Історична хода за свободу і "Антимайдан" Лукашенка: як пройшли протести в Білорусі 16 серпня

16 серпня 2020, 21:25
Читать новость на русском

В Білорусі вже восьмий день тривають масові протести проти режиму Лукашенка. 16 серпня у Мінську відбулося кілька акцій – провладна та протестні. Так, перед будинком уряду у Мінську влада організувала мітинг на підтримку Олександра Лукашенка. А ось проспектом Незалежності в білоруській столиці пройшов історичний марш "За свободу". Його ініціювала опозиція.

Головне про те, як пройшов восьмий день масових протестів у Білорусі, зібрав 24 канал.

До теми Україна на колінах і жовтороті солдати НАТО: що наговорив Лукашенко в Мінську

Що відбулося в Білорусі 16 серпня

"Антимайдан" Лукашенка

Під будинком уряду у Мінську на 12:00 влада запланувала мітинг на підтримку президента Олександра Лукашенка. На нього бюджетників звозили зі всієї Білорусі. Цілі колони автобусів їхали з Гродно, Вітебська та інших міст Білорусі. Людей зганяли на захід, використовуючи погрози та заохочення.

Приміром, людям казали, що в разі відмови брати участь в акції, їх звільнять з роботи. Зафіксовано також випадки, коли людей заманювали в автобус, обіцяючи безкоштовний концерт у Мінську.

Очевидці зафіксували велетенську колону автобусів, що рухалася в напрямку Мінська з Гомельської області. У цій колоні вони налічили аж 52 автобуси.

Колона автобусів з Гомельської області: відео

Окрім того, на проспект Незалежності невідомо, для чого, стягли сільськогосподарську техніку. Зауважимо, що саме цим проспектом йшли протестувальники під час "історичної" мирної ходи "За свободу".


Сільськогосподарська техніка на вулицях Мінська

Цікаво, що приблизно о полудні журналісти помітили на площі Незалежності лімузин із кортежу Лукашенка. Припускали, він братиме участь у мітингу на свою підтримку. У соцмережах жартували, що Лукашенко зібрався особисто вмовляти людей не відвертатися від нього.

Лукашенко може виступати на мітингу, приїхав його лімузин: відео

Мітинг на підтримку Лукашенка: хроніка подій

  • Станом на 12:00 на мітингу на підтримку Лукашенка зібралося небагато людей. Дехто поодиноко вигукував гасло: "За батьку!".


Люди на мітингу за Лукашенка


Мітинг за Лукашенка поки виглядає так

Мітинг за Лукашенка, початок: відео

  • Через деякий час в центрі Мінська також помітили дивну групу людей. Журналісти припускають, що це білоруський варіант "тітушок".


Дивна група людей у центрі Мінська

  • Люди, що приєдналися до мітингу на підтримку Лукашенка мали свої гасла. Вони вигукували "Білоруси, отямтеся", "Кохану не віддам", "За батьку!" тощо. Біля стадіону "Динамо" ці люди навіть сформували колону, якою мали рушити на місце проведення мітингу.
  • Журналісти поспілкувалися з деякими учасниками мітингу на підтримку Лукашенка. Вони розповіли, що не бажають бачити в Білорусі європейські цінності. Також ці люди заявили, що всі, хто виступають проти Лукашенка, – проплачені люди.
  • Приблизно о 13:00 на мітинг прийшли прем'єр Білорусі Роман Головченко, глава адміністрації президента Ігор Сергєєнко та глава Ради Республіки Наталя Кочанова. Окрім того, туди привели 12 постраждалих під час протестів ОМОНівців.
  • Під час провладного мітингу відбувся невеликий демарш. Так, один із його учасників заявив: "Ганьба тим, хто там лічив голоси! Навіть, якщо Лукашенко й виграє, то не з 80% голосів".
  • Ще одного чоловіка, який почав вигукувати: "Виходь" затримали 2 людей у цивільному.
  • Приблизно о 14 години перед учасниками мітингу виступив Олександр Лукашенко. Він вкотре звинуватив треті сили в розхитуванні ситуації в Білорусі. Він сказав, що якщо білоруси слухатимуть Литву, Латвію, Польщу та Україну, то загинуть як нація. Окрім того, Лукашенко повністю відкинув ідею повторних президентських виборів. Ба більше – перед зігнаними на мітинг бюджетниками він сказав, що готовий встати на коліна, бо вони цього заслужили. Втім, так цього і не зробив.

  • По завершенню мітингу його учасники попрямували в бік стели. Там стартував історичний марш "За свободу" за участю тих, що виступають проти Лукашенка.

Що кажуть учасники мітингу на підтримку Лукашенка: відео

За офіційними підрахунками, влада Лукашенка на мітинг зігнала майже 70 тисяч осіб. Щоправда, судячи з фото та відео з заходу, ця кількість може бути набагато меншою, оскільки між мітингувальниками була величезна дистанція.

Зверніть увагу Ми припинили боятися, – Колеснікова закликала людей не зупиняти протеси

Історична хода "За свободу"

Своєю чергою, протестувальники мали власний план дій. Так, 16 серпня вони провели в Мінську історичний марш "За свободу". Чому історичний? Бо в ньому взяла участь рекордна кількість жителів столиці.

Захід було заплановано на 14:00. Втім, його учасники почали виходити на вулиці дещо швидше. Люди мали пройти проспектом Незалежності до стели, що розташована в центрі Мінська.

Тим часом, білоруси з інших регіонів вийшли на центральні площі своїх міст, аби висунути центральній владі низку вимог.

Які вимоги висувають білоруси:

  • Звільнення усіх політв’язнів та затриманих за участь у протестах громадян.
  • Олександр Лукашенко має піти з посади президента.
  • Правосуддя над винними у вбивствах і тортурах затриманих на протестах білорусів.

Марш "За свободу": хроніка

  • З кожною хвилиною все більше людей прибувало на протестний марш "За свободу". Зі слів очевидців, стільки людей одночасно ще ніколи не збиралися на опозиційних акціях в Білорусі.
  • Йдеться, якщо не про десятки, то про сотні тисяч учасників.
  • Біля стели спершу стояла військова техніка та ОМОН, але вони поїхали звідти під вигуки протестувальників "Фашисти!".

Біло-червоне море людей у Мінську: протестний марш / Фото "Наша Ніва"

Марш протестувальників "За свободу" у Мінську: відео


Протестувальники зібралися на марш у Мінську, їх десятки тисяч / Скриншот із відео

За даними журналістів, у Мінську біля стели зібралися приблизно 200 тисяч осіб, і люди ще продовжують йти. Водночас організатори попросили волонтерів і активістів привезти сюди воду.

Дивіться відео та фото з мітингу біля стели в Мінську

Опісля від стели хода рушила до площі Незалежності. За даними опозиційних ЗМІ, участь у заході взяли приблизно 100 тисяч осіб. Водночас люди розгорнули величезний біло-червоний прапор. До традиційних гасел "Йди" та "Свободу політв'язням" приєдналося ще "Лукашенка – в автозак". Крім того, деякі активісти привезли воду.

Дивіться відео з маршу "За свободу" в Мінську

Цікаво, що мітингувальники самі за собою прибирали сміття.

Після ходи люди розійшлися по домівках. І зараз у центрі столиці білорусі – тихо: лише в національній і простестній символіці ходить молодь. Водночас у метро та тролейбусах лунає "Жыве Беларусь".

Тим часом, біля Александрівського скверу досі стоять автозаки та ОМОН. Також з'явилися повідомлення, що в різних районах Мінська поновилися затримання. Щоправда, ця інформація є поки непідтвердженою. МВС Білорусі, зі свого боку, її спростовує.

Актуально Не зламався, але йому важко: Тихановська просить силовиків не знущатись з її чоловіка в СІЗО

Інші міста Білорусі

У Гродно люди зібралися біля тутешньою адміністрації. За попередніми даними, прийшли понад 40 тисяч людей, а це майже 10% від населення міста. Окрім того, на міському мосту там розтягнули велетенський біло-червоно-білий прапор.

Гродно під час протесту 16 серпня: відео

Відео з білоруським триколором у Гродно:

Згодом люди рушили ходою "За свободу", як у Мінську. Зауважимо, що за мітингувальниками їхали сміттєвози.

Дивіться відео з маршу "За свободу" в Гродно

У Бресті національний стяг довжиною у 100 метрів теж пронесли вулицями міста. На центральну площу Бреста прибуло багато людей.

Стяг у Бресті: відео

Така ж ситуація і в Могильові.

Також мітинги проходять у Волковиську, Жабинці, Заславлі, Жодіно, Ліді, Логойську, Мар’їній Гірці, Гомелі. За даними опозиційних телеграм-каналів, всюди люди прийшли під урядові будівлі. Традиційно більшість тримала червоно-білі прапори.

Дивіться фото та відео з опозиційних мітингів у містах Білорусі

Людей почали випускати з СІЗО

Як у Мінську на Окрестіна, так і в інших містах знову почали випускати затриманих під час протестів. Водночас на Окрестіна триває мітинг. Прибула сюди й Марія Колеснікова. ЗМІ пишуть, що мають приїхати прокурори, аби переглянути деякі справи. Люди чекають, що політв'язнів усе ж відпустять.

Вже приблизно о 19:00 з'явилася інформація, що відпустили діджеїв, яких затримали за пісню "Перемен" під час протестів.

Згодом відпустили ще кількох людей, зокрема й у Бресті. До прикладу, 30-річного Сергія Шкута затримали, коли він ішов на роботу.

До речі У Білорусі порушили справу проти опозиціонера Цепкала: він – у розшуку

Дружину та дітей Цепкала кілька годин не випускали з Росії

Дивний інцидент трапився із сім’єю білоруського опозиціонера Валерія Цепкала. Сам він – у Києві, а його сім’я – дружина Вероніка з малими дітьми – досі перебували у Москві. Туди вони втекли від можливих політичних переслідувань.

Відтак, в ніч на 16 серпня Вероніка Цепкало з дітьми вирішила перетнути російсько-український кордон. Їй вже і поставили печатку в паспорті, і відправили у нейтральну зону, як раптом – росіяни повернули сімейство та кілька годин протримали їх на кордоні.

Валерій Цепкало заявляв про можливий тиск з боку Росії, але під ранок написав у своїх соцмережах, що все обійшлося. Його дружину та дітей таки пустили в Україну.

Зауважимо, що проти Цепкала у Білорусі відкрили кримінальну справу за хабарництво. Від 15 червня він вже оголошений у розшук Російською Федерацією. Затримання його дружини та дітей, а також їх рішення про подальшу втечу в Україну може залежати від цього.