Раніше цього дня стало відомо, що із законопроєкту про мобілізацію виключили положення про демобілізацію. Як повідомили ЗМІ, рішення ініціював Олександр Сирський. Він написав листа до Рустема Умєрова, запропонувавши розглянути демобілізацію в іншому законопроєкті.

Дивіться також Обмежену придатність скасували: що це означає та що потрібно робити українцям

Комітет з питань оборони завершив розгляд законопроєкту про мобілізацію. Тільки що проголосували рішення комітету до другого читання. 10 квітня вже буде в залі Ради,
– написав Железняк.

Водночас він наголосив: змін багато, тому варто дочекатися тексту висновку комітету та порівняльної таблиці. А ще слід розуміти, що це не остаточна версія закону.

"Нагадаю, що в залі кожна правка може бути врахована або відхилена. Тому остаточна версія буде саме після розгляду парламентом і голосування в цілому", – зауважив нардеп.

коли законопроєкт стає законом
Життєвий цикл закону в Україні / Інфографіка UA WAR Infographics

У наступному дописі Ярослав Железняк детально розповів, як саме голосуватимуть депутати.

  • Приймати чи ні як весь закон, так і окрему правку вирішує тільки Верховна Рада.
  • До другого читання має з'явитися таблиця, там буде понад 4300 правок. Серед них будуть і враховані комітетом, і відхилені. Останніх значно більше.
  • 10 квітня Верховна Рада почне розглядати закон у другому читанні, починаючи з відхилених правок. Це може затягнутися на весь день, бо кожен автор відхиленої правки зможе запропонувати залі проголосувати. Правку врахують, якщо вона набере понад 226.
  • Імовірно, 11 квітня почнуть розглядати правки, враховані комітетом. Щоб зберегти кожну таку правку, треба набрати понад 226 голосів. Інакше вона стане відхиленою, а текст повернеться до редакції першого читання.

Все буде вирішуватися саме 11 квітня. По кожній зміні, яка врахована. Ну і потім фінальне голосування за закон в цілому,
– підсумував Ярослав Железняк.

До ухвалення документа в інфопросторі ширяться чутки, а часом і маніпуляції. Наприклад, що призовний вік зменшать ще більше, до 20 років. Нардеп Федір Веніславський запевнив: цього не буде.

Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував ухвалити законопроєкт, яким пропонують дозволити мобілізацію засуджених. Але це не означає, що "усіх в'язнів поженуть на фронт". Мобілізацію буде заборонено для тих осіб, які вчинили злочини проти національної безпеки. Також не призиватимуть засуджених за тероризм, вбивство двох або більше людей. Як вчинять із ґвалтівниками, педофілами, винуватцями ДТП – читайте тут.

Іще тривають дискусії щодо бронювання. Днями стався скандал, коли стало відомо про бронювання артистів цирку. Таке рішення багато кого обурило, але в Мінкульті закликали не робити висновків щодо важливості закладу культури тільки на підставі назви. Також забронювали канали, які беруть участь у телемарафоні, хоча до того мовилося, що броні для журналістів не буде. Після цього Денис Шмигаль доручив розробити справедливі критерії для бронювання.