Строкову службу таки скасують: що депутати пропонують замість неї
Наразі Комітет з питань оборони завершив розгляд поданих правок до законопроєкту про мобілізацію під номером 10449. Зокрема, він рекомендував замінити строкову службу альтернативою.
Цими днями Верховна Рада має розглянути законопроєкт про мобілізацію. Вчора оприлюднили остаточну редакцію документу, яка буде вноситися до парламенту на голосування.
Дивіться також Усіх чоловіків зобов'яжуть протягом 2 місяців оновити свої дані у ТЦК: що пропонують у нардепи
Базова військова служба
У ньому передбачено ліквідацію строкової служби і заміна її на базову військову службу.
Так, її мають проходити громадяни від 18 до 25 років. Водночас українці самостійно зможуть обрати період проходження служби до досягнення ними 24-річного віку.
У мирний час базова військова служба має тривати 5 місяців, а у воєнний – 3 місяці.
Нагадаємо, що з 2025 року у вищих навчальних закладах хочуть запровадити також базову військову підготовку. Вона стане обов'язковою, проте буде затверджено перелік категорій громадян, що звільняються від такого обов’язку.
Водночас, зазначимо, що громадяни з 18 років, незалежно від проходження базової військової підготовки чи служби, отримають відстрочку до досягнення мобілізаційного віку.
Які ще зміни включає остаточна редакція законопроєкту
- Усі військовозобов'язані громадяни протягом 60 днів після указу Президента України про продовження мобілізації, який має бути підписаний 13 травня, повинні будуть оновити свої дані у ТЦК та СП.
- Оновити дані можна у ЦНАП, військкоматі або електронному кабінеті призовника. Це зобов'язання діятиме не лише для громадян, які проживають в Україні, але й тих, хто мешкає за кордоном.
- Відомо, що із документу вилучили пункт про демобілізацію військових після 36 місяців служби на фронті. Це була ініціатива головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. Главком просить унормувати підстави для звільнення з військової служби, а також ввести на законодавчому рівні ротацію окремим законопроєктом.
- Комітет з оборони підтримав норми щодо обмеження для ухилянтів. Воно стосуватиметься керування транспортним засобом та діятиме, допоки військовозобов'язаний не прийде в ТЦК. Крім того, консульські послуги за кордоном надаватимуть громадянам України, якщо ті мають військово-обліковий документ.