пробіжки (але не більше години на день), ігри з маленькими дітьми на свіжому повітрі, відкриття деяких важливих підприємств. Також будуть проводити температурний скринінг на вході до метрополітену. У громадському транспорті дозволять їздити лише сидячи й зі зберіганням дистанції. Контролюватимуть відстань між людьми і на зупинках.

Фінляндія

З 15 квітня зняла обмеження в’їзду та виїзду з регіону Уусімаа (єдиний регіон країни, де це було запроваджено – через найбільшу кількість інфікувань COVID-19).

Литва

З 16 квітня застосовують пом'якшення обмежень для частини бізнесу. Відкрилися невеликі магазини, в які можна зайти прямо з вулиці (ТЦ поки закриті), а також заклади, що надають послуги з ремонту – за таких же умов.

З 27 квітня тут відкриваються вуличні кафе (столики мають бути на відстані 2 метри один від одного), салони краси і музеї (одна людина – на 10 кв. метрів). Також з дотриманням дистанції можна займатися гольфом, тенісом та стрільбою на вулиці, відвідувати парки, зоопарки і ботанічні сади.

Відкриваються садочки для дітей, чиї батьки виходять на роботу.

Скільки триватимуть основні заходи обережності – невідомо / Фото Getty Images

Південна Корея

З 20 квітня тут відновилися служби в церквах і спортивні змагання без вболівальників. Самі спортсмени також мають низку жорстких правил: так, бейсболістам перевіряють температуру двічі на день, а всі, хто без форми (наприклад, тренери) мають бути одягнені в маску й рукавички. Крім того, заборонено плюватися на поле. Якщо у гравця виявлять симптоми коронавірусу, його негайно відправлять на карантин, а стадіон, де він грав останню гру, тимчасово закриють.

Також органи охорони здоров'я країни опублікуваи низку настанов для "нової нормальності". Це – інструкції, як люди можуть відновити економічну та соціальну активність, мінімізуючи ризик другої хвилі COVID-19. Зокрема, організаціям рекомендують встановити "карантинного керівника", який слідкуватиме за дотриманням заходів обережності працівниками, моніторити стан їхнього здоров'я тощо.

Франція

З 20 квітня зняли заборону на відвідування будинків для літніх людей та притулків. Однак певні обмеження зберігаються. Скажімо, одночасно відвідувати людину можуть не більше двох родичів, фізичний контакт також заборонений.

Іран

З 20 квітня відновили роботу торгові центри, магазини і ринки. Однак магазини будуть працювати тільки до 18:00. Також відкрили проїзд міжнародними автомагістралями. Ресторани, спортзали, мечеті та інші громадські заклади все ще закриті.


Відкриваються здебільшого невеликі магазини та дрібні підприємства / Фото Getty Images

Словенія

З 20 квітня відкриються більшість магазинів, включаючи ті, що продають меблі, автомобілі, велосипеди та товари для дому й будівництва. Також запрацюють автомайстерні. Перукарні, салони краси та центри догляду за домашніми тваринами планують відкрити з 4 травня.

Польща

З 20 квітня також починає скасовувати карантинні обмеження. Спочатку відкрилися для відвідування ліси та парки (включно з дитячими майданчиками). Далі пом’якшення карантину пошириться на заклади торгівлі та церкви, однак з обмеженням кількості відвідувачів. Наприклад, у храмі – одна людина на 15 квадратних метрів.

При цьому правила носіння масок і соціального дистанціювання так само ніхто не скасовує. Більш того – за прогнозами польських високопосадовців, це можуть застосовувати до тих пір, поки не з’явиться вакцина від COVID-19.

Словаччина

З 22 квітня дозволили відкриття невеликих магазинів площею до 300 квадратних метрів, відкритих спортивних майданчиків, відкритих ринків та ресторанів для виїзду.

До теми Послаблення карантину в Україні: як варто діяти, щоб не ускладнити ситуацію

В'єтнам

З 23 квітня тут повертають внутрішні авіарейси. У низці міст дозволять відновити роботу бізнесу, зокрема і надання послуг, відкриються заклади харчування і магазини. У кількох провінціях починають працювати школи. Однак у декількох районах столиці країни все ще зберігається режим ізоляції.

