Мародерство триває: у якому стані металургійні гіганти Маріуполя "Азовсталь" і комбінат Ілліча

4 лютого 2024, 03:47
Читать новость на русском

Росія за майже 2 роки окупації Маріуполя так і не розв'язала там навіть тих проблем, які сама ж створила. Попри обіцянки, один із найбільших металургійних комбінатів "Азовсталь" ніхто не береться відновлювати. Окупанти розуміють, що це неможливо зробити, тому починають розкрадати колишнє підприємство.

Про це 24 Каналу розповів радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, зауваживши, що те, що залишилося від комбінату навіть складно назвати "Азовсталлю". Там досі все заміновано, а час від часу лунають вибухи.

Читайте також Справжня війна за Маріуполь: що зараз відбувається між окупаційною владою

Що відбувається на "Азовсталі"

"На підприємстві часто є задимлення – це горять результати мародерства росіян. Зараз у Маріуполі чергова хвиля приймання металолому. Люди заробляють, як можуть, тому що у місті дуже великі проблеми з фінансуванням", – розповів радник міського голови Маріуполя.

Отже, коли на Азовсталі щось горить, то це часто люди випалюють кабелі, щоб дістати мідь. На початку 90-их років, коли була велика криза, українці вже спостерігали за таким бумом металолому. Також у Маріуполі колись знімали каналізаційні люки, а потім здавали на брухт. Через це на вулицях були дірки, але все це Україні давно вдалося подолати, чого не скажеш про окупаційну владу Маріуполя.

На Азовсталі достатньо металолому, але навіть кадировці туди не залазять, тому що це дуже небезпечно, територія досі не розмінована, а ще треба враховувати те, як бомбардували росіяни,
– зауважив Андрющенко.

Він додав. що окупанти зачистили лише ту ділянку, яка була їм потрібна. Далі Рамзан Кадиров посварився з ватажком так званої "ДНР" Денисом Пушиліним і тепер не може вивозити металолом.

"Кадиров залишив Азовсталь, зараз ним ніхто не займається. Колись у приватному порядку бізнес заходив і розміновував, але зараз комбінат стоїть, з ним нічого не роблять. Все тому, що для того, аби будувати на Азовсталі, треба не один рік, щоб це стало безпечно", – розповів Андрющенко.

Тому велика обіцянка росіян, так і залишається обіцянкою, а замість руїн досі нічого не з'явилося.

Що роблять окупанти з комбінатом Ілліча

На цьому підприємстві відбуваються зовсім інші речі. Комбінат мілітаризували, його довго контролювали кадировці, але їх потрохи відтісняють. Частково завод намагалися відновлювати. Зараз там є велика частина, яку використовують для базування систем ППО, різних підрозділів, недавно там навіть відкрили черговий полігон.

Раніше вони використовували "Азовсталь" для тренувань. Це зрозуміло, бо звідти далеко до житлових будинків, а на "Ілліча" – це майже впритул до приватного сектору,
– підкреслив Андрющенко.

Що відбувається в окупованому Маріуполі

  • Росіяни забирають майно в українців. Вони можуть зайти до чужих квартир, відкривши двері відмичкою та залишаються там жити. Також окупанти перепродують квартири, офісні приміщення. Вони буквально "полюють" за житлом біля моря, бо його можуть продати дорожче. Законні власники зараз не мають змоги повернути свої помешкання, тому це питання вдасться вирішити лише після деокупації.
  • Окупанти хочуть виселити корінних маріупольців з будинків у центрі. Їх планують перепродати росіянам. Крім цього, загарбники зносять будинки, навіть якщо в них проживали люди. Далі вони міняють адресу, а на її місці зводять багатоповерхівку, яку здають в іпотеку. Тому жителі Маріуполя навіть через суд не зможуть встановити, що вони там колись жили.
  • До окупованого міста приїхали знімати репортаж німецькі журналісти. У ньому вони розповіли, що життя в Маріуполі "покращилось", там нібито працюють магазини, ресторани, є вода, світло та інтернет. На ці вигадки відреагувало українське МЗС. Там вимагають від телеканалу надати офіційне пояснення своїх дій, а сам візит журналістів називають порушенням законодавства.