МКС видав ордер на арешт Нетаньягу: політолог пояснив, чому це правильно

21 травня 2024, 18:10
Читать новость на русском

Міжнародний кримінальний суд 20 травня запросив ордер на арешт двох очільників Ізраїлю – прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньягу та міністра оборони Йоава Галанта. Їх підозрюють у вчиненні воєнних злочинів і злочинів проти людяності на території Сектора Гази. У цих злочинах, але проти громадян Ізраїлю, звинувачують також і лідерів руху ХАМАС.

Політолог Андрій Вігірінський розповів 24 Каналу, що однією із ключових вимог до кримінального процесу є дотримання процедур і алгоритмів. Якщо прокурор МКС на підставі достатньої кількості доказів сформував клопотання до суду стосовно арешту Нетаньягу, то давати задню в цій ситуації вже неможливо. Суд має розглядати вказаний злочин та приймати рішення щодо цієї справи.

Дивіться також Минуло 7 місяців: ЦАХАЛ у Газі знайшов тіло викраденої Шані Лук

Для чого створений МКС

Вігірінський наголосив, що МКС є незалежним від будь-якої країни.

Суть будь-якої міжнародної інстанції зводиться до того, що вона дистанційована від будь-якого уряду будь-якої країни. Міжнародна судова структура існує для того, щоб у надзвичайно важливих справах для світової спільноти виносити об'єктивні та неупереджені рішення,
– сказав він.

Звинувачення

За словами політолога, прокурор МКС заявив про те, що підготував двосторонні запити на арешт, зокрема терористам ХАМАСу та уряду Ізраїля. Кожному із суб'єктів інкримінують різну кримінальну відповідальність.

Важливо! Вранці 7 жовтня 2023 року Ізраїль зазнав масованого ракетного обстрілу з території Сектора Гази. Палестинські бойовики з ХАМАС проникли на його територію. Це призвело до значного загострення конфлікту, який переріс у війну між Ізраїлем і ХАМАСом.

Андрій Вігірінський зазначив, що ХАМАС звинувачують у тортурах цивільних осіб, утриманні полонених у нелюдських умовах, сексуальному насильстві та приниженні гідності викрадених громадян з території Ізраїлю.

Міністру оборони та прем'єр-міністр Ізраїлю інкримінують очевидні речі, які Ізраїль не приховував. Це блокування міжнародної гуманітарної допомоги, що призвело до страждань і насилля стосовно цивільного населення держави Палестина на території сектора Гази,
– висловився він.

Чому все законно

Політолог також підкреслив, що злочини, які вчинили сторони є абсолютно різними, проте міжнародне право не визначає, хто був жертвою, а хто став агресором.

Компетенція Міжнародного кримінального суду зводиться до розслідування, виявлення і, якщо є відповідні підстави, доведення вини осіб, які, можливо, вчинили злочини проти людяності чи порушили Міжнародне гуманітарне право,
– сказав він.

Вігірінський пояснив, що у МКС заявили, що розуміють всі обставини пов'язані із 7 жовтня 2023 року, хто був агресором у цій ситуації. Однак при виборі методів і способів ведення війни будь-яка сторона конфлікту повинна дотримуватись міжнародного гуманітарного права.

Тут не може бути винятків, наприклад, якщо це Ізраїль (сторона, на яку напали – 24 Канал), то не можна закривати очі на порушення міжнародного права, бо це зруйнує принципи правосуддя,
– зауважив політолог.

Він додав, що розгляд клопотання прокурора МКС залежатиме від рішення суду, а анулювати ці звинувачення вже майже неможливо.

Звинувачення лідерів Ізраїлю: останні новини

  • 20 травня МКС видав ордер на арешт лідерів ХАМАС, а також прем'єр-міністра та міністра оборони Ізраїлю. Прем'єр Ізраїлю вже прокоментував це рішення. ХАМАС підозрюють у воєнних злочинах і злочинах проти людяності в Ізраїлі та Секторі Гази, а ізраїльських керівників – у подібних злочинах на території Сектора Гази.
  • Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан запросив ордери на арешт прем'єр-міністра та міністра оборони Ізраїлю, а також трьох лідерів ХАМАС. Після цього ізраїльські міністри звинуватили прокурора МКС в антисемітизмі.
  • У США відреагували на запит МКС про ордери на арешт Беньяміна Нетаньягу та Йова Галанта, підозрюваних у воєнних злочинах і злочинах проти людяності. Джо Байден і Ентоні Блінкен назвали цей крок ганебним. В Ізраїлі також засудили рішення МКС.