Ізраїль

Тут анонсували відкриття деякі магазинів, зокрема, де продають електроніку, канцелярські товари, товарів для дому, книги. Про відкриття торгових центрів, які і магазинів одягу та взуття, наразі не йдеться.

Швейцарія

Вихід з жорсткого карантину буде відбуватися у три етапи. Перший розпочинається з 27 квітня – відкриваються деякі магазини та підприємства. Зокрема, йдеться про перукарні, тату-салони, масажні та косметологічні салони, магазини обладнання, садові центри та квіткові магазини. Крім того, скасовуються обмеження щодо лікарень та медичних центрів, які виконують не життєво необхідні процедури (стоматологія і т.д.).

Наступні етапи послаблення карантину заплановані на 11 травня та 8 червня, однак їх умови залежатимуть від загальної ситуації з поширенням вірусу і остаточно будуть установлені згодом.


Приклад соціального дистанціювання у громадському місці / Фото Getty Images

Молдова

З 27 квітня відкриваються всі торгові точки, крім ринків і ТЦ. Людям тепер можна гуляти в парках, але групами не більше трьох осіб.

Хорватія

З 27 квітня відновили роботу всі магазини, окрім ТЦ, запрацював громадський транспорт у містах та приміські перевезення. Відкриваються ательє та дрібні майстерні, а також – бібліотеки, музеї, галереї.

Албанія

Послаблення карантинних заходів тут розподілили на чотири етапи. З 27 квітня у країні запрацювали магазини (спортивні, квіткові, з продажу товарів для дому, меблів, одягу та взуття) а людям дозволили більше часу проводити на вулиці – дві години на день, а не півтори (як було раніше). Відновили роботу таксі (кількість пасажирів обмежена до однієї людини). Парки залишаються закритими. Обмежувальні заходи будуть ще більше пом'якшені в 11 містах, де найменше хворих на COVID-19.

Сербія

З 27 квітня почали працювати криті ринки, перукарні, салони краси, фітнес-центри та тренажерні зали. Але з обмеженням щодо кількості клієнтів та дистанцією між ними, обов'язковою дезінфекцією усіх поверхонь й інвентаря.

Читайте також Як відпочити влітку в умовах карантину: поради експертів

Ліхтенштейн

Країна починає "оживати" на три дні раніше, ніж планувалося – з 27 квітня. Свою роботу відновлюють, зокрема, лікарні та лікарські практики, перукарні, косметичні салони, масажні кабінети, садові господарства, будівельні та квіткові магазини. Також будуть зняті введені раніше обмеження на асортимент в магазинах.

Далі, якщо дозволять обставини, з 11 травня будуть відновлені уроки в малих групах у школах. Звичайна робота шкіл і дитсадків почнеться з 18 травня.

Грузія

З 27 квітня тут запрацювали відкриті продуктові ринки. Крім того, відновилася робота таксі та дозволили пересування на легкових авто. Повністю дозволяється онлайн-торгівля та послуги з доставки будь-яких продуктів.

Нова Зеландія

З 27 квітня відновлюють роботу дрібні підприємства і школи, буде пом’якшення обмежень на внутрішні переміщення. Також дозволять збори до 10 осіб, зокрема, для весіль і похоронів. Наступний етап послаблення карантину планують на 11 травня: повернуться до роботи ключові галузі.

Цікаво COVID-19: як технології можуть стримати поширення вірусу

Варто зазначити, що в усіх без винятку країнах все ще потрібно носити маски у громадських місцях, а також дотримуватися дистанції та усіх заходів обережності.

Європейський директор ВООЗ Ганс Клюге своєю чергою наголошує, що перед послабленям карантинних обмежень варто передусім врахувати декілька критеріїв:

  • поширення вірусу в країні повинне бути під контролем;
  • ризики спалаху є мінімальними;
  • системи охорони здоров'я здатні виявляти, відстежувати і ізолювати нові випадки COVID-19.

Якщо забезпечити дотримання цих факторів наразі країна не може, у ВООЗ закликають зважувати кожен крок: "Швидкого повернення до нормального життя не існує